בית הנשיא הודיע הבוקר (ג') על פטירתה של ז"ל, רעייתו של ראובן (רובי) ריבלין בבית החולים בילינסון שבפתח תקווה. בת 73 הייתה במותה, ערב יום הולדתה ה-74.

נחמה עברה השתלת ריאה לפני כשלושה חודשים, ב-11 במרץ, ניתוח לו נזקקה בשל מחלת פיברוזיס ריאתי ממנה סבלה בשנים האחרונות.

מכל קצוות הקשת הפוליטית הביעו תנחומים על פטירתה של נחמה. ראש הממשלה בנימין נתניהו ספד לה: "יחד עם כל אזרחי ישראל, רעייתי שרה ואני מביעים צער עמוק על פטירתה של רעיית נשיא המדינה נחמה ריבלין ז״ל. כולנו התפללנו לרפואתה במהלך התקופה האחרונה בה נלחמה בגבורה ובתעצומות נפש על חייה. אנחנו שולחים תנחומים מעומק ליבנו לנשיא המדינה ולכל בני משפחתו. יהי זכרה ברוך".

נחמה ריבלין ז"ל ביום חתונתה. צילום: באדיבות המשפחה

 

גם שר האוצר משה כחלון הביע תנחומים: "משתתף בצערו של הנשיא רובי ריבלין עם לכתה של אשתו היקרה נחמה. יהי זכרה ברוך".

שרת המשפטים איילת שקד: "יחד עם כל אזרחי ישראל אני משתתפת בצערו של נשיא המדינה על פטירת רעייתו נחמה. בני הזוג ריבלין היו דוגמה לזוגיות מופתית ואהבת אמת. זכיתי להכיר את נחמה בשנים האחרונות וגיליתי אישיות לתפארת עם אהבה עצומה למדינה ולאזרחי ישראל. יהיה זכרה ברוך".

הנשיא ראובן ריבלין ורעייתו נחמה. צילום: מארק ניימן, לע"מ

 

שר הכלכלה אלי כהן אמר: "הצטערתי לשמוע על פטירתה של אשת נשיא המדינה נחמה ריבלין ז"ל. נחמה היתה אישה אצילה, אהובה, אשת משפחה נפלאה ומלאת אהבת חינם. משתתף בצערו של נשיא המדינה ראובן רובי ריבלין ובצערה של משפחת ריבלין כולה. בנחמת ציון תנוחמו".

השרה גמליאל ספדה לרעיית הנשיא: "אנו נפרדים בלב כבד מאישה גדולה בפשטותה ופשוטה בגדולתה. נחמה ז"ל מותירה אחריה מורשת גדולה של אהבת אדם, אחדות ישראל וקבלת האחר והשונה. תנחומיי לנשיא ריבלין, שאבידתו אבידת כולנו".

יו"ר העבודה, ח"כ אבי גבאי: "המומים וכואבים את לכתה של נחמה ריבלין. שולח חיבוק ותנחומים לנשיא ולבני משפחתו. הצניעות ואהבת האדם של נחמה ילוו אותנו תמיד. יהי זכרה ברוך".

משפחת ריבלין הודתה למשפחת תורם הריאה

נשיא המדינה ובני המשפחה הודו לצוות בית החולים בילינסון כולו, על הטיפול המסור, הרגיש והמקצועי לו זכתה במהלך החודשים האחרונים, לילות כימים, בלב רחב ובמאור פנים. בנוסף,ביקשו להודות "לאזרחי ישראל ולראשי העדות, אשר לא פסקו מלדרוש בשלומה של נחמה, לשלוח אל בית החולים ובית הנשיא מכתבים וציורי ילדים מרגשים, ולהתפלל לרפואתה יום יום, שעה שעה. דאגה זו העניקה לנשיא ולבני המשפחה כולם, כוחות ותמיכה שלא ניתן לתאר את עוצמתם במילים".

"תודת המשפחה שלוחה גם למשפחת חלבלי אשר תרמה לנחמה את ריאתו של בנם יאיר ז״ל על אצילותם מעוררת ההשראה ועל המעשה המופלא שעשו", נמסר מבית הנשיא.

מבית החולים בילינסון נמסר: "שלושה חודשים לאחר השתלת הריאה נפטרה הבוקר גב נחמה רבלין. לצערנו כל מאמצי הרופאים לייצב אותה לאורך זמן בתהליך השיקום המורכב שעברה לאחר ההשתלה, לא צלחו. הצוותים הרפואיים של מצערך לב חזה, ריאות, קרדיולוגיה וטיפול נמרץ לא משו ממיטתה של גברת רבלין בכל התקופה וטיפלו באישה מופלאה זו במסירות ומקצועיות. זהו יום עצוב עבור כולנו במרכז הרפואי, וצוות בית החולים אבל ומרכין ראש. אנו מחבקים את המשפחה ושולחים את תנחומינו לנשיא המדינה, ילדיה, נכדיה ובני משפחתה של נחמה.  אנו מחזקים את ידי המשפחה בשעות קשות אלו. משפחה אצילית שתמכה ועטפה את גב ׳ רבלין בתקופת אישפוזה הממושכת. יהי זיכרה ברוך".

בת לחלוצים וחובבת ספרות ואמנות

נחמה נולדה ב-1945 במושב חרות בשרון. הוריה, דרורה (קיילה) ומנדי שולמן, עלו מאוקראינה והיו ממקימי החלוץ של המושב. נחמה למדה מגן הילדים ועד סיום בית הספר העממי באזור הולדתה. את לימודי התיכון סיימה בבית הספר האזורי עמק חפר ׳רופין׳ ובשל ניתוח סוקוליוסיס שעברה בגב קיבלה דחייה משרות בצבא.

נחמה ריבלין ז"ל. צילום: באדיבות המשפחה

 

בשנת 1964 החלה ללמוד באוניברסיטה העברית בירושלים, לימודי מדעי הטבע – ביולוגיה. היא סיימה עם תואר BSC בבוטניקה וזאולוגיה והחזיקה בתעודת הוראה בחוגים אלה.

ב-1967 החלה לעבוד באוניברסיטה העברית בירושלים במחקר במחלקה לזאולוגיה, ואחר כך עברה לעבוד במחלקה לאקולוגיה ובמחלקה לגנטיקה. בנוסף למדה נחמה לאורך השנים את תולדות האומנות בתחומים: אומנות מודרנית, קלאסית ועתיקה.

ב-1971 נישאה לראובן (רובי) ריבלין ונשארה לגור בירושלים. נחמה ילדה שלושה ילדים, ריבי (רבקה), ענת ורן, היתה סבתא למתן, זיו, שי, קרני, מאיה, דניאלה ויהב, ואחות לורדה.

נחמה ריבלין ז"ל בהדלקת נרות חנוכה עם לוחמים

 

בשנת 2007 פרשה נחמה לפנסיה ואז גם גילתה שהיא לוקה במחלת ריאות חשוכת מרפא שאילצה אותה להיעזר במכשיר חמצן נייד. כשעברה נחמה אל בית הנשיא בחרה להתמקד באומנות, בפעילות למען ילדים עם צרכים מיוחדים, באיכות הסביבה והטבע ובשמירה על כדור הארץ מתוך חמלה ואהבת הבריות.

בפוסט על הספר דב פדינגטון כתבה נחמה: ״כמה פעמים אנחנו חולפים על פני חיה או ציפור פצועה ומפנים מבט, רק שלא נצטרך לקחת על עצמנו את עול הטיפול בה", ולימים, אף דיבבה דמות בסרט על בסיס ספר זה.

נחמה הקימה גינה קהילתית בגינת בית הנשיא אליה הגיעו ילדים מהשכונות ברחבי הארץ כדי לזרוע ולשתול צמחים, תבלינים ופרחים באופן קבוע. היא פקדה תדיר את כל מוסדות התרבות בארץ, בדגש על המוסדות הירושלמיים, מתוך אהבה אמיתית לאומנות על כל סוגיה. מקום מיוחד שמרה נחמה לסנימטק בירושלים ולבית הקולנוע סמדר שם נהגה לצפות בסרטים באופן קבוע.

רעיית הנשיא נחמה ז"ל בגינה הקהילתית. צילום: דוברות בית הנשיא

 

חיבתה של נחמה לספרות עברית ולאומנות הביאה אותה לכתוב מפעם לפעם על סופרים וסופרות שאהבה במיוחד בפוסטים שפרסמה בעמוד הפייסבוק הרשמי של הנשיא. ״שלום לכולם, כאן נחמה", היה הפתיח הקבוע של הפוסטים שכתבה, אותם חתמה במילים ״שלכם, נחמה״ אשר הפכו חביבים במיוחד על ציבור העוקבים של העמוד ועל שוחרי התרבות והאומנות בארץ.

בשנת 2018 יסדה נחמה את פרס רעיית נשיא המדינה לשירה עברית. במעמד הכרזת הועדה על הזוכה עמיחי חסון, אמרה נחמה: "אני מברכת את אוהבי ואוהבות השפה והמילים, את הכותבים והכותבות שעושים בהם קסמים וכשפים ומאחלת לעולמנו שתמיד יהיו בו אנשים שמשוררים אותו".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20


:עוד באותו נושא