על פי פרסום ב-ynet, שבוע אחרי פינוי נתיב האבות ויומיים לאחר פינוי תפוח מערב, רה"מ בנימין נתניהו התערב כדי למנוע ברגע האחרון את צו בג"ץ להריסת הבתים הלא-חוקיים בסוסיא הערבית שהייתה אמורה להתקיים היום (ג'). לפי הדיווח, ברגע האחרון ובלחץ בינלאומי מאות שוטרים, חיילים, וקבלנים נערכו למבצע הגדול שיועד לבוקר, אך נבלם אמש (ב').

המאחז הפלסטיני באיזור סוסיא. צילום: רגבים

 

כך, הרס הבתים בכפר, שנבנה על אדמות מדינה והפך לסמל למאבק הערבי ביהודה ושומרון, נדחה בפעם השלישית בחודשים האחרונים. בסביבת ראש הממשלה טוענים כי הריסת המבנים הבלתי חוקיים במאחז הממוקם ליד היישוב סוסיא בדרום הר חברון – תבוצע בקרוב.

לטענת ראש מועצת הר חברון, יוחאי דמרי, ההרס נדחה "בשל ביקור צפוי של שני שליחים אמריקניים", שליח הנשיא האמריקני למזרח התיכון דייוויד גרינבלט, ויועצו המיוחד של הנשיא דונלד טראמפ וחתנו, ג'ארד קושנר, בסוף השבוע.

לדברי ראש המועצה, "מדובר בעוול מתמשך. לא ייתכן שממשלת ישראל תנהג איפה ואיפה, תיישם באופן מלא את פסקי בג"ץ בהריסת בתי יהודים, בעוד שאת אותו דין אינה מכילה ביישום צווי ההריסה של בג"ץ בשטח חמולת נוועג'אה תוך שהיא נותנת לפלשתינים להשתלט באין מפריע ובאופן בלתי חוקי על אדמות המדינה".

"ממשלת ישראל נוהגת באיפה ואיפה". ראש הממשלה בנימין נתניהו. צילום: פלאש 90

 

ברקע התערבותו של רה"מ למניעת צו ההרס, ביום חמישי הקרוב אמור להתקיים טקס בו יוענק לו אות יקיר ההתיישבות מטעם המועצה האזורית מטה בנימין.

ההזמנה לטקס הענקת אות יקיר ההתיישבות לרה"מ נתניהו. מתוך אתר: tickchak

 

"בשבוע האחרון נתניהו מימש את הריסת שכונת נתיב האבות ותפוח מערב, אבל נמנע מהריסת המאחז של הרשות הפלשתינית בדרום הר חברון", הגיבו בתנועת 'רגבים'. "נתניהו לא יכול להאשים רק את בג"ץ וארגוני השמאל, כאשר בפועל הוא מפעיל אכיפה נוקשה כלפי ההתיישבות, ומצד שני מפגין אוזלת יד ואפס מעשה נגד הפעילות האינטנסיבית והבלתי חוקית של הרשות הפלסטינית".מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20