אחרון לוחמי מרד גטו ורשה, שמחה רותם (ראטהייזר) המוכר בכינויו 'קאז'יק', נפטר הערב (מוצאי שבת) – בן 94 במותו.

רותם היה הבן הבכור מבין ארבעת ילדי המשפחה. כבר בהיותו ילד, בגיל 12, התחנך שמחה על ברכי תנועת 'הנוער הציוני' והצטרף לשורותיה. במהלך ספטמבר 1939 עם פרוץ הקרבות של מלחמת העולם השנייה נהרג אחיו ישראל בהפצצות הגרמנים.

חמישה בני משפחה נוספים נהרגו אף הם מן ההפצצות וקאז'יק עצמו מצא עצמו פצוע.

עם גירוש יהודי ורשה לגטו הוא נשלח בידי הוריו לקרובי משפחה בכפר קלבוב, אך לאחר מספר חודשים חזר אל הגטו והתפקד לאי"ל, ארגון יהודי לוחם, הוא לקח חלק במרד גטו ורשה (19 באפריל – 16 במאי 1943) והצליח להבריח יהודים מן הגטו במהלך המרד דרך תעלות הביוב ואף ארגן משאית שהבריחה יהודים מן התופת. קאז'יק המשיך בפועלו גם במהלך המרד הפולני בורשה.

תושבי הגטו כפי שנמצאו בעת דיכוי המרד. התמונה נכללה בדו"ח על המרד ששלח יורגן שטרופ להיינריך הימלר במאי 1943. באדיבות: ויקיפדיה

 

קאז'יק עלה לארץ בשנת 1946 ונכלא על ידי השלטונות הבריטים במחנה מעצר בעתלית. בהמשך דרכו הצטרף למחתרת ההגנה ולחם במלחמת העצמאות. הוא שימש גם במגוון תפקידים רשמיים מטעם מדינת ישראל.

קאז'יק הותיר אחריו שני בנים וחמישה נכדים. בשנת 1984 יצא הספר "ובתוכי העבר" שם גולל את קורות חייו.

 

מרד גטו ורשה היה המרד היהודי הגדול ביותר שפרץ בתקופת השואה. על אף האמצעים הדלים שעמדו לרשותם, הצליחו המורדים לגרום אבדות לא מבוטלות לכוחות שהופעלו לדיכוי המרד, לפחות בימים הראשונים שלו, וחיסול הגטו ורשה העסיק את הצבא הנאצי במשך חודש שלם.

המרד עצמו אמנם היה חסר סיכוי מלכתחילה והסתיים בהריסתו המוחלטת של הגטו ובגירוש התושבים שנותרו בחיים למחנות ההשמדה, אולם הוא סימל את ההתנגדות היהודית וחלק קטן המורדים ומתושבי הגטו הצליח להיחלץ בדרכים שונות ולהמשיך ללחום במחתרת נגד הנאצים – וקאז'יק ביניהם.

יהי זכרו ברוך!

אורן רפאל

אורן רפאל