שוק הנדל”ן מנער את האבק: לאחר ירידות רצופות, בחודש אוקטובר נרשמה התאוששות מסוימת במספר העסקאות בשוק הנדל”ן, כך עולה מנתונים שפרסם השבוע אגף הכלכלן הראשי במשרד האוצר.

סך העסקאות עומד על 8.4 אלף דירות, כולל רכישות מסובסדות במסגרת תכנית “מחיר למשתכן”. בניכוי העסקאות המסובסדות, מספר העסקאות הסתכם ב-7.5 אלף דירות.

מספר העסקאות בחודשי ספטמבר-אוקטובר, 2018-2007. נתוני משרד האוצר

 

רוכשים יותר בפריפריה

בסקירה השבועית שמפרסם משרד האוצר עולה כי נרשם גידול ברכישות המשקיעים בחודשים ספטמבר-אוקטובר השנה בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד בשני אזורים בלבד – אזור ב”ש ואזור טבריה. באזור ב”ש למשל, בו נרשם גידול של 4% ברכישות המשקיעים בחודשיים אלו, מדובר בתוספת רכישות של עשר דירות בלבד. ניתוח רמות השכר של רוכשי הדירות להשקעה באזור ב”ש בחודש אוקטובר מצביע על רמת שכר ממוצעת של 27 אלף ₪ ברוטו למשק בית, לחודש ושכר חציוני של 24 אלף ₪. בקרב חמישית מרוכשי הדירות להשקעה באזור ב”ש, שיש לגביהן הכנסות מדווחות מעבודה, השכר ברוטו למשק בית לא עולה על 11 אלף ₪ בלבד

ממצא מעניין נוסף ביחס לרוכשי הדירות להשקעה באזור ב”ש הינו שיעור גבוה יחסית של מי שרכשו יותר מדירה אחת להשקעה מאז תחילת השנה. בכלל זה מי שרכש כבר חמש דירות חדשות  להשקעה.

רוכשי דירות להשקעה באזור ב”ש – התפלגות שכר למשק בית. נתוני משרד האוצר

 

הזוגות הצעירים לא מחכים

רכישות הזוגות הצעירים הסתכמו בחודש אוקטובר ב-4.3 אלף דירות. בניכוי רכישות במסגרת “מחיר למשתכן”, הסתכמו רכישות אלו ב-3.5 אלף דירות, עליה של 46% בהשוואה לאוקטובר אשתקד. את הגידול ברכישות הזוגות הצעירים בשוק החופשי הוביל אזור רחובות (גידול של 36% בחישוב דו-חודשי). מנגד, באזור חיפה ובאזור המרכז הוסיפו לרדת רכישות הזוגות הצעירים בשוק החופשי בחודשיים האחרונים.

שליש מזוכי מחיר למשתכן בפריפריה – משקיעים סמויים

במסגרת מחיר למתשכן, נרכשו 873 דירות בחודש אוקטובור החולף, כפליים מהכמות שנמכרה באוקטובר אשתקד. מסקירת האוצר עולה כי לאחר חודשים ארוכים בהם הזוגות התרחקו ממכרזי התכנית בפריפריה, בחודש האחרון 40% מהזוכים רכשו דווקא שם. 70% מהרוכשים באיזור באר שבע היו ע”י תושבי האיזור וכ-30% מהם, עשויים להחזיק בנכס מבלי להתגורר בו.

רוכשי דירה במסגרת “מחיר למשתכן” באזור ב”ש – התפלגות מקום המגורים של הרוכשים. נתוני משרד האוצר

 

הערכה: 4 מליון יכנסו לישראל עד סוף השנה

מסקירת משרד האוצר עולה כי בתחום התיירות ישראל צפויה לשבור שיאים השנה,] ועל פי ההערכות מספר התיירים שיכנסו לישראל יעבור לראשונה את סף ה-4 מליון תיירים.  כ- 70 אחוזים מהתיירים שנכנסו לישראל מקורם בשתיים עשרה ארצות: ארה”ב, רוסיה, צרפת, גרמניה, בריטניה, רומניה, אוקראינה, פולין, איטליה, סין, קנדה והולנד.

כניסת תיירים . נתוני הלמ”ס

 

בתוך כך, רשות שדות התעופה מפרסמת היום כי במהלך שנת 2018 עברו בנתב”ג 2.2 מיליון נוסעים בטיסות בינלאומיות בלבד, וכי חל שיפור בעמידה בזמני הבידוק של הנוסעים ברישום לטיסה. זאת בשל טכנולוגיות בידוק חדשות, הוספת דיילות קרקע של חברות שרותי הקרקע בנתב”ג ועוד. על פי נתוני הרשות, הרישום לטיסה התקצר בממוצע של 24 אחוז מהזמן בו עמדו הנוסעים בתור לרישום בשנה לפניה, ירידה מ 22 דקות לממוצע של 16 דקות בקיץ של שנת 2018 מול קיץ 2017.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.