יוני בן מנחם: משלחת חמאס בראשות צאלח אלעארורי שביקרה בחודש שעבר בטהרן קיבלה הבטחה מן ההנהגה האיראנית כי היא תעשה את המירב כדי לפייס בין הנהגת חמאס לבין נשיא סוריה בשאר אסד.

איראן מייחסת חשיבות רבה לפיוס הזה אשר אמור להשלים את הקמתו של "ציר ההתנגדות" לישראל וארה"ב לצורך הקמת חזית צבאית משותפת וחזית מדינית נגד "עסקת המאה" המתקרבת.

מאז פרוץ תופעת "האביב הערבי" ב-2011 נוצר קרע עמוק בין הנהגת חמאס בראשות ח'אלד משעל לבין נשיא סוריה בשאר אסד על רקע מלחמת האזרחים והטבח שעשה הנשיא הסורי בבני עמו.

ח'אלד משעל העצים ב-2012 את הקרע והעביר את מפקדת חמאס מדמשק לדוחא שבקטאר, כנראה בעקבות סכומי עתק שקיבל מקטאר, תודות לאופוזיציה הסורית שקטאר תמכה בה.

ההנהגה החדשה של חמאס בראשות אסמעיל הניה ויחיא סינוואר נקטה תמיד קו פרו איראני ואחר שנבחרה היא ניסתה באמצעות ארגון חזבאללה להתפייס עם הנשיא בשאר אסד, אולם אסד סירב והעמיד תנאי כי קודם לכל דבר על הנהגת חמאס להתנצל בפומבי על בגידתה בסוריה, רק אחר כך הוא יחליט על צעדיו.

ארגון חמאס סובל מבידוד של המשטרים הערבים, קשריו עם סעודיה נחלשו והוא מעוניין בפיוס עם ההנהגה הסורית אשר התחזקה בזכות רוסיה ואיראן והשתלטה מחדש על רוב שטחה של סוריה, כרגע יש "מצב של רגיעה" ביחסים בין ההנהגה החדשה של חמאס לבין המשטר בדמשק במקום מצב של "עויינות" שהיה קודם, מנהיג חזבאללה חסן נצראללה והגנרל האיראני קאסם סולימאני שוחחו אישית עם הנשיא בשאר אסד כדי שיאות להיפגש עם אסמעיל הניה שרוצה לבוא במיוחד לדמשק לצורך הפיוס.

אורן רפאל

אורן רפאל

עורך תוכן בכיר | orenre@gmail.com
אורן רפאל

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.