הלילה (ה׳) נפטר לאחר מאבק במחלה קשה נתן (אנטולי) אלטמן ז"ל. הלווייתו תתקיים היום בשעה 16:15 בהיכל חרוב בבית העלמין תל רגב חיפה.

אלטמן נידון ל-12 שנות מאסר במשפט לנינגרד על חלקו ב'מבצע חתונה׳ בדצמבר 1970 במסגרתו היה שותף לנסיון לחטוף מטוס ולשבור את .

הנסיון נכשל, אולם בעקבות המעשה הסכימה לאפשר לכ-350,000 יהודים לעזוב את שטחה. כמחציתם עלו לישראל. זאת לעומת 3,000 אישורי יציאה שניתנו ליהודים בשנות ה-60.

נתן שוחרר כשמונה שנים לאחר מכן בעקבות תפיסת בניו ג׳רזי ועלה לישראל. הוא עבד באוניברסיטת חיפה ובארץ נולד בנו. מכריו של אלטמן תיארו אותו כ״איש יקר מלא בנתינה ובגאווה יהודית״.

במהלך המשפט בלנינגרד גילו אנטולי וחבריו עמידה אמיצה וגאה. הם דחו את טענות התביעה כי הם בגדו במולדתם ואמרו: "לא בגדנו במולדת – כי ולא רוסיה היא מולדתנו ובישראל לא בגדנו".

זמן קצר לפני הקראת גזרי הדין קמו הנאשמים ובני משפחותיהם, שהיו באולם בבית המשפט, ושרו במשך שבע דקות "עם ישראל חי". לאחר מכן הם קראו "שמע ישראל".

לפי הוראת השופט התערבה המשטרה והפסיקה את השירה. אנטולי אלטמן נשאל אם יש לו מה להגיד. הוא השיב: "רצוני לשגר מאולם זה ברכת חג שמח לאחיי בישראל לרגל חג החנוכה".

יהי זכרו ברוך.

צבי טסלר

צבי טסלר:עוד באותו נושא