למרות שאושר השבוע לקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת, ראש הממשלה הודיע הבוקר (רביעי) כי הוא מתנגד ל'' בניסוחו הנוכחי, ולפיכך בולם את קידומו, כך פורסם לראשונה על ידי עמית סגל ב'החדשות'.

רה"מ בנימין נתניהו, צילום: לע"מ

 

בלשכת ראש הממשלה הסבירו כי הוא גילה בימים האחרונים שהחוק, שיזמו השרים ואיילת שקד בתקופת פיגועי הסכינים ונועד להילחם בהסתה ברשת, יצא מפרופורציות וכעת על כל חשד לעבירה פלילית המדינה יכולה לדרוש להסיר הפוסט.

החוק קובע כי המדינה תוכל לפנות לבית המשפט בבקשה להוציא צו שיורה למפרסמי תוכן או לספקיות תוכן באינטרנט כמו פייסבוק, טוויטר או גוגל, להסיר תוכן מסית מהרשת. תוכן מסית מוגדר מהווה עבירה פלילית וככזה שהמשך פרסומו יפגע בביטחונו של אדם, בביטחון המדינה או יביא לפגיעה חמורה בכלכלת המדינה או בתשתיות חיוניות.

השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, מסר: ״צר לי על ההחלטה לעצור את ההצבעה על החוק להסרת תכנים מסיתים לאלימות וטרור מרשת האינטרנט. ההסתה לאלימות וטרור ברשת הפכה בשנים האחרונות לאחד הגורמים המרכזיים שמניעים מחבלים לבצע פיגועים. הוכח קשר ישיר בין רף ההסתה ברשת לביצוע מעשי טרור. רק לאחרונה נאלצתי לפנות לחברת טוויטר ולבקש שיסגרו חשבונות של ארגוני טרור מוכרזים שהפיצו את מסריהם ברשת טוויטר ואשר כיום, אין לנו כמדינה את הסמכות או היכולת לחייב את טוויטר להפסיק הסתה זו.

"ועדת החוקה של הכנסת דנה במשך כשנה וחצי בחוק שיזמתי עם השרה שקד ויצרה את האיזון הנדרש בין ההגנה הנדרשת על חופש הביטוי לבין חובתנו להגן על בטחון המדינה ואזרחיה. האיזון נוצר באמצעות הקביעה שרק היועץ המשפטי לממשלה באמצעות נציגו יוכל לפנות לבית המשפט המחוזי ולבקש צו להסרת תוכן מסית, כאשר יש להדגיש: מדובר רק בתוכן מסית המהווה עבירה פלילית ואשר גורם לאפשרות ממשית (!!!) של פגיעה בביטחונו של אדם, בביטחון המדינה או בפגיעה חמורה בכלכלת המדינה או בתשתיות חיוניות.

"יועצים משפטיים בכירים מטעם משרדי הממשלה והכנסת היו שותפים להליך החקיקה והניסוח ויצרו רף גבוה המאזן בין האינטרסים. זהו חוק חיוני לביטחון המדינה וליכולת שלנו להגן על אזרחינו ואני מקווה שנצליח להשלים את חקיקתו בתחילת המושב הבא".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.