23:34 17/12/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > בריטניה השהתה העברת כספי סיוע לרשות הפלסטינית

בריטניה השהתה העברת כספי סיוע לרשות הפלסטינית

לפי ה"סאן", השרה החדשה לפיתוח בינלאומי הודיעה על הקפאת העברה של 25 מיליון ליש"ט עד לתום החקירה בנוגע להעברת הכספים למחבלים

בריטניה השהתה את העברת כספי הסיוע לרשות הפלסטינית, זאת מחשש שכספי המסים הבריטיים מגיעים בסופו של דבר לידיהם של מחבלים וארגוני טרור, כך פרסם עיתון ה"סאן" הבריטי. את ההחלטה הובילה השרה לפיתוח בינלאומי, פריטי פאטל. על פי ההחלטה, העברת הכספים לא תבוצע עד לתום חקירה מלאה בנושא.

לפי ה"סאן", מספר חברי פרלמנט בריטי זעמו לאחר שגילו כי כספי הסיוע של הממלכה המאוחדת שיועדו לעובדי המגזר הציבורי בעזה הגיעו לידי אש"ף. מתוך כספים אלו, מומחה חבלה של חמאס קיבל מאש"ף כ-100 אלף ליש"ט. "משכורות" אחרות הגיעו למשפחות של מחבלים מתאבדים ונערים אשר תקפו ישראלים בפיגועים.

פאטל. צילום: Policy Exchange
פאטל. צילום: Policy Exchange

ה"סאן" ציטט מקורות רשמיים שהלינו על כך שעובדי המגזר הציבורי ברשות עובדים בזמן ש"הם מכייסים את משלם המסים הבריטי". משמעות החלטת המשרד לפיתוח בינלאומי היא ששליש מתקציב הסיוע הבריטי לפלסטינים מוקפא. יש לציין כי מרבית התקציב מיועד לקרנות צדקה באיזור.

גורמים במשרד החוץ הבריטי הדגישו כי בתום החקירה, במהלך 2017, הסיוע לרשות הפלסטינית צפוי להתחדש. "אנחנו לא עוצרים את הסיוע לרשות בכללותו, אלא רק דוחים אותו עד לתאריך בו נדע שהכסף שלנו אינו מגיע לידי אנשים שאינם עושים בשבילו דבר בתמורה".

בשנה שעברה: הבריטים זעמו, הסיוע חודש

במאי 2015 חשף מכון המחקר "מבט לתקשורת הפלסטינית" כי הרשות הפלסטינית מנצלת את כספי הסיוע האירופאים על מנת לכלכל את המחבלים הנמצאים בבתי הכלא הישראלים.

התגובות בבריטניה היו מאוד קשות, ושלושה חברי פרלמנט מהמפלגה השמרנית הוציאו הודעה משותפת בה נאמר כי "משלמי המסים הבריטים יהיו מזועזעים לגלות שהרשות הפלסטינית מסרה את הכסף שהרוויחו בעבודה קשה למחבלים פלסטינים שהורשעו בדין. יש צורך לגנות בחריפות את הרשות הפלסטינית על שרימתה את המדינות התורמות. ממשלת בריטניה חייבת לשקול מחדש את התקציב לרשות הפלסטינית עד שיחדל הדבר הנתעב הזה".

אבו מאזן יתבע את בלפור?

בנאומו האחרון בעצרת האו"ם השנתית, דרש יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן על כך שהבריטים יפצו את הפלסטינים עבור הצהרת בלפור: "לא נקבל את נסיונותיה של ישראל לעקוף את יוזמת השלום הערבית ולהפוך אותה. אף אחד לא יקבל זאת. עברו 100 שנה מהצהרת בלפור שיצרה את הבסיס לנכבה. בריטניה צריכה לשאת באחריות משפטית, מדינית וחומרית להצהרת בלפור. היא צריכה להתנצל בפני העם הפלסטיני ולתקן את הנזק שעשתה ולהכיר בפלסטין".

לפני כשבועיים הבהירה ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי כי היא ניצבת לצד ישראל. מיי פרסמה מאמר במגזין 'Informed' של אגודת ידידי ישראל במפלגה השמרנית של בריטניה (CFI), בו הגיבה לדרישות יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן להתנערות מההצהרה העתיקה והמכוננת.

"עלינו לעשות הכל כדי להבטיח שאזרחי ישראל חיים בביטחון במדינתם", כתבה מיי במאמר שפרסמה, והוסיפה כי היא "תומכת בזכותה של ישראל להגן על עצמה".

 

 

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

פט-סגל

"יש פה שיבוש מערכות, המדינה היא לא מדינת משטרה"

הפטריוטים מגיבים לפרסומים כי המפכ"ל מאשים את נתניהו במעקב אחרי חוקרי להב 433: "משטרה לא יכולה לדבר על הרשות הפוליטית. נקודה. סוף"