רעידת אדמה. אילוסטרציה. צילום: Pixabay

 

אושרה הצבת חיישנים לאיתור רעידות אדמה ביהודה ושומרון: מערכת "תרועה" הפרוסה בישראל, מספקת את יכולת החיזוי וההתרעה לטווח קצר של רעידות האדמה. אולם עד כה חיישנים מסוג זה לא הוצבו באזור יהודה ושומרון הנפרס על כמאה קילומטרים לאורכו של השבר הסורי האפריקאי, זאת בשל הקושי להגיש היתרים לבניית מבנים הקטנים המשמשים להצבת החיישנים המנטרים.

אנשי המכון הסייסמולוגי לישראל פנו לסגן שר הביטחון הרב אלי בן דהן בבקשה שיקדם את האפשרות לתת פטור למתקנים מסוג זה. סגן השר בחן את הנושא והנחה את ראש המנהל האזרחי תא"ל בן חור אחוות לקדם את חתימתן של תקנות אלו אשר תאפשרנה את הצבתם של החיישנים אשר יתריעו בפני רעידות אדמה.

אתמול, אושרו תקנות אלו אשר בנוסף להצבת תחנות הניטור לרעידות האדמה תאפשרנה פיתוחים גם בתחום האנרגיה המתחדשת ביהודה ושומרון, בהם הקמת תחנות מדידה לטורבינות רוח אשר משמשות לייצור חשמל.

סגן שר הביטחון הרב אלי בן דהן. פלאש 90

 

"מאז כניסתי למשרד הביטחון אני פועל כל העת לקידומם של חוקים שונים אשר אינם חלים במדינת ישראל דרך משרד הביטחון ויועמ"ש איו"ש – לרווחתם של תושבי יהודה ושומרון", אמר סגן שר הביטחון. "התקנות האלו, אשר מאפשרות את הצבתם של מתקנים שונים לתחומי האנרגיה המתחדשת וניטור רעידות האדמה – משרתות לא רק את תושבי יהודה ושומרון אלא את אזרחי מדינת ישראל כולה".

ניטור רעידות האדמה הוא נושא חשוב בשל הסמיכות של מדינת ישראל לשבר הסורי אפריקאי. הצבתם של מתקנים אלו ללא הצורך בהליך ארוך ומייגע של היתרי בנייה יאפשר להקים בהקדם האפשרי מערך אשר ינטר רעידות אדמה בצורה טובה יותר, לכל אורכו של השבר, יספק מידע אמין ומדוייק יותר – ויאפשר לנו כמדינה להיערך בהתאם לאירועי רעידות אדמה גדולים", הוסיף בן דהן והודה לעוסקים במלאכה.בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20