לאחרונה החל פרויקט סלילת כביש בתוך שטח האש מספר 917 שבדרום הר חברון, זאת בניגוד להצהרת המדינה בבג"צ בעניין. על פי הכיתוב בשלט שהוצב במקום, הפרוייקט ממומן על ידי הממלכה המאוחדת, באמצעות האיחוד האירופי, והעבודות צפויות להסתיים במהלך חודש פברואר.

מאחז פלסטיני שהוקם על קרקע יהודית. צילום ארכיון: תנועת

 

הבניה הבלתי חוקית במקום מתפרשת על פני שטח של אלפי דונמים וכוללת מאות בתי מגורים, בתי ספר, מרפאות ומסגדים. בשנות ה-80 גרו בשטח האש מספר מצומצם של משפחות בדואיות באוהלים ומבנים ארעיים, אולם בשנים האחרונות החל במקום פיתוח מואץ ובלתי חוקי של תשתיות במימון גורמים זרים, בהם האיחוד האירופי, איחוד האמירויות ואבו דאבי. בפועל, מדובר בעיר ערבית חדשה במרחב האסטרטגי המאפשר יצירת רצף ערבי בין בקעת ערד, הר חברון ומזרח גוש עציון.

בעקבות עתירה שהגישה תנועת 'רגבים' לבג"צ התברר כי המנהל האזרחי סימן מספר מתחמים לגביהם הצהיר כי לא יאכוף את חוקי הבניה בהם, למרות חסרונן של תכניות מתאר והיתרי בניה כנדרש בחוק.

בחודש נובמבר האחרון, כך מספרים ב'רגבים', הם מיפו את השטח והגישו לבג"צ הוכחות כי לאורך השנים האחרונות נבנו יותר מ-500 מבנים בלתי חוקיים בשטחים המדוברים. לפי רגבים המבנים קמו "במקטעים המחברים בין המקבצים. כלומר, העבריינים אינם מסתפקים במקטעים שהוקצו להם אלא בונים באופן מכוון מחוץ להם, מתוך הנחה כי גם אותם מבנים יקבלו בהמשך אישור בדיעבד".

שטח בבקעת הירדן שהוכשר לעבודה חקלאית על ידי בניגוד לחוק. צילום: עמותת רגבים

 

לפי התנועה, הכביש החדש שנסלל מיועד לחיבור בין המתחמים האלו וליצור מהם רצף טריטוריאלי שינתק את הרצף הישראלי. ב'רגבים' מותחים ביקורת חריפה על המנהל האזרחי: "מסתבר שהצהרות בבג"צ לחוד, ומעשים בפועל לחוד", אומר ישי חמו, מנהל הפעילות של תנועת רגבים ביהודה ושומרון.

"הבריטים והאיחוד האירופי מקיימים פעילות בלתי חוקית בתוך שטחי האימונים של צה"ל ולא חוששים להצהיר על כך בגאווה", הוא מוסיף, "כנראה שהם יודעים שהמנהל האזרחי לא מתכונן לבצע שום פעילות אכיפה. משרד החוץ נדרש להגיב על כך בחריפות, ומשרד הביטחון חייב לעצור את הסלילה ולשמור על שטחי האימונים של צה"ל".

כזכור, לאחרונה חשפה תנועת 'רגבים' כי במהלך בזק וללא הפרעת המדינה בדואים מבקעת הירדן השתלטו על אדמות מדינה שנמצאות סמוך לישוב היהודי 'משכיות'.

 

אלון מליק

אלון מליק


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.