משטרת ישראל אינה אוכפת את האיסורים כלפי יהודים העולים להר הבית, כך נטען בכתבה ששודרה אמש (ה') בתאגיד השידור הציבורי "כאן". לפי הפרסום, מי שמוביל את השינוי הוא השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, ומפקדי יחידת הר הבית.

כזכור, ליהודים שער כניסה אחד להר הבית, נאסר עליהם להתפלל בהר והם זוכים לליווי משטרתי בכל ביקור. בשנים עברו, פעילי הר הבית נאבקו במשטרה, אך בשנה האחרונה החליפו כיוון והחלו לשתף עימה פעולה, זאת כתוצאה מהקמת צוות היגוי, הפועל יד ביד עם המשטרה.

תוצאת שיתוף הפעולה הזה הוא עלייה בכמות היהודים המבקרים באתר הקדוש לעם היהודי: בשנה העברית האחרונה נרשמה עלייה של כ-8 אלף יהודים בכמות המבקרים בהר. בתשע"ו עלו כ-14 אלף, ובשנה שעברה 22 אלף יהודים.

בין השאר פעילי הר הבית זוקפים לזכות המשטרה ארבעה שינויים: הוספת שעת פתיחה של ההר ליהודים בשעון חורף, חידוש ההיתר להכניס עזרים להר, ביטול טופס הרחקה למורחקים וסוף למעצרי המתפללים.

"הפלסטינים מאמינים שישראל רוצה לקחת את אל-אקצה"

לפי פעיל השמאל הקיצוני, אביב טטרסקי מארגון "עיר עמים", שיתוף הפעולה הזה אינו ראוי: "הקווים בין גוף משטרתי שאמור להיות לא חד צדדי, בעצם עובד יחד עם פעילים פוליטיים – תנועות המקדש הן תנועות פוליטיות – והמשטרה חוצה פה קו מאוד ברור".

יהודים מבקרים בהר הבית בחג הסוכות. צילום: יעקב לדרמן, פלאש 90
יהודים מבקרים בהר הבית בחג הסוכות. צילום: יעקב לדרמן, פלאש 90

כמו כן, טטרסקי מתרעם על כך שהפלסטינים אינם מגיבים לשינוי הזה ומסביר כי "הצד הפלסטיני טוען ש"מה שקורה בהר הבית זה לא סתם תנועות אזרחיות כאלה ואחרות, זה מדינת ישראל שרוצה לקחת לנו את אל-אקצה". אז הנה, בצד הפלסטיני רואים עוד עדות לזה שהטענה שלהם נכונה.

"המשטרה מפרשת את השקט הזה כ"אנחנו יכולים עכשיו לקחת עוד צעד קדימה, לשחוק עוד את הסטטוס קוו". וזה כמובן מותח את החבל עד שהוא ייקרע ואנחנו יום אחד נופתע", הוא אומר.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה ל"כאן": משטרת ישראל פעלה ופועלת מטעמים מקצועיים ובהתאם לסטטוס קוו בכדי לספק ביטחון, לתת שירות ולאפשר לכלל הקהלים לממש את זכויותיהם תוך עריכת האיזונים הנדרשים.