שר העבודה והרווחה חיים כץ ושר האוצר משה כחלון. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

ביום ראשון הקרוב יביאו לממשלה שר העבודה והרווחה חיים כץ ושר האוצר משה כחלון, חוק מוסכם לפיקוח והסדרה של מערך המסגרות לגיל הרך שיקבע חובת רישוי למעונות תוך קביעת סטנדרטים שיבטיחו את שלומם וטובתם של הילדים. החוק יקבע לראשונה הסדר פיקוח על התנאים במעונות לצד יצירת כלי אכיפה מנהליים, סמכויות מפקחים והוראות עונשין. כמו כן תעלה הצעת מחליטים לתקצוב החוק.

ההצעה הממשלתית תשית חובה על בעלים של מעון יום לפעוטות להוציא רישיון הפעלה אשר יינתן מהממונה על מעונות במשרד העבודה הרווחה והשירותים החברתיים. תוקפו של רישיון הפעלה יהיה לשנה ולממונה הסמכות לחדשו לתקופות נוספות של שנתיים ולאחר מכן לתקופות נוספות של חמש שנים כל אחת. בנוסף, ייקבע הסדר פיקוח על התנאים במעונות להבטחת שלומם וטובתם של הילדים.

לצורך הבטחת הציות להוראות החוק לממונה על מעונות היום יינתנו כלי אכיפה מנהליים לצד סמכויות אכיפה והרתעה פליליות, בהם סמכות למתן צו הפסקה מנהלי לשם סגירת מעון, הטלת עיצומים כספיים על הפרות ספציפיות שנקבעו בחוק וכן התראות מנהליות וכל זאת לצד הוראות עונשין לפיהן הפעלת מעון יום ללא רישיון הפעלה או בניגוד לתנאי הרישיון הן עבירות פליליות.

שר האוצר, משה כחלון, אמר: "הסיכום אליו הגענו מאפשר את הגברת הביטחון, השמירה והפיקוח על היקר לנו מכל – הילדים שלנו. קידום מהלך זה לצד הצעתה של חברת הכנסת ד"ר יפעת שאשא ביטון שמסדירה את נושא התקנת המצלמות בגנים יעניקו ביטחון רב יותר לילדים, להורים ולא פחות חשוב מכך, יסייעו לשמור על שמן הטוב של הגננות והסייעות ששומרות על הילדים שלנו".

שר העבודה והרווחה חיים כץ: "מדובר בפריצת דרך. עשינו את הטוב ביותר במסגרת התקציב שמשרד האוצר הקציב לנושא. התחלנו במהלך שיבטיח את שלומם של ילדי ישראל, נחזק את הפיקוח ונקבע סטנדרט גבוה וברור להפעלה כיאה לילדנו הקטנים".

מחאת ההורים בעקובת ההתעללות בפעוטות. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

יוקצה תקצי להכשרת כח אדם ולאכיפה אפקטיבית

התקציב לצורך הסדרת מערך המסגרות לטיפול בילדים בגילאי 0-3 יעמוד על 280 מיליון ש"ח בפריסה לשבע שנים וכן יוקצה כוח אדם נוסף לאגף מעונות היום. התקציב ישמש לשם הבטחת אכיפה אפקטיבית ויעילה לטובת שלומם וביטחונם של הילדים, תוך מתן תקציב ייעודי במסגרת החלטת הממשלה להדרכת והכשרת מטפלות וכן לצורך סבסוד התקנת מצלמות במעונות יום.

חוק הפיקוח יגיע להבשלה מלאה בתוך שש שנים. החוק יחול תחילה על מעונות יום אשר שוהים בהם 28 פעוטות לפחות, לאחר מכן על מעונות שבהם 18 פעוטות לפחות עד שבתום השנה השישית יחול החוק על כל מעון יום אשר שוהים בו 7 פעוטות לפחות.

כזכור, נושא  הפיקוח על מעונות היום לפעוטות והצבת המצלמות עלה לסדר היום הציבורי בעקבות מותה של יסמין וינטה ז"ל בפעוטון בפתח תקווה לאחר שנחנקה למוות ע"י סייעת ועל רקע המחאה הציבורית של הורים רבים. בהמשך נחשפו מקרי התעללות נוספים של צוות חינוכי בילדים ברמת גן ובגבעתיים ובחיפה.
אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20