WP_Post Object ( [ID] => 149753 [post_author] => 15 [post_date] => 2019-01-07 09:47:01 [post_date_gmt] => 2019-01-07 07:47:01 [post_content] =>

חתן פרס 'ביטחון ישראל' וחתן פרס 'הדיפלומטיה הישראלית' משה (מישה) ארנס הלך הבוקר (ב') לעולמו בגיל 93. ארנס, מהנדס במקצועו, כיהן בעבר כשר הביטחון בשלוש קדנציות שונות וכשר החוץ מטם מפלגת 'הליכוד' ושימש כשגריר ישראל בארה"ב. [caption id="attachment_73770" align="aligncenter" width="3104"] שר הביטחון משה ארנס (שני משמאל) בדצמבר 1991. צילום: יוסי זמיר, פלאש 90[/caption]   ארנס התנגד להסכמי קמפ דייוויד ולהסכם השלום עם מצרים וב-1980 סירב לתפקיד שר הביטחון משום שלא רצה ליטול חלק בפינוי חלקי סיני וחבל ימית שעדיין היו אז בידי ישראל. שנתיים לאחר מכן הוא מונה לשגריר ישראל בארצות הברית, וב-1983 לשר הביטחון במקומו של אריאל שרון אחרי פרסום דו"ח ועדת כהאן בעניין טבח סברה ושתילה. בתקופתו היה ארנס אחראי להקמת מפקדת חילות השדה (כיום מפקדת זרוע היבשה) בצה"ל. ב-1990 נבחר שוב לתפקיד שר הביטחון וכיהן בתפקיד במהלך מלחמת המפרץ. הוא דרש כי ישראל תפעיל כוח אוגדתי מיוחד לפעולה כנגד משגרי הסקאד בעיראק. [caption id="attachment_284380" align="aligncenter" width="5760"] משה ארנס ז"ל. צילום: פלאש 90[/caption]   אחרי שפרש מהחיים הפוליטיים ב-1992, תמך ארנס בבנימין נתניהו בבחירות הפנימיות לראשות מפלגת הליכוד. אולם מאוחר יותר, עם היבחרו לראשות הממשלה, הביע אכזבה מתפקודו ובחר לשוב ולהתמודד מולו על ראשות הליכוד. מה שהביא לכהונה נוספת שלו כשר ביטחון ב-1999. ב-2003 פרש סופית מהחיים הפוליטיים ו-2010 פרסם בעיתון 'הארץ' מאמר בו הוא הביע תמיכה בפתרון מדינה אחת והחלת ריבונות ישראלית על שטחי יהודה ושומרון, תוך הענקת אזרחות ישראלית לערבים המתגוררים בהם. בתקופה האחרונה שימש ארנס עמית ב'מכון לאסטרטגיה ציונית' וראש הפורום האסטרטגי בו וכן כיו"ר המועצה הציבורית להנצחת זאב ז'בוטינסקי. זאת לצד כהונתו כיו"ר חבר הנאמנים של אוניברסיטת אריאל.

עתיר פרסים

ב-2009 העניק 'מרכז מורשת מנחם בגין' לארנס תעודת הוקרה לשנת תשס"ט על מפעל חיים למען ביטחון ישראל ומחקרו פורץ הדרך בנושא מרד גטו ורשה. ב-2016 הוא קיבל את פרס 'בוני ציון' על מפעל חיים. שנתיים לאחר מכן זכה ארנס בפרס הדיפלומטיה הישראלית לשנת תשע"ח.

נתניהו: "לא היה פטריוט גדול ממנו"

