פורום המשפחות השכולות. צילום: תומר ניוברג, פלאש 90

 

משפחה שכולה ישראלית ומשפחה שכולה פלסטינית? אוניברסיטת בר אילן סוערת, זאת לאור שביום ראשון הקרוב, עם החזרה ללוח השנה האקדמי, התכוון תא יונה (של מפלגת מרצ – ע"ל) לארח את "פורום המשפחות השכולות הישראלי-פלסטיני בעד שלום", ארגון שמאל קיצוני אשר קורא להקמת מדינה פלסטינית ועקירת יהודים מבתיהם.

לפי הנהלים באוניברסיטת בר אילן, כל תא סטודנטים רשאי לערוך אירוע במבנה שמוקצה לה על ידי האוניברסיטה ובסיוע אגודת הסטודנטים. יו"ר תא יונה בן-ציון סנדרס הסביר לאתר ערוץ 20 כי: "המטרה של האירוע היא לקיים שיח עם שתי אנשים שבאים ממשפחות שכולות".

ההזמנה לאירוע

 

במסגרת האירוע אמורים היו להשתתף רובי דמלין ומחמאד אלבאו. דמלין איבדה את בנה דיוויד בפיגוע ירי סמוך לשכם. דמלין העידה באתר של הפורום כי בנה התחבט בנוגע לשירות ביהודה ושומרון ושקל לסרב פקודה באם יידרש להגן על התושבים שם. אחיו של אלבאו נהרג מאש כוחותינו לאחר שהתקרב לזירה בה יידו ערבים אבנים לעבר לוחמינו.

קיום האירוע חולל מהומה בקרב סטודנטים רבים. סטודנט בשם יבגני בספלקו כתב: "אישה שמנסה להיות חברה של רוצח בנה. אתם יודעים מה,נראה לי אני מוותר". שמעון אזולאי כתב: "שיעשו את זה באונ' ביר זית ובנג'אח קודם, בטוח שיתקבלו ביד מושטת לשלום". נועם מדר כתבה: "בושה וחרפה שמביאים משפחות "שכולות" שהבנים שלהם פגעו ורצחו חלק מהעם שלנו…הם לא משפחות שכולות הם משפחות של מחבלים".

הבת השכולה: "לא אזוז ממשרד הרקטור עד שיבטל את הדבר הדפוק הזה"

אחת התלמידות, רננה מאיר כהן, בתה של דפנה מאיר הי"ד שנרצחה בפיגוע בביתה בעתניאל כתבה בקבוצת "צריכים משו-בר אילן" בתגובה לפרסום האירוע: "אני אכן עברתי על הפורום למרות שכל מה שבא לי לעשות הוא ללכת ישירות לרקטור ולא לזוז מהמשרד שלו עד שהוא מבטל את הדבר הדפוק הזה. מה שיש שם זה משפחות שהרביצו לחיילים, שניסו לפעול נגד צבא הכיבוש וכאלה שהחזיקו נשק בניגוד לחוק ונעצרו. הם אולי לא התנגשו עם מטוס בתאומים אבל הם בהחלט פעלו נגד חיילים בלשון המעטה.

דפנה מאיר. צילום: באדיבות המשפחה

 

"אין בפורום שום משפחה שהבן שלה התגייס לצבא ונהרג שם, לא קיים. אין שום בן שהלך לתומו ברחוב והופס מישהו דקר אותו. את יודעת מה כן יש? סיפורים כמו ״צבא הכיבוש עצרו מהכפר שלי שני חברים (לא מוזכר מה הם עשו ולמה הם נעצרו) אז החלטתי שאני הולך לנקום את נקמתם״.

"בצד הישראלי לעומת זאת, יש סטודנטית מבר אילן (אני) שאמא שלה נרצחה אחרי שהיא טיפלה בערבים ומחבלים יום יום בבית חולים ומישהו פשוט החליט לקחת לה את החיים וגם לנו. את מבינה את ההבדל? אין לי מושג למה המשפחות הישראליות שם החליטו לקחת חלק, מה שבטוח הם לא מסוג האוכלוסיה של בר אילן. אז תעשו טובה לעולם ותחפשו לכם עיסוקים אחרים, גם ככה אנחנו לפני יום הזיכרון".

 

בעקבות תגובתה של מאיר-כהן, התפתח דיון משני בו השתתפה גם אחת ממארגנות האירוע, לה ענתה הבת השכולה: "אדם שהחזיק בנשק לא חוקי ראוי שיעצר גם אם לא השתמש וכך יקרה גם לי ולך אם נעשה זאת. ובקשר לחרטה, את מבינה שהם הרסו חיים שלמים? אדם שאנס ואחר כך התחרט הרס למישהו אחר את כל החיים, למה הוא כמו חף מפשע?"

תגובת האוניברסיטה

מאגודת הסטודנטים של אוניברסיטת בר-אילן נמסר: "האירוע שהיה עתיד להתקיים עם פורום המשפחות השכולות בוטל. לשכת הדיקן שאחראית על אירועי התאים עשתה בדיקה מעמיקה ואחרי שהבינה באיזה ארגון מדובר החליטה שלא לאשר את קיום האירוע".

מהאוניבסיטה נמסר בתגובה: "בר-אילן היא אוניברסיטה פתוחה המכבדת דעות שונות מכל הקשת הפוליטית והחברתית. עם זאת, קיומו של אירוע זיכרון בהשתתפות משפחות מחבלים שרצחו יהודים, בסמוך ליום בו מדינת ישראל מרכינה ראש לזכר החללים והנופלים במערכות ישראל ובפעולות האיבה, הוא אינו ראוי ואינו מכבד ועל כן החלטנו שלא לאשר קיומו".