שר הביטחון, נפתלי בנט, הורה היום (א׳) למתאם פעולות הממשלה בשטחים והמינהל האזרחי ביהודה ושומרון להודיע לעיריית חברון על התחלת תכנון שכונה יהודית חדשה במתחם השוק הסיטונאי. בהתאם להוראת השר, ישלח המינהל האזרחי מכתב בנושא לעיריית חברון.

ההחלטה התקבלה בתום סדרת דיונים שקיים שר הביטחון עם מתפ״ש, המינהל האזרחי, שב״כ וגורמי ביטחון נוספים.

לאחר שנים ארוכות בהן הנושא היה תקוע בשל מחלוקת בין תושבי היישוב היהודי לתושבי חברון הפלסטינים, ולאחר הבטחתו של ראש הממשלה נתניהו כי השכונה תוקם, יחל הליך תכנון שכונה יהודית נוספת במתחם השוק הסיטונאי ברובע היהודי בחברון, שתייצר רצף טריטוריאלי ממערת המכפלה לשכונת אברהם אבינו ותכפיל את מספר התושבים היהודים בעיר.

במסגרת התכנון מבני השוק ייהרסו במתכונת של פינוי בינוי ובמקומם ייבנו חנויות חדשות. זכויות הפלסטינים בקומת הקרקע יישמרו כפי שהן היום כששר הביטחון הורה לגורמים הרלוונטיים להודיע לעיריית חברון כי השטח העילי שמעל לקומת השוק יוחזר לידיים יהודיות לצורך תכנון שכונה יהודית חדשה. המבנים שייבנו יאכלסו תושבים יהודים נוספים ויגדילו את היישוב היהודי בעיר.

 

שטחי השוק הסיטונאי בחברון היו בבעלות יהודית עד שנת 1929, עם פרוץ מאורעות תרפ״ט. האדמות, שננטשו בעקבות המאורעות, עברו לידי מלך ירדן ובשנת 1967 הוחזרו לישראל. ישראל איפשרה לעיריית חברון לבנות במקום שוק סיטונאי שהיה פעיל עד לאמצע שנות ה-90.

"זה היום עשה ה' נגילה ונשמחה בו"

תגובות נלהבות רבות גררה החלטתו של שר הביטחון, בראש ובראשונה בהתיישבות.

"הישוב היהודי בחברון מודה מעומק הלב לשר הבטחון נפתלי בנט על ההחלטה להשיב חיים יהודיים לרכוש היהודי בחברון" נמסר היום מטעם היישוב היהודי בחברון. "הוצאת אדמות הנרצחים מידיו של ראש עיריית חברון הרוצח היא מעשה של צדק היסטורי שעם ישראל מצפה לו מזה 90 שנה. אנו מודים גם לראש הממשלה בנימין נתניהו, וכן לשרת המשפטים לשעבר איילת שקד, ולשר הבטחון לשעבר אביגדור ליברמן, ולשורה ארוכה של שרים, חברי כנסת ופעילים, ידידי ואוהבי חברון שפעלו ללא ליאות להשבת הצדק על כנו. עיר האבות תמשיך להיבנות ולהתפתח כעיר הבנים".

יו"ר מועצת יש"ע דוד אלחייני אמר: "אנחנו מודים לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשר הביטחון נפתלי בנט על האישור לתחילת תכנון השכונה היהודית החדשה בשוק הסיטונאי של חברון. מדובר במהלך חשוב, אשר מהווה המשך ישיר להתיישבות הוותיקה ביישוב היהודי בחברון, אשר החשיבות שלה היא אדירה. לאחר עבודה רבה מול משרד הביטחון, אנו שמחים לראות שהנושא אושר וכעת נוכל להתחיל להתקדם לעבר בניית שכונה חדשה בעיר האבות. הבנייה בחברון תואמת לקצב ההתפתחות של היישוב היהודי במקום וצריכה להימשך בכל יהודה, שומרון ובקעת הירדן ללא עיכובים".

בקרב הימין הפוליטי התגובות משבחות את ההחלטה:

"החלטה הסטורית וחשובה של שר הביטחון נפתלי בנט" כתבה יו"ר הימין החדש חברת הכנסת איילת שקד. "כשרת משפטים עבדתי שנתיים לחלץ את הקרקעות מפלונטר משפטי בו הן היו תקועות שנים רבות, והשכונה חיכתה כשנה לאישור שר הביטחון. ההחלטה האמיצה של בנט תגדיל את היישוב היהודי ותפתח את עיר האבות".

ח"כ שרן השכל, ממובילי המאבק מסרה: "התרגשתי לשמוע שהמכתב ששיגרתי בשבוע שעבר לשר הבטחון וראש הממשלה נושא פירות. דווקא עכשיו כשאנו מקבלים גיבוי אמריקאי להתיישבות היהודית בארץ, חשוב לפתח את ההתיישבות היהודית בחברון שהמתינה לכך זמן כה רב. אני גאה שמעל לעשרים חבריי כנסת ואני דרשנו את מה שהיה נכון וכעת היישוב היהודי יכפיל את עצמו והשוק היהודי בחברון יוכל להתפתח".

ח"כ מיכאל מלכיאלי, גם הוא ממובילי המאבק מסר: "זה היום עשה השם נגילה ונשמחה בו. אני מברך את השר נפתלי בנט ואת הישוב היהודי בחברון. אכן מדובר בצדק היסטורי שהיה חייב להיעשות מזמן. יחד עם זאת חובה כעת בד בבד להתחיל פיזית בהנגשת מערת המכפלה לנכים. מאות אלפי נכים לא יכולים לחכות אפילו לא עוד שעה אחת. אסור שהנגשת המערה תיתקע כעת . בכוונתי לפנות לשר בנט בימים הקרובים על מנת להבין מדוע בפועל טרם החלו העבודות להנגשת המערה ומתי זה יקרה"

"לאחר שנים ארוכות של מאבק צודק מאין כמוהו להשבת השוק ממנו גורשו יהודי חברון במאורעות תרפ"ט נעשה צדק היסטורי" כתב בעמוד הטוויטר שלו ח"כ מתן כהנא, ממפלגתו של השר בנט. "רק לפני שבוע בקרתי בשוק בחברון והתוודעתי לצורך החשוב בבניית השכונה שתיצור רצף להתיישבות היהודית בעיר. החלטת שר הביטחון בנט לבנות שכונה יהודית במתחם השוק בחברון היא אירוע מכונן אשר מעיד על שינוי מדיניות שמוביל השר בנט בממשלת ישראל. שהחיינו".

"השכונה היהודית בחברון סמוכה למקום קבורת האבות והאימהות של העם היהודי, שכונה נוספת היא ניצחון לתקומה הישראלית בעת החדשה" צייץ ח"כ אופיר סופר מהאיחוד הלאומי, תייג את ח"כ תמר זנדברג שאמרה על ההחלטה: "השכונה היהודית בחברון היא מוקד הכהניזם הישראלי, שכונה נוספת היא ניצחון לכהנא על פני ישראל", והוסיף- ⁩ "נגמרה הגלות".

"הצדק חזר" מברכים בארגון 'בצלמו' על אישור השכונה, "מקום שנטוש עשרות שנים ייבנה לטובת כל המעורבים.
כעת חובה לאשר מיידית את הנגשת מערת המכפלה .ללא שיהוי של רגע אחד".

אילת כהנא

אילת כהנא:עוד באותו נושא