השר לעניינים אסטרטגיים גלעד ארדן, שערך היום סיור יחד עם מועצת יש"ע בבקעת הירדן, חשף לראשונה כי המשרד לנושאים אסטרטגיים יסייע לחקלאי הבקעה להגיע לשווקים חדשים באמצעות חשיפת תוצרת חקלאית בכנסים גדולים ברחבי העולם.

בראיון ל"לפני כולם" התייחס השר ארדן לכך שבבקעת הירדן מתקיים מודל של דו קיום אך ארגוני החרם בעולם ששמים דגש על המקומות האלו גורמים לנזק: " היא חלק ממדינת ישראל והיא תשאר כך לעולמי עד. החקלאים כאן מקיימים מודל מדהים של דו קיום, מעסיקים פלסטינים רבים בשכר גבוה, הפעילות המשותפת תורמת לחיזוק הקשרים ואם יש סיכוי שיהיה שלום זה בזכות ההתיישבות כאן והפרוייקטים הכלכלים והחקלאים שמתקיימים כאן במשותף. לצערי ארגוני החרם בעולם שמים את הפוקוס בדיוק על המקומות האלה וזה גורם לנזק לחקלאים ופוגע בסיכוי לדו קיום".

במהלך הראיון התייחס השר ארדן לכך שיש תנופת בנייה גדולה ביו"ש וגם על