נתניהו בהר הרצל, 2017. צילום: עמית שאבי

ראש הממשלה בנימין נתניהו נשא דברים במהלך טקס הזיכרון הממלכתי לחללי מערכות יישראל והכריז כי המדינה תגבר על כל האתגרים הביטחוניים: "אלה שבאו להרוג – הם לא ינצחו אותנו. כולנו, יהודים, נוצרים, דרוזים מוסלמים בדואים וצ'רקסים – כולנו עומדים יחד מול קנאי הטרור שמאיימים להשמידנו. ויחד נמשיך לנצח אותם. בזכותם של 23,646 חללי ישראל ששמותיהם כאן על הקיר הזה – בזכותם אנו כאן".

אֶת נר הזיכרון הדליקו יעל ויסמן, אלמנתו של סמל ראשון טוביה ינאי ויסמן ז"ל, שנפל ב- י' באדר א' תשע"ו, 18 בפברואר 2016, אשר קיבל את צל"ש אלוף הפיקוד, יחד עם  גב' אודיה אלקלעי, בתו של סגן גונדר רפאל אלקלעי ז"ל שנפל בכ"ה בכסלו תשע"א שניים בדצמבר אלפיים ועשר, אשר קיבל את עיטור המופת.

מי שאמר "קדיש" במהלך הטקס הוא דני קהלני, אביו של סמל נתנאל קהלני זכרו לברכה, שנפל ב כ"ט באדר תשע"ח. שישה עשר במארס אלפיים ושמונה עשרה. לפני חודש, בפעילות מבצעית.

בנאומו נתניהו פנה למשפחות השכולות ואמר: "אהבת העם נתונה לכם וליקירנו שנפלו בכל יום, ובייחוד היום". ראש הממשלה סיפר על סגן משנה יובל היימן, שנפל חלל בקרב סמוך לקיבוץ ניר-עם במהלך מבצע צוק איתן, במונעו פיגוע של מחבלים.
"לפני 70 שנה בקרבות של מלחמת העצמאות בירושלים הנצורה נפל טוראי משה ישראל היימן ז"ל. כבעל משפחה הוא היה יכול מן השירות ובכל זאת בחר לעמוד על משמרתו יום וליל מול אש האויב. לא כל אחד מחויב לחיות שבעים שנה, אך המולדת מוכרחה לחיות למען כולנו למען דורותינו. הוא נפל מפגז ירדני. משה, ואשתו זוהרה, שאשתו נקראת גם היא על שם נופלת במלחמת הקוממיות, שלחו את בנם למערכה. הסבא-רבא נפל בתש"ח, הנין – שלושה דורות אחריו. בלב שניהם פיעמה ההכרה שרק עמידה נחושה מול אויבי נפשנו, יובטח עתידנו".

עוד סיפר בנאומו נתניהו על פגישה עם יתום צה"ל, ילד קטן, ששאל אותו: "ראש הממשלה, איך אתה מחליט לשלוח חיילים למערכה, על מה אתה חושב באותם רגעים?"

נתניהו השיב: "עניתי לו, אני חושב על ביטחון המדינה ואזרחיה, אני חושב על החיילים ואני גם חושב עליך, ועל משפחות כמו שלך, שעלולות לשלם את המחיר הכבד מכל.

"אני תמיד חושב על המחיר, ועל איך ניתן למנוע אבידות. בלי הגבורה של לוחמינו, אי אפשר להבטיח את קיומנו. ברגע מבחן, עלינו לעמוד כחומה בצורה מול אויבנו. בזכותם של 23 אלף חללי מערכות ישראל – אנו כאן. אני מאחל החלמה מלאה לכל פצועינו, ושנחזיר את שבויינו ונעדרנו, הדר גולדין, שאול אורון ואברה מנגיסטו".