אחרי שהודיעה אתמול (רביעי) על הארכת תוקפו של '', שתוכנן להגיע לוועדת השרים לחקיקה ביום ראשון, נכנעה השרה רגב ללחצים מבית והצהירה כי הדיון לא יתקיים. המשמעות היא ש'סעיף המדפים' השנוי במחלוקת, שעדיין נותר בתוקף, יפוג ב-1 ביוני 2018.

 

השרה , צילום: פלאש 90

 

עם כניסתה לתפקיד, התמודדה רגב עם השפעותיו ההרסניות של חוק הספרים שאושר ב-2013 והרס את המהפכה הצרכנית בשוק הספרים, שהתרחשה בזכות תרבות המבצעים. הסעיף המפורסם בחוק אסר מתן הנחות על ספרים חדשים, וכך בן־לילה פסקו ההנחות, ואיתן נעלמו הצרכנים והסופרים החדשים, הזקוקים למבצעים כאוויר לנשימה. כך למשל, מאז כניסתו לתוקף של 'חוק הספרים' עלה מחירו הממוצע של ספר מ־44 שקלים ב־2013 לכ־70 שקלים השנה, ונרשמה צניחה של כמעט 20% במכירות הספרים.

במאי 2016, למרות מחאות נמרצות מצד העילית הספרותית, ביטלה רגב חלקים מהחוק, ובהם הסעיף שאסר על מבצעים. עם הספר חזר לצרוך ספרות, אבל הוצאות הספרים הגדולות בכל זאת הצליחו לשמר לעצמן פריבילגיה אחת: הקביעה כמה אחוזי מדף יוקצו לכל הוצאה.

על פי נוסח החוק החדש, מו"לים המחזיקים בבעלות על רשת חנויות לא יוכלו להציג את ספריהם ביותר מ־45% משטחי התצוגה שלהם, מו"לים רגילים יוגבלו עד ל־20% משטחי התצוגה, ואילו הוצאת "ידיעות ספרים" והוצאות ספרים קטנות המסונפות אליה יזכו ב־30% משטחי התצוגה. במילים אחרות, בשם "התחרות ההוגנת" החוק מבטיח לקבוצת המדיה החזקה בישראל קרוב לשליש משטחי התצוגה.

 

ישראל 2018. חנות ספרים שהפכה לסוכנת תרבות

 

נשלטת על ידי ההוצאות מודן וכינרת. מוחזקת בחלקה על ידי ידיעות ספרים. בעבר היו יכולות הרשתות להציף את המדפים בספרים שלהן, התחרות שגשגה והמחירים צנחו. החלק שנותר מ'חוק הספרים' חייב את רשתות הספרים הגדולות לפנות מקום במדפים שלהן למתחרים, ובתנאים האלה אין להן שום תמריץ להוריד מחירים.

כאמור, אחרי ביטול רוב חוק הספרים, סעיף המדפים נותר בתוקף, אך עם תאריך תפוגה: 1 ביוני 2018, אך כאמור ביום ראשון הקרוב הייתה אמורה ועדת השרים לחקיקה בהארכת התוקף, כשמשרד התרבות – האמון על יישום החוק – תומך בהארכה.

הכוונה לקדם את החקיקה בשבוע הבא לוותה במחאה של ארגונים ליברליים בליכוד. אלה הפיצו בתחילת השבוע סרטון, שקרא לשרה רגב "לא לתת יד לחקיקה מחודשת של החוק, שפוגע בספרות הישראלית ומסייע בעיקר לקבוצת 'ידיעות'". "מירי, לפני שבוע הספר את צריכה להכריע את גורלו של הספר העברי; שוק ספרים תחרותי וזול עם סופרים חדשים, או האליטה הישנה ונוני מוזס", נאמר בסרטון שהפיצה התנועה.

הלחץ עבד, וממשרדה של השרה רגב נמסר כי לא יתקיים דיון בנושא וכי השריד האחרון לחוק יבוטל אף הוא..

 

לינור בר-אל

לינור בר-אל


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.