הכניסה לאוניברסיטת אריאל. צילום: פלאש90
הכניסה לאוניברסיטת אריאל. צילום: פלאש90

 

ועדת החינוך אישרה לקריאה ראשונה את הצעת החוק של ח"כ ויו"ר ועדת החינוך ח"כ יעקב מרגי להרחיב את תחולתו של חוק המועצה להשכלה גבוהה על שטחי יהודה ושומרון, וכך לאפשר לרשויות המדינה המוסמכות להסדיר את תחום ההשכלה הגבוהה. בדברי ההסבר לחוק נכתב כי המועצה להשכלה גבוהה אינה רשאית להפעיל את סמכויותיה הסטטוטוריות באזורים שבהם לא הוחל המשפט והמנהל של מדינת ישראל, ובכלל זה באזור יהודה והשומרון.

הדבר הוביל ליצירת מערכות דינים מקבילות העוסקות באסדרתו של תחום ההשכלה הגבוהה, כך שלצד המועצה להשכלה גבוהה הפועלת מחוק המל"ג, פועלת באזור יו"ש מועצה מקבילה (המועצה להשכלה גבוהה – יו"ש) שסמכויותיה מעוגנות בחוקי הביטחון של מפקד כוחות צה"ל באזור. שמונה חברי כנסת הצביעו בעד הצעת החוק (יהודה גליק, אכרם חסון, דוד ביטן, בני בגין, מאיר כהן, שולי מועלם, יעקב מרגי ואורי מקלב) וחמישה נגד (יוסי יונה, איל בן ראובן, מסעוד גנאים, יוסוף גבארין וחנין זועבי), וללא נמענים.

ח"כ שולי מועלם (הבית היהודי) יוזמת החוק אמרה: "מדובר ביצירת סמכות אחת שתאגד את הסמכויות המנהליות והתקציביות. מי שבעד הסטודנטים במדינת ישראל שיצביע בעד הצעת החוק".

"המאזן ההומניטרי מחייב את כל הצדדים". ח"כ שולי מועלם רפאלי. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
ח"כ שולי מועלם רפאלי. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

 

ח"כ יהודה גליק (הליכוד): "החירבוש משחית. נכון שהכיבוש לא הגיוני ולכן הגיע הזמן להחיל את החוק הישראלי ביו"ש. הצעת החוק הזאת היא סמל לדו קיום . המחנה הציוני צריך לקבל בחלטה ציונית ולהצביע בעד החוק הזה. לכן כמפלגה ציונית שוחרת שלום הליכוד תומך בהצעת החוק הזאת".

יגאל כהן אורגד, נגיד הסביר כי אישור החוק הכרחי ובהקדם האפשרי משום שאוניברסיטת אריאל נמצאת בהליך בדיקה לפתיחת פקולטה לרפואה בתחומה. "היום אומרים לנו שנוכל לקדם את לימודי הרפואה רק אם נתקשר עם אוניברסיטה מחו"ל". הוא סיפר כי באוניברסיטה לומדים סטודנטים מכל הארץ וביניהם גם סטודנטים ערבים. על כך העירה ח"כ זועבי כי סטודנטים ערבים לומדים באריאל כי מפלים אותם לרעה בקבלה לאוניברסיטאות אחרות בארץ.

נדב שמיר מהלשכה המשפטית של המועצה להשכלה גבוהה הודיע כי מל"ג תומכת בהצעה להאחדת הרגולציה. "הפיקוח של המועצה להשכלה גבוהה הוא בנושא המוסדי – אנחנו בודקים איך בנוי המוסד ומי מנהל אותו. הוועדה לתכנון ולתקצוב שפועלת ליד המל"ג, מתקצבת את המוסדות ביו"ש אבל אנחנו לא יכולים לפקח עליהם. כיום שני גופים נפרדים מטפלים בנושא וזה מצב שאינו רצוי".

ח"כ יהודה גליק. פלאש 90
ח"כ יהודה גליק. פלאש 90

 

אהוד לנדאו ממשרד המשפטים אמר כי המשרד בחן את הנושא מבחינה משפטית והגיע למסקנה שיש קשיים בגלל האסדרה הכפולה. במענה לשאלת היועצת המשפטית של ועדת החינוך, עו"ד מירב ישראלי האם הדין יוחל באופן פרסונלי, ענה יאיר גור ממשרד הביטחון כי "לטעמנו יש פה הלכה למעשה, החלה של חוקי הכנסת על ישראלים בשטחי יו"ש באופן פרסונלי. הרגולציה פועלת על אנשים ולא על האזור עצמו. דרך המלך היא לא לעשות חקיקה גם כשהיא פרסונלית". עוד הודיע כי הפעלת הסמכויות של המל"ג באזור תדרוש הסמכה לפעילות בשטחי יהודה ושומרון.

ח"כ יוסי יונה (המחנה הציוני) הודיע כי סיעתו לא תתמוך בהצעת החוק: "מדובר באג'נדה ברורה שאינה נסתרת. אני מדבר מתוך חרדה יהודית וציונית לעתידה של מדינת ישראל . פרויקט כזה נותן לגיטימציה להמשך השליטה והכיבוש. השליטה בעם פלסטיני לא משרתת אותנו".

ח"כ מאיר כהן (יש עתיד): "מדובר בהזדמנות פז לעשות הסדרה קבועה ומוגבלת. אני כמו חברי יוסי יונה חושב שאין לנו סיבה לשלוט על עם אחר, אך במדינת ישראל שלי אריאל לא תוחזר לעולם".

ח"כ יוסף עטאונה (הרשימה המשותפת): "אני חושב שמאחורי הצעת החוק קיימת אידאולוגיה מסוכנת שמצטרפת להצעה במרכז הליכוד להחיל את החוק הישראלי בשטחים הכבושים. אנחנו מתנגדים בתוקף לכל המצב שקיים כי את הכיבוש צריך לסיים. יש עם פלסטיני שיש לו את הזכות למדינה עצמאית".

ח"כ חנין זועבי. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
ח"כ חנין זועבי. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

ח"כ חנין זועבי (הרשימה המשותפת): "אנחנו לא העם הפלסטיני הפשוט משנות ה-40 ואנחנו לא מטומטמים. הצעת החוק הזאת גורמת לאנשים שהם לא פשיסטים ולא גזענים להגיע לתפיסות עולם גזעניות ולהחלטות לא הגונות" .

ח"כ מסעוד גנאים (הרשימה המשותפת): "יש פה מטרה פוליטית ברורה לתת לגיטימציה למקום שהוא בשטח כבוש ולהחיל חוקי סיפוח באופן איטי".

ח"כ איל בן ראובן (המחנה הציוני): "אנחנו נתנגד חוק הזה. אני לא נגד הסטודנטים והתלמידים ביו"ש שהם אזרחים ישראלים לכל דבר. אני נגד התקדמות של מטר ועוד מטר לכיוון סיפוח של שטח שהוא בעיני בניגוד לאינטרס של מדינת ישראל. זה עוד צעד ביצירת לגיטימציה לסיפוח".

יו"ר הוועדה ח"כ יעקב מרגי הודיע כי יהיו בהצעת החוק שינויים נוספים לקראת הקריאה השנייה והשלישית. לאחר אישור ההצעה הוגשה רביזיה – בקשה לדיון מחודש בהצעת החוק. על מועד הדיון ברביזיה תצא הודעה.

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.