שרת המשפטים איילת שקד. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

כתבה שמתפרסמת הבוקר ב'הארץ' מביאה טענות של גורמים בפרקליטות ובשמאל לגבי מעורבותה הדומיננטית של שרת המשפטים איילת שקד בכל הנוגע לעמדת המדינה מול בג"ץ בסוגיית .

בפרט קובלים המקורות המצוטטים בכתבה על מינוי החיצוני של עו"ד שעבד גם עבור תנועת 'רגבים', כאחראי על עמדת המדינה מול בג"ץ בעתירות הקשורות בהתיישבות.

עו"ד מיכאל ספרד. צילום: פלאש 90
עו"ד . צילום: פלאש 90

הגורמים בפרקליטות המצוטטים בכתבה של רויטל חובל ב'הארץ' קובלים על מעורבותה של שרת המשפטים בניסוח התשובות לבגץ בסוגייה. לפי הדיווח אחד הגורמים בכתבה טוען כי שקד "משכתבת תשובות של בנושאים שמעניינים אותה".

מקור אחר המצוטט בידיעה אומר כי "התקרנפות כזאת במשרד המשפטים לא ראינו מעולם". עיקר הטענות המובאות נוגעות לכך שפישר מועסק כיועץ חיצוני. מקור שמוצג בתור "בכיר לשעבר במשרד המשפטים", מלין כי פישר הינו "דמות מהעולם הפוליטי, שלא מחויב לנורמות של שירות המדינה ולא למגבלות פוליטיות כאלה. זה מגלם חוסר אמון בכל המערכת הקיימת. היא כאילו אומרת, 'לא מאמינה לייעוץ שלכם'".

"כששרת המשפטים משפיעה על תכנים של תשובות שמוגשות לבג"ץ, יש עם זה בעיה, במיוחד כשנושא זה אינו בסמכותה". מצוטט גורם נוסף.

בכתבה מובאת גם ביקורת מצדם של אנשי שמאל שאינם קשורים למשרד המשפטים. עו"ד מיכאל ספרד אשר מתמחה בייצוג פלסטינים ועמותות שמאל אמר ל'הארץ' כי נדמה שלפרקליטים המייצגים תיקים הקשורים בהתיישבות ובמאחזים אין "מנדט לענות על שום שאלה של השופטים שהתשובה לה חורגת מהעמדות הכתובות שאושרו".

בתגובה משותפת שנמסרה ל'הארץ' מטעם שרת המשפטים, הנהלת , היועץ המשפטי לממשלה, פרקליט המדינה ועו"ד פישר נאמר: "העסקתו של עמיר פישר כיועץ חיצוני למשרד המשפטים, שהחלה בחודש אוקטובר 2015, מתבצעת נוכח צורך של הנהלת המשרד ביועץ מקצועי הבקיא בסוגיות השונות של מדיניות ההתיישבות באיו"ש, על מנת לסייע להנהלת המשרד בגיבוש מדיניותה ופעילותה בסוגיה. מדובר בתחום מורכב וסבוך, הנוגע בפעילותם של מספר משרדי ממשלה ומצריך תשומות זמן ומומחיות".

עוד נמסר כי "כנדרש וכמקובל, נערך לעו"ד פישר הסדר מפורט על ידי היועצת המשפטית של המשרד, שמונע חשש לניגוד עניינים. הטיפול בעתירות לבג"ץ, ובכלל זה במקרים הנוגעים להתיישבות באיו"ש, נערך בשיתוף עם גורמי הדרג המדיני הרלוונטיים או עם גורמי המקצוע הרלוונטיים, שעמדתם מיוצגת על ידי הפרקליטות בהליכים אלו".

 

 

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.