בשורה

יונתן ינקלוביץ ז"ל
צילום: הלל מאיר, TPS

בשורה להתיישבות ביו"ש: 7 שמורות טבע חדשות, לראשונה מאז אוסלו

שר הביטחון, נפתלי בנט, אישר הכרזה על 7 שמורות טבע חדשות בשטחי C לצד הרחבת אתרים קיימים

לראשונה מזה 25 שנים – שר הביטחון, נפתלי בנט, אישר היום (ד׳) הכרזה על 7 שמורות טבע חדשות ביהודה ושומרון, לצד הרחבת 12 שמורות נוספות.
מדובר בהנחיה למינהל האזרחי ביהודה ושומרון לקדם את המהלך, לאחר שנים בהן לא קודם בשל היעדר אישור מהדרג המדיני.

לאחר ביצוע ההליך המנהלי, יעברו השמורות החדשות הליך פתיחה לציבור ע"י רשות הטבע והגנים. 7 השמורות החדשות יוכרזו במקומות הבאים: מערת אריאל, נחל אוג, ואדי מלחה, נהר הירדן הדרומי, בתרונות, נחל תרצה, ערבות הירדן + רותם משכיות.

במקביל, יורחב שטחן של 12 שמורות קיימות במקומות הבאים: מצוק ההעתקים, נחל קנה, סרטבה, פצאל, אום זוקא, עינות צוקים, חרובה, הסלוודורה הפרסית, הר ג'דיר, קנה וסמר, ביצת ואדי מלחה, קומראן.

הודעה תימסר לרשות הפלסטינית בהתאם.

שר הביטחון, נפתלי בנט: "היום אנחנו מעניקים חיזוק גדול לארץ ישראל וממשיכים לפתח את ההתיישבות היהודית בשטחי C. במעשים, לא במילים. באזור יהודה ושומרון אתרי טבע עם נופים מדהימים, אנחנו נרחיב את הקיימים ונפתח גם מקומות חדשים. אני מזמין את כל אזרחי ישראל לקום ולהתהלך בארץ, לבוא ליהודה ושומרון, לטייל, לגלות ולהמשיך את המפעל הציוני".

ירון רוזנטל, מנהל בית ספר שדה כפר עציון, שקידם את הנושא מאחורי הקלעים, מסביר: "חלק ניכר מהתייחסות השר היא לרצף האקולוגי במקביל לנהר הירדן ולבקעה. מדובר באזור שבו מיני צמחים ייחודיים, בעלי חיים נדירים ובתא מחייה טבעי אחרון לזנים שונים". רוזנטל שרק לפני שנה וחצי ערך כנס מיוחד בנושא באוניברסיטה העברית בירושלים ושבו השתתפו אנשי רשות שמורות הטבע, קק"ל ואקולוגים הוסיף "לצערי עניין השמירה על הסביבה ברשות הפלסטינית לוקה בחסר, בגוש הצלחנו ליצור יותר שיתופי פעולה והמלאכה לפיננו עוד רבה. כעת צריך לפעול כדי לממש את הסמכות והחוק, בעלי החיים וצמחייה מצד אחד והזיהום והמחלות מצד שני אינם עוצרים בקו שצוייר על מפה ונכון לקחת אחריות. החלטת שר הבטחון בנט היא חבל הצלה של ממש"