זכויות רבות נרשמו לטובתו של האלוף במילואים יצחק . גיבור מלחמת יום הכיפורים תמיד עשה את עבודתו באופן ייסודי. הוא פיקד וחינך אלפים מפקדים וגידל דור של פיקוד בכיר בצה"ל.

האלוף (במיל') יצחק בריק, נציב קבילות החיילים. צילום: פלאש 90

בחודשים האחרונים, רגע לפני סיום תפקידי החליט בריק להציף את הפצע הכי פתוח של צה"ל, פצע המוכנות והכשירות המבצעית. בדרך, בלי ששם לכך לב, הצליח לחפור לצה"ל בפצע אחר – אמון הציבור.

בצה"ל מאמינים בכל ליבם, וכך גם מחנכים את המפקדים, שאמון הציבור זה נדבך מרכזי בניצחון הרוח ובלעדיו לא ניתן להכריע מלחמות.

בריק פגע בדיוק בעצב הזה. הוא לקח נושא חשוב מאוד בצבא, המוכנות, אחז בו כמו ברימון רסס קטלני, שחרר את הנצרה בתוך הנגמ"ש ופגע קשות בצבא ההגנה לישראל.

מצא עצמו מותקף בתקשורת. הרמטכ"ל רא"ל גדי . צילום: נועם אמיר

 

צה"ל הוא הארגון החשוב ביותר במדינה וככה יש חובה בחוק לבקר אותו. אפשר להתווכח לנצח האם מנגנוני הביקורת על צה"ל אפקטיביים מספיק, אבל אי אפשר לקחת מצה"ל את מה שהופך אותו לאחד הצבאות החזק בעולם.

הפקודות, למרות הקלישאה, אכן נכתבו בדם והפקת לקחים בצה"ל היא שם אמצעי לכל יחידה. בזה צריך להגיד ביושר, שצה"ל לא חוסך.

ויכוח מיותר ומזיק

בחודשים האחרונים הציבור נחשף לוויכוח מיותר מאוד בין הצבא לבין בריק והוויכוח הזה גרם לנזק עצום. האויבים שלנו יושבים על הגדרות ומחככים ידיים בהנאה. "לא צריך להרוג את היהודים", הם אומרים, "החמארים האלה עושים את זה טוב לבד".

בריק היה צריך להגיע אל הרמטכ"ל ולהציג בפניו את הטענות. איזנקוט, כמו שאני הספקתי להכיר אותו, היה סוגר את הדלת ודואג לבדוק לעומק כל טענה שמציג בריק.

במקום זה מצא עצמו הרמטכ"ל מותקף דרך אמצעי התקשורת. כאשר טענותיו של בריק עברו קודם כל בוואטסאפ ואחר כך בלשכת הרמטכ"ל, בריק אולי צודק בחלק מהטענות אך טעה לאורך כל הדרך בדרך הצגתן.

הכין את הצבא טוב יותר מקודמיו. הרמטכ"ל איזנקוט. צילום: דובר צה"ל

 

הנזק שגרם הוא גדול מאוד ויקח זמן רב לשקם אותו. מנגד צריך לומר ביושר, זעקותיו של בריק הניבו וועדת בדיקה בראשות מבקר צה"ל, יש מסקנות, יש שיח ויש תכנית עבודה.

יש אמירה בציבור הישראלי שתורגמה לסטיקר ואף לשיר מפורסם: "תנו לצה"ל לנצח". באופן מקרי, או שלא, הקרב בין בריק לצה"ל התרחש בסיום הקדנציה של הרמטכ"ל גדי איזנקוט. עוד נסכם את דרכו של המפקד מספר אחד אבל חשוב לסיים את הטור הזה באמירה ברורה ושאינה משתמעת לשני פנים: הרמטכ"ל הנוכחי הכין את צה"ל למלחמה כמו שאף רמטכ"ל לפניו לא עשה זאת.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא