תוקפים בשעה זו מטרות לאורך רצועת , זאת בתגובה ללמעלה מ-300 שיגורים לעבר שטח ישראל. בין המטרות שהותקפו נמצאות מנהרות ויעדי טרור ברצועת עזה, בתים של בכירי וכן תחנת השידור 'אל אקצא' של . נמשך מטח הרקטות.

"הכיבוש הישראלי חצה הקו האדום. התגובה שלנו תגיע בהתאם", איים פוזי ברהום דובר חמאס.

בניין ערוץ אל אקצא לאחר התקיפה. צילום ערבי

 

הרס בחמישה טילים את מבנה ערוץ אל אקצא בלב העיר עזה לאחר שערך אזהרת ״הקש בגג״. למרות שמשרדי הערוץ נהרסו כליל, מנכ"ל התחנה הבטיח כי השידורים יתחדשו בקרוב. זמן קצר לאחר מכן הערו חזר לשדר מאתר חלופי.

הפצצת תחנת אל אקצא. צילום: דובר צה"ל

מדובר צה"ל נמסר כי מדובר בתקיפת נכס טרור ייחודי של ארגון הטרור חמאס. "המבנה מצוי בבעלות ארגון הטרור חמאס ושימש את הארגון לפעילות צבאית הכוללת העברת מסרים לפעילי טרור גם בגדה, קריאות מפורשות לביצוע פיגועי טרור והדרכה כיצד לבצע אותם. בשידורי התחנה מופיעה הסתה קשה נגד מדינת ישראל ואזרחיה, הדרכות ושיטות לביצוע פיגועים נגד אזרחים וחיילים והשגת נשק".

למרות מאמצי האו"ם בתיווך מצרי, במצרים מדווחים כי ישראל שללה אופציה של הפסקת אש בשלב זה.

תקיפה בעזה, הערב. צילום: ערבי

 

עד כה, יורטו על ידי לוחמי כיפת ברזל עשרות שיגורים מתוך כ-300 שנורו משטח רצועת עזה לעבר שטח ישראל. רוב השיגורים נפלו בשטחים פתוחים.

דובר צה"ל מסר כי בשעות האחרונות מטוסי ומסוקי קרב, טנקים וכלי טיס של צה"ל תקפו למעלה מ-70 יעדי טרור של ארגוני הטרור חמאס והג'יהאד האסלאמי הפלסטיני ברחבי רצועת עזה.

היעדים שנתקפו על ידי מטוסי קרב הם מנהרת טרור התקפית בדרג' תפח, ארבעה מתחמים צבאיים ברפיח ודיר אל באלח וכן עמדת תצפית של ארגון הטרור חמאס בג'בליה.

תקיפות צה"ל ברצועה. צילום: דובר צה"ל

בנוסף נתקפו מטרות הג'יהאד האסלאמי בהן שתי מנהרות טרור התקפיות ברפיח, אתר לייצור אמצעי לחימה ברפיח, ארבעה מתחמים צבאיים בנציראת, רפיח ובית להיא, עמדת שיגור ירי תלול מסלול בג'בליה.

דובר צה"ל, רונן מנליס, צייץ בטוויטר כי "חמאס מוביל את הרצועה לחורבן וירגיש בשעות הקרובות את עוצמת התגובה של צה״ל. עד כה תקפנו מגוון רחב של יעדים. חוליות משגרי ירי תמ״ס, מתחמים צבאיים ועמדות תצפית. הניסיון לפגוע באזרחים- לא מקובל עלינו ונמשיך להגיב בעוצמה".

ארגוני הטרור: נרחיב את טווח הירי

משרד הבריאות הפלסטיני הודיע על 3 הרוגים בתקיפת חיל האוויר ו-9 פצועים. גופותיהם של פעילי הטרור מוחמד אל- טטרי ומוחמד עודה הועברו לבית החולים האינדונזי ברצועה. הרוג נוסף הוא חמד אלנחאל.

תקיפה בעזה, הערב. צילום: ערבי

 

הפלגים הפלסטינים הודיעו על הרחבת טווח ירי הרקטות לעבר ישובים נוספים בישראל.  "ההתנגדות תרחיב את מעגל ההפצצות בתגובה לתוקפנות הישראלית נגד בתי מגורים ומוסדות אזרחיים. אם ישראל תמשיך בתוקפנותה, נרחיב את מעגל האש עוד יותר".

"אם ישראל תעצור את התקיפות עכשיו, אנחנו נעצור גם", טענו מוקדם יותר בחמאס. ‏דובר הג'יהאד האיסלאמי, דאוד שיהאב, הודיע: "אנחנו רוצים התחייבות של ישראל שהיא לא תנקוט עוד מעשיי תוקפנות נגד העם הפלסטיני בעזה. ההתנגדות אינה מעוניינת בהסלמה או בפתיחת חזית חדשה – אנחנו דואגים לשלומם של בני עמנו".

אחר הצהריים הכריזו ארגוני הטרור בעזה כי אם ישראל תמשיך להגיב, אז הפלגים ירחיבו את טווח השיגורים. לדבריהם, הירי לעבר האוטובוס בוצע כנקמה על חיסול 7 פעילי טרור בלילה שבין ראשון לשני.

ההתייעצות הביטחונית: התקבלו החלטות מבצעיות

בתגובה להסלמה, ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים התייעצות ביטחונית בקריה עם שר הביטחון, הרמטכ"ל ובכירי מערכת הביטחון וצה"ל.

רה"מ, שר הביטחון, הרמטכ"ל ובכירי מערכת הביטחון וצה"ל. צילום: לע"מ

 

בישיבה התקבלו החלטות מבצעיות ובהן אישור בנק מטרות לתקיפה. במקביל, התקיימו מגעים להפסקת אש בתיווך מצרים ושליח האו"ם למזרח התיכון מלדנוב. מחר יתכנס הקבינט המדיני ביטחוני. כזכור, רה"מ הקדים את חזרתו מהועידה בפריז בעקבות החמרת המצב.

נועם אמיר ואסף גבור

נועם אמיר ואסף גבור


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.