מליאת הכנסת בזמן ההצבעה על חוק המרכולים. צילום: פלאש90
מליאת הכנסת בזמן ההצבעה על חוק המרכולים. צילום: פלאש90

 

מליאת הכנסת אישרה בקריאות שנייה ושלישית את הצעת החוק לתיקון דיני הרשויות המקומיות (חוקי עזר בעניין פתיחתם וסגירתם של עסקים בימי מנוחה), התשע"ח – 2018.

58 ח"כים תמכו ו-57 התנגדו. נעדרו מההצבעה – השרה סופה לנדבר מישראל ביתנו, שאם הייתה מצביעה יחד עם סיעתה נגד החוק הייתה חייבת להתפטר מתפקידה, חברות הכנסת שרן מהשכל מהליכוד וטלי פלוסקוב מכולנו אשר מתנגדות לחוק וחברי הכנסת מוטי יוגב מהבית היהודי ויוסי יונה מהמחנה הציוני השרויים באבל.

במהלך ההצבעות לקריאה שנייה אישרה המליאה את הסתייגותו של יו"ר ועדת הפנים ויו"ר הקואליציה חה"כ אמסלם לפיה יוחרגו מהחוק חנויות הנוחות בתחנות הדלק שנמצאים בהן מרכז ההפעלה וקופת התשלום של התחנה.

סניף של רשת המרכולים AM:PM בת"א. צילום: פלאש 90
סניף של רשת המרכולים AM:PM בת"א. צילום: פלאש 90

 

הדיונים על החוק מעורר המחלוקת התחדשו הבוקר (ג') בשעה 6:00 לאחר שהופסקו למספר שעות בעקבות הסתייגות שהגיש ח"כ איציק שמולי מהמחנה הציוני. ההסתייגות שהחריגה את מכר מוצרי המטבח התקבלה לאחר שהצבעותיהם של השר יואב גנט מכולנו ושל סגן השר אלי בן דהן מהבית היהודי לא נקלטו.

בשעה 1:30 בלילה משכה האופוזיציה את כל ההסתייגויות על מנת לקיים הצבעה באופן מידי, שכן לא היה רוב לקואליציה ברגע הנתון. השרה איילת שקד מהבית היהודי עלתה לנאום סיכום לפני ההצבעה ומשכה את הזמן, בין היתר ע"י הקראת מגילת העצמאות, עד להגעת כל חברי הקואליציה למשכן.

לעצור את המינוי. ח"כ אורן חזן. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90
הוצא מהדיון. ח"כ אורן חזן. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

 

במהלך הדיון פרצה מהומה כשח"כ אחמד טיבי מהרשימה המשותפת תקף את האופוזיציה על כוונתה להגיש הסתייגויות נוספות למרות ההסתייגות שאושרה במהלך הלילה. "תכבדו את ההבנות, מה זה צריך להיות? גם אתם רוצים ללכת הביתה". במהלך הדיון הוצאו חברי הכנסת אורן חזן מהליכוד ועיסאווי פריג' ממרצ בעקבות חילופי דברים.

ח"כ חזן אמר לח"כ מיכל בירן מהמחנה הציוני שיש לה "פה חבית", היא לא נשארה חייבת וקראה לו "סרסור". ח"כ מהליכוד דרש לקבל ממנה התנצלות או שהוא עוזב את המשכן ולא ישתתף בהצבעה על חוק המרכולים. יו"ר ועדת הפנים ויו"ר הקואליציה, ח"כ דוד אמסלם הוציא את בירן וחזן מהדיון.

חביב על הציבור הערבי. שר הבריאות יעקב ליצמן. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
ח"כ יעקב ליצמן. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

 

אתמול (ב') פעלו בקואליציה נמרצות כדי להחריג את העיר אילת ולא לכלול אותה בחוק, אולם ההצעה הזאת ירדה בעקבות התנגדות החרדים שהסכימו רק לפשרה אחת – הוצאת חנויות הנוחות הסמוכות לתחנות הדלק מהחוק מעורר המחלוקת.

מוקדם יותר, כשנתניהו שקל אם לדחות שוב את ההצבעה בשל קשיים לגייס רוב, העביר יעקב ליצמן מסר ברור ללשכת רה"מ: "אם החוק לא יעבור הלילה, לא משנה מאיזו סיבה – אנחנו נתפטר באופן מיידי מהממשלה". האיום הזה חלחל וההצבעה כאמור תיערך לפנות בוקר.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20


:עוד באותו נושא