נחתה אמש בלונדון וזומנה להפתעתה לתשאול במשטרה הבריטית באגף העוסק בחקר פשעי מלחמה, זאת בשל צו מעצר ישן שעומד נגדה. הזימון התקבל ביום חמישי במייל באמצעות השגרירות, אך בוטל לבסוף בהתערבות גורמים בכירים בישראל שפנו למקביליהם .

לבני אינה היחידה נגד הוגשה תלונה באשמה זו, בין היתר בעקבות ניהול מבצע “” נגד ארגוני הטרור בעזה, בסוף דצמבר 2008 ובינואר 2009, בשל פגיעה בפלשתינים ‘בלתי-מעורבים’.

“משך שנים כל ביקור שלי בבריטניה הוא תחת איום של צו מעצר בעקבות מבצע צבא חשוב שישראל ניהלה נגד החמאס בעזה בהיותי שרת חוץ וחברת קבינט. ואני גאה בעבודתי בקבינט”, אמרה לבני בכנס “הארץ” בלונדון שאליו הגיעה.

לבני. פושעת מלחמה? צילום: פלאש 90
לבני. פושעת מלחמה? צילום: פלאש 90

לדבריה, “חמאס הוא ארגון טרור מוכרז באירופה, בהנחה שגם אחרי ה’ברקזיט’ מדובר באותה רשימה. הם תוקפים במשך שנים משפחות ישראליות. רק אתמול הם פגעו במרכז לילדים בשדרות שתודה לאל היה סגור, והם נותנים הנחיות ישרות להמשיך להרוג אזרחים. יש לנו אחריות על חיי אזרחינו וגם על המוסר של צה”ל”.

בדבריה רמזה לבני להתבטאות של מנהיג מפלגת הלייבור הבריטית, ג’רמי קורבין, שהשווה בשבוע שעבר בין ישראל לדאעש. “לא אקבל שום השוואה בין חיילי צה”ל או טייס שמנסים להימנע מפגיעה באזרחים לבין טרוריסטים. לא בין ארכי טרוריסט שנותן פקודה לחמאס לבין מקבל החלטות ישראלי”.

לבני הוסיפה: “ישראל פתוחה לכל שר בריטי לביקור מבלי שיישאל שאלות על החלטותיו בקבינט. וכפי שאנחנו מכבדים את מה שבריטניה עושה נגד הטרור הבינלאומי ולא מזמינים שרים בריטיים לתשאול על קבלת ההחלטות אני מצפה שכך יכבדו כאן את ישראל – זאת הציפיה שלי ושל ממשלת ישראל מממשלת בריטניה. העובדה שמפקדי צה”ל ומקבלי החלטות משתתפים במחזה אבסורד של איום בצווי מעצר כשבאים ללונדון – זה בלתי מתקבל על הדעת”.

בעבר: ה-BBC הגדיר את הוריה של לבני כ”מחבלים”

לפני כשנה נתקלה לבני ביחס עוין בתכנית Newsnight של ה-BBC בהנחיית איוון דיוויד, שתקף אותה בסדרת שאלות פרובוקטיביות. על אף השאלות הפרובוקטיביות, לבני נותרה רגועה.

לבני הגיעה אז ללונדון לנעול את כנס “הנשים החזקות בעולם” של מגזין פורצ’ן. לאחר שנפגשה עם השר לענייני המזרח התיכון וסגן שר החוץ הבריטי, טוביאס אלווד, לו הגיעה את הדו”ח שחיברו משרדי החוץ והמשפטים על מבצע ‘צוק איתן’, התפנתה להתראיין בטלוויזיה הבריטית.בשלב מסוים בראיון, היא ציינה את הוריה שהיו פעילים באצ”ל, ובנקודה זו ניצל המראיין את ההזדמנות לתקוף ושאל אותה אם הייתה מגדירה אותם כטרוריסטים.לבני לא נשארה חייבת והשיבה מיד “לא”.

כשדיוויד שאל אותה להבדל, הסבירה “יש הבדל עצום בין הקרבות ההן בצבא הבריטי, ובין כל ארגוני הטרור שקיימים כיום באיזור שלנו. הם מחפשים אזרחים להרוג”.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.