שמטרת ישראל יוצאת ביוזמה חדשה להפעלת מודל התרעתי שבמסגרתו יקבלו  על מקרי חירום, אירועי פח"ע (פעילות חבלנית עוינת) ואירועים פליליים, שירות ומידע לציבור. ההודעות יישלחו באמצעות שירות שנותנת רשת , המאפשרת שליחת לטלפון הנייד שמבוססות על שירותי . כך פורסם לראשונה ב'ישראל היום'.

 

האם נמצאה הדרך למגר את הפשע? צילום משטרה: פלאש 90
האם נמצאה הדרך למגר את הפשע? צילום : פלאש 90

 

את השירות שהעניקה פייסבוק עד כה בעיקר לחברות מסחריות ככלי פרסום, החליטה המשטרה לנצל כדי להיאבק בפשע ולנסות לתת שירות יעיל לציבור. ראש מחלקת פיתוח תשתיות במשטרה נצ"מ, רומן בוצומסקי, הסביר כי הרעיון מבוסס על פלטפורמת "פייסבוק פור ביזנס" המשמשת לשליחת הודעות המשוגרות לאזרחים שמתקרבים לתא שטח מסוים. לדבריו, המשטרה תשגר לאזרחים המחוברים לרשת פייסבוק הודעות מבצעיות והודעות שירות על פי מיקום גיאוגרפי בכמה שפות. בתחילה ההודעות ייכתבו בשפות עברית וערבית ובהמשך תתווספנה גם אנגלית, אמהרית ורוסית.

מלבד על אירועי פח"ע ומקרי חירום, הודעות יישלחו כאמור גם כאשר אזרח יתקרב לאזור בו נמצאים כבישים סגורים, חפצים חשודים, הצבת מחסומים, כן לשם הכוונה במשחקי ספורט, תהלוכות, הפגנות ואפילו אזהרות מפני כייסים בחופי הרחצה.

"המטרה הסופית היא לשגר לקבוצה מסוימת הודעות לטלפון כדי ליצר מניעה ותודעה", אמר ל'ישראל היום' קצין משטרה בכיר המעורה בפרויקט, "במחוז תל אביב, למשל, הוקמה יחידת סיור רגלי המסיירת בחופי הים. שם אנחנו מתמודדים בחופים עם תופעה של גניבות, כך שברגע נתון אנחנו מסוגלים לשלוח הודעה מצבית לכל מי שנמצא בחופי הים על מיקומה של תחנת משטרה ניידת, ולהתריע בפני המתרחצים לשמור על תיקים וטלפונים".

הפיילוט הראשון בוצע במצעד הגאווה. צילום: גילי יערי, פלאש 90
הפיילוט הראשון בוצע במצעד הגאווה. צילום: גילי יערי, פלאש 90

 

הקצין הוסיף כי "אנחנו יכולים לסמן מועדוני לילה ולהודיע לכל מי שנמצאים ברדיוס מסוים שכרגע יש מחוץ למועדונים ניידות שמבצעות בדיקת שכרות כדי למנוע מצב שצעירים שותים ונוהגים. אנחנו יכולים לסמן מגרשי כדורגל, ובזמני הפתיחה של השערים להנחות את הקהל שמגיע כיצד להתנהג, מה מותר ומה אסור להכניס למגרשים וכיוצא בזה. השמים הם הגבול בנושא זה".

את הפיילוט הראשון להפעלת המודל, ערכה המשטרה במצעד הגאווה בתל אביב בשבוע שעבר. המשטרה שלחה הודעות אודות חסימת כבישים, מיקום מחסומים וחניונים פנויים למשתתפים במצעד ששהו באזור שהוגדר מראש. לדברי המשטרה , הציבור הגיב לעניין בצורה חיובית. כרגע בוחנים במשטרה את מסקנות הפיילוט הראשון ואת האפשרות להתחיל להפעיל את המודל.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.