משרד החינוך השיק היום (ג') אתר בשם "שקיפות בחינוך" אשר פורש את הנתונים אודות ההישגים של בתי הספר העל-יסודיים בישראל. האתר מפרט את אחוזי הזכאות לבגרות וההצטיינות בה, אחוזי נשירה, מדד האלימות ומספר המחברות של בחינות הבגרות שנפסלות בחשד להעתקה.

תיכון. פלאש 90
עליה בשיעור התלמידים הזכאים לתעודת בגרות מצטיינת. צילום: פלאש 90

 

מהנתונים עולה כי מרבית בתי הספר המצטיינים נמצאים דווקא ביישובי הפריפריה, אך אין זה אומר כי תלמידי בתי הספר הללו מתגוררים באותו יישוב. בראש ממוקמים אולפנות לבנות דתיות ובתי ספר ערביים-נוצרים. בית הספר עם שיעור המצטיינים הגבוה ביותר בבחינות הבגרות הוא התיכון הדרוזי 'ירכא' למדעים ומנהיגות כאשר אחוז המצטיינים בו עומד על 75%. אחריו ממוקם תיכון 'אל-קאסמי' בבאקה אל-גרבייה עם 60% תלמידים מצטיינים. הבאים בתור הם אולפנת 'חורב' בירושלים (56% הצטיינות), תיכון למדעים 'עתיד' בלוד (48%) והישיבה התיכונית 'חורב' בירושלים (45%). ההצטיינות מוגדרת במשרד החינוך על פי תעודת בגרות שהממוצע המשוקלל שלה גבוה מ-90 וכוללת 30 יחידות לימוד שמהן לפחות 4 יחידות הן במתמטיקה ו-5 יחידות באנגלית.

לצד זאת, נרשמה עליה בשיעור התלמידים הזכאים לתעודת בגרות מצטיינת, וכן בשיעור התלמידים עם תעודת בגרות הכוללת 5 יחידות מתמטיקה. עליה נרשמה גם בשיעור התלמידים עם תעודת בגרות הכוללת 5 יחידות אנגלית. בהתאם לזאת, משתקף כי שיעור הבגרות המצטיינת עלתה מ- 7.1% ל-7.5% (בשנת תשע"ד עמד שיעור המצטיינים על 6.5%). שיעור בעלי בגרות עם 5 יחידות מתמטיקה עלה מ- 10.4% ל-11.4% (בשנת תשע"ד עמד שיעור זה על 9.5%) ושיעור בעלי בגרות עם חמש יחידות אנגלית עלה מ- 31.9% ל- 33.1% (בשנת הלימודים תשע"ד עמד שיעור זה על 30.7%).

יותר מצטיינות, פחות אלימות. בנות אולפנה. צילום: יוסי זליגר, פלאש 90
יותר מצטיינות, פחות אלימות. בנות אולפנה. צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

 

ירידה בולטת נרשמה במדד סקרנות ועניין בלמידה מ- 54% ל-51% . במשרד החינוך מציינים, כי בכוונתו ללמוד את הנתון, בעיקר לנוכח ההטמעה של הלמידה המשמעותית אשר מיושמת מזה שלוש שנים במערכת.

עליה במעורבות החברתית ובשיעור המצטיינים

אבל לימודים זה לא הכל. מנתוני התמונה החינוכית של שנה זו עולה, כי חלה עליה במדד הערכי של מעורבות חברתית, מ- 54% ל- 56%. בעניין זה מציינים במשרד, כי עליה זו נובעת משורה של פעולות אשר נקט המשרד לאורך השנתיים האחרונות, בהן תוספת של מעל 100 מיליון ₪ לטובת שילובם של תלמידים בתנועות נוער, ארגוני נוער, מכינות קדם צבאיות, תכנית אופק ושנת שירות.

האלימים ביותר: בתי הספר ביישובים הערביים והבדואים

משרד החינוך מפרסם גם את נתוני שיעור האלימות בבתי הספר. בראש טבלת האלימות ממוקמים בתי הספר ברשויות הערביות והבדואיות. באבו גוש 29% מהתלמידים בבתי הספר דיווחו על מעורבות באירועי אלימות, בתל שבע – 21.6%, בג'וליס – 18.6% ובזרזיר 16.5%. היישוב היהודי הראשון ברשימה אחרי בתי הספר הערביים הוא חדרה, בו 9.5% מהתלמידים דיווחו על מעורבות באירועים אלימים.

ערכים ואקלים חינוכי
ערכים ואקלים חינוכי

 

לעומתם, הרשויות עם שיעורי האלימות הנמוכים ביותר הם מועצה אזורית שדות נגב עם 2.5% בלבד מהתלמידים, אחריה בני ברק עם 3.6%, מועצה מקומית מיתר (3.7%) ומועצה אזורית תמר (4.2%).

היישובים שבהם אחוז המחברות הפסולות היה הגבוה ביותר הם ערערה בנגב (5.6%), בסמת טבעון (5.4%), כפר כנא (5.1%), משהאד (3.8) ועילבון (3.3%).

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20