"רעייתי שרה ואני מבכים מרה את פטירתו של אהוב נפשנו, משה ארנס ז"ל", מסר ראש הממשלה בנימין נתניהו עם היוודע הבשורה. "מישה, מורי ורבי, היה תלמיד מובהק של זאב ז'בוטינסקי. במסגרת זו הוא הכיר את אבי שנכח בחתונתו עם רעייתו היקרה מיוריאל. מאז נרקם קשר עמוק בין משפחותינו". לדברי רה"מ, "ראיתי את מישה עושה נפלאות לביצור מעמדה של מדינת ישראל – כשגרירנו בוושינגטון, כשר החוץ, כיושב-ראש ועדת החוץ והביטחון וכשר הביטחון פעם אחר פעם. בשנים האחרונות הוא התמסר בשקידה אינסופית לתיעוד הסיפור המלא על מרד גטו ורשה, בו מילאו אנשי בית"ר מקום מרכזי". [caption id="attachment_284328" align="aligncenter" width="4256"] ראש הממשלה בנימין נתניהו לוחץ את ידו של משה ארנס, אז שר הביטחון, בטקס אזכרה לציון 35 שנה לנפילתו של יונתן נתניהו במבצע אנטבה, בהר הרצל ירושלים ב-2011. צילום: לע"מ[/caption]   נתניהו הוסיף כי "לפני כמה שבועות ביקרתי את מישה בביתו. הוא היה צלול כתמיד, חד כתער, מופלא בהדרו ובאצילות נפשו, דמות מופת. לא היה פטריוט גדול ממנו. תרומתו העצומה של משה ארנס לעמנו ולמדינתנו תיזכר לעד. היה שלום מישה, נעמת לי מאוד. אהבתיך כאהבת בן את אביו".

"שמר בקפדנות על ההדר הבית"רי"

השר לשעבר גדעון סער ‏אמר כי זו "בשורה עצובה עם לכתו מעמנו של הבית"רי משה ארנס, משרי הביטחון הטובים שהיו לישראל". לדבריו, "ארנס, איש ארץ-ישראל שתמיד נשאר נאמן לדרך ומעולם לא התפתה למקסמי השווא של הנסיגות. תמיד ראה למרחוק והצליח כל חייו לשמור בקפדנות על ההדר הבית"רי. תנחומי לרעייתו מיוריאל ולמשפחתו. יהי זכרו ברוך".

ריבלין: "המצפן הפנימי והחזון הציוני"

גם נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ספד למשה ארנס ז"ל ואמר כי "מישה היה ממנהיגיה החשובים של תנועת החירות. איש ההדר שלא חשש מפני תגר. מישה היה משרי הביטחון המעולים של מדינת ישראל. לא מצביא ולא גנרל, פשוט למדן מסור ששקד יום וליל למען ביטחון מדינת ישראל ואזרחיה". הנשיא ריבלין הוסיף כי "מישה פעל כל חייו בעמדות מפתח שונות לביסוסה ופיתוחה של מדינת ישראל. כאיש אצ"ל, כמדען וכמהנדס, כמדינאי, כשגריר וכמנהל בתעשיות המשמעותיות ביותר לביטחון ישראל. לא תשכח גם תרומתו החשובה לתיקונה של ההיסטוריה אודות חלקו של הארגון הצבאי-היהודי במרד גטו ורשה. מישה פעל בגבורה, בנחישות, באהבה אין קץ למולדת שלנו, בהדר ובאצילות בית"רית ונדמה כי המצפן הפנימי והחזון הציוני היו אלו שהוליכו אותו בכל אשר הלך. יהי זכרו ברוך".

[koo_vod_artiplayer clipid=0_d20ngae3]ריבלין על ארנס

  גם מצידה השני של המפה הפוליטית נפרדים. יו"ר סיעת 'התנועה', יואל חסון, כתב כי "ארנס הבית"רי היה אידיאולוג שידע לשלב אמונה עמוקה בזכותינו על ארץ ישראל ותפיסה דמוקרטית עיקשת, הליכוד של פעם". לדבריו, הוא "תרם תרומה אדירה לבטחון ישראל בעבודתו רבת השנים במערכת הבטחון ובוודאי כשר הביטחון של מדינת ישראל". בני גנץ מסר אף הוא דברי הספד ואמר כי "שר הביטחון משה ארנס היה איש אמת, פטריוט ומנהיג ממלכתי". עוד אמ רגנץ כי "הוא היה מסוג אישי הציבור שכולם כיבדו, הוקירו ותמיד התייצב לדגל כאשר המדינה הייתה זקוקה לו. תרומתו לחיזוק עוצמתו של הצבא בהקמת המפח"ש היא מהנדבכים החשובים לחיזוק כושר הפעולה של צה"ל".

"‏מצפן ערכי, דוגמא ומופת לאיש ציבור"

"הלך מאיתנו אדם ישר דרך, ציוני גדול ומהמנהיגים הבולטים של המדינה אשר תרם רבות לביטחון ישראל ולחיזוק מעמדה בזירה הבינ"ל", צייצה ח"כ נורית קורן (הליכוד). "משה ארנס עבורי היה וימשיך להיות מצפן ערכי, דוגמא ומופת לאיש ציבור. האצילות, החוכמה וההדר הבית"רי, שאפיינו אותו, יחסרו לכולנו. יהי זכרו ברוך".

[post_title] => שר הביטחון לשעבר משה ארנס הלך לעולמו בגיל 93 [post_excerpt] => ברוך דיין האמת: משה ארנס, המהנדס, שר הביטחון ושר החוץ לשעבר ומי שכיהן כשגריר ישראל בארה"ב, הלך הבוקר לעולמו • נתניהו: "לא היה פטריוט גדול ממנו" [post_status] => publish [comment_status] => open [ping_status] => open [post_password] => [post_name] => %d7%91%d7%a8%d7%95%d7%9a-%d7%93%d7%99%d7%99%d7%9f-%d7%94%d7%90%d7%9e%d7%aa-%d7%a9%d7%a8-%d7%94%d7%91%d7%99%d7%98%d7%97%d7%95%d7%9f-%d7%9c%d7%a9%d7%a2%d7%91%d7%a8-%d7%9e%d7%a9%d7%94-%d7%90%d7%a8%d7%a0 [to_ping] => [pinged] => [post_modified] => 2020-08-28 10:37:08 [post_modified_gmt] => 2020-08-28 07:37:08 [post_content_filtered] => [post_parent] => 0 [guid] => https://www.jbenchimol.com/%d7%91%d7%a8%d7%95%d7%9a-%d7%93%d7%99%d7%99%d7%9f-%d7%94%d7%90%d7%9e%d7%aa-%d7%a9%d7%a8-%d7%94%d7%91%d7%99%d7%98%d7%97%d7%95%d7%9f-%d7%9c%d7%a9%d7%a2%d7%91%d7%a8-%d7%9e%d7%a9%d7%94-%d7%90%d7%a8%d7%a0/ [menu_order] => 0 [post_type] => post [post_mime_type] => [comment_count] => 0 [filter] => raw )

שר הביטחון לשעבר משה ארנס הלך לעולמו בגיל 93

אפרים מיכאלי

ברוך דיין האמת: משה ארנס, המהנדס, שר הביטחון ושר החוץ לשעבר ומי שכיהן כשגריר ישראל בארה"ב, הלך הבוקר לעולמו • נתניהו: "לא היה פטריוט גדול ממנו"

חתן פרס 'ביטחון ישראל' וחתן פרס 'הדיפלומטיה הישראלית' משה (מישה) ארנס הלך הבוקר (ב') לעולמו בגיל 93. ארנס, מהנדס במקצועו, כיהן בעבר כשר הביטחון בשלוש קדנציות שונות וכשר החוץ מטם מפלגת 'הליכוד' ושימש כשגריר ישראל בארה"ב.

שר הביטחון משה ארנס (שני משמאל) בדצמבר 1991. צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

 

ארנס התנגד להסכמי קמפ דייוויד ולהסכם השלום עם מצרים וב-1980 סירב לתפקיד שר הביטחון משום שלא רצה ליטול חלק בפינוי חלקי סיני וחבל ימית שעדיין היו אז בידי ישראל.

שנתיים לאחר מכן הוא מונה לשגריר ישראל בארצות הברית, וב-1983 לשר הביטחון במקומו של אריאל שרון אחרי פרסום דו"ח ועדת כהאן בעניין טבח סברה ושתילה. בתקופתו היה ארנס אחראי להקמת מפקדת חילות השדה (כיום מפקדת זרוע היבשה) בצה"ל.

ב-1990 נבחר שוב לתפקיד שר הביטחון וכיהן בתפקיד במהלך מלחמת המפרץ. הוא דרש כי ישראל תפעיל כוח אוגדתי מיוחד לפעולה כנגד משגרי הסקאד בעיראק.

משה ארנס ז"ל. צילום: פלאש 90

 

אחרי שפרש מהחיים הפוליטיים ב-1992, תמך ארנס בבנימין נתניהו בבחירות הפנימיות לראשות מפלגת הליכוד. אולם מאוחר יותר, עם היבחרו לראשות הממשלה, הביע אכזבה מתפקודו ובחר לשוב ולהתמודד מולו על ראשות הליכוד. מה שהביא לכהונה נוספת שלו כשר ביטחון ב-1999.

ב-2003 פרש סופית מהחיים הפוליטיים ו-2010 פרסם בעיתון 'הארץ' מאמר בו הוא הביע תמיכה בפתרון מדינה אחת והחלת ריבונות ישראלית על שטחי יהודה ושומרון, תוך הענקת אזרחות ישראלית לערבים המתגוררים בהם.

בתקופה האחרונה שימש ארנס עמית ב'מכון לאסטרטגיה ציונית' וראש הפורום האסטרטגי בו וכן כיו"ר המועצה הציבורית להנצחת זאב ז'בוטינסקי. זאת לצד כהונתו כיו"ר חבר הנאמנים של אוניברסיטת אריאל.

עתיר פרסים

ב-2009 העניק 'מרכז מורשת מנחם בגין' לארנס תעודת הוקרה לשנת תשס"ט על מפעל חיים למען ביטחון ישראל ומחקרו פורץ הדרך בנושא מרד גטו ורשה. ב-2016 הוא קיבל את פרס 'בוני ציון' על מפעל חיים. שנתיים לאחר מכן זכה ארנס בפרס הדיפלומטיה הישראלית לשנת תשע"ח.

נתניהו: "לא היה פטריוט גדול ממנו"

"רעייתי שרה ואני מבכים מרה את פטירתו של אהוב נפשנו, משה ארנס ז"ל", מסר ראש הממשלה בנימין נתניהו עם היוודע הבשורה. "מישה, מורי ורבי, היה תלמיד מובהק של זאב ז'בוטינסקי. במסגרת זו הוא הכיר את אבי שנכח בחתונתו עם רעייתו היקרה מיוריאל. מאז נרקם קשר עמוק בין משפחותינו".

לדברי רה"מ, "ראיתי את מישה עושה נפלאות לביצור מעמדה של מדינת ישראל – כשגרירנו בוושינגטון, כשר החוץ, כיושב-ראש ועדת החוץ והביטחון וכשר הביטחון פעם אחר פעם. בשנים האחרונות הוא התמסר בשקידה אינסופית לתיעוד הסיפור המלא על מרד גטו ורשה, בו מילאו אנשי בית"ר מקום מרכזי".

ראש הממשלה בנימין נתניהו לוחץ את ידו של משה ארנס, אז שר הביטחון, בטקס אזכרה לציון 35 שנה לנפילתו של יונתן נתניהו במבצע אנטבה, בהר הרצל ירושלים ב-2011. צילום: לע"מ

 

נתניהו הוסיף כי "לפני כמה שבועות ביקרתי את מישה בביתו. הוא היה צלול כתמיד, חד כתער, מופלא בהדרו ובאצילות נפשו, דמות מופת. לא היה פטריוט גדול ממנו. תרומתו העצומה של משה ארנס לעמנו ולמדינתנו תיזכר לעד. היה שלום מישה, נעמת לי מאוד. אהבתיך כאהבת בן את אביו".

"שמר בקפדנות על ההדר הבית"רי"

השר לשעבר גדעון סער ‏אמר כי זו "בשורה עצובה עם לכתו מעמנו של הבית"רי משה ארנס, משרי הביטחון הטובים שהיו לישראל". לדבריו, "ארנס, איש ארץ-ישראל שתמיד נשאר נאמן לדרך ומעולם לא התפתה למקסמי השווא של הנסיגות. תמיד ראה למרחוק והצליח כל חייו לשמור בקפדנות על ההדר הבית"רי. תנחומי לרעייתו מיוריאל ולמשפחתו. יהי זכרו ברוך".

ריבלין: "המצפן הפנימי והחזון הציוני"

גם נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ספד למשה ארנס ז"ל ואמר כי "מישה היה ממנהיגיה החשובים של תנועת החירות. איש ההדר שלא חשש מפני תגר. מישה היה משרי הביטחון המעולים של מדינת ישראל. לא מצביא ולא גנרל, פשוט למדן מסור ששקד יום וליל למען ביטחון מדינת ישראל ואזרחיה".

הנשיא ריבלין הוסיף כי "מישה פעל כל חייו בעמדות מפתח שונות לביסוסה ופיתוחה של מדינת ישראל. כאיש אצ"ל, כמדען וכמהנדס, כמדינאי, כשגריר וכמנהל בתעשיות המשמעותיות ביותר לביטחון ישראל. לא תשכח גם תרומתו החשובה לתיקונה של ההיסטוריה אודות חלקו של הארגון הצבאי-היהודי במרד גטו ורשה. מישה פעל בגבורה, בנחישות, באהבה אין קץ למולדת שלנו, בהדר ובאצילות בית"רית ונדמה כי המצפן הפנימי והחזון הציוני היו אלו שהוליכו אותו בכל אשר הלך. יהי זכרו ברוך".

ריבלין על ארנס

 

גם מצידה השני של המפה הפוליטית נפרדים. יו"ר סיעת 'התנועה', יואל חסון, כתב כי "ארנס הבית"רי היה אידיאולוג שידע לשלב אמונה עמוקה בזכותינו על ארץ ישראל ותפיסה דמוקרטית עיקשת, הליכוד של פעם". לדבריו, הוא "תרם תרומה אדירה לבטחון ישראל בעבודתו רבת השנים במערכת הבטחון ובוודאי כשר הביטחון של מדינת ישראל".

בני גנץ מסר אף הוא דברי הספד ואמר כי "שר הביטחון משה ארנס היה איש אמת, פטריוט ומנהיג ממלכתי". עוד אמ רגנץ כי "הוא היה מסוג אישי הציבור שכולם כיבדו, הוקירו ותמיד התייצב לדגל כאשר המדינה הייתה זקוקה לו. תרומתו לחיזוק עוצמתו של הצבא בהקמת המפח"ש היא מהנדבכים החשובים לחיזוק כושר הפעולה של צה"ל".

"‏מצפן ערכי, דוגמא ומופת לאיש ציבור"

"הלך מאיתנו אדם ישר דרך, ציוני גדול ומהמנהיגים הבולטים של המדינה אשר תרם רבות לביטחון ישראל ולחיזוק מעמדה בזירה הבינ"ל", צייצה ח"כ נורית קורן (הליכוד). "משה ארנס עבורי היה וימשיך להיות מצפן ערכי, דוגמא ומופת לאיש ציבור. האצילות, החוכמה וההדר הבית"רי, שאפיינו אותו, יחסרו לכולנו. יהי זכרו ברוך".

ערוץ 20
שוב: מפגיני שמאל מקיפים את עמדת ערוץ 20 ומנסים להפריע לשידור
מאי גולן
ערוץ 20
ח"כ מאי גולן: אני קוראת לראש הממשלה, פטר את מנדלבליט
ערוץ 20
לאחר החמאה והביצים – מחסור פתאומי במוצרי חלב
ערוץ 20
בשידור חי ולעיני המשטרה – מפגינת שמאל מפילה גדרות וציוד משטרתי
ערוץ 20
ליטל שמש: "לאן הגענו שעיתונאים ומגישים חוטפים מכות בגלל דעותיהם?!"
סנוואר
ערוץ 20
כנרת בראשי: "מנדלבליט הוא המסית הלאומי"
ערוץ 20
המפיק שהותקף ע"י מפגיני השמאל: "הרגשתי מאוים"
"לא יעבור אף עובד ללא קבלת אישור ממני". יו"ר ההסתדרות במרחב ירושלים, דניאל בונפיל. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
ערוץ 20
עידית סילמן על תקיפת ערוץ 20 ע"י מפגיני השמאל: "חרדתי לעצמי ולבריאותי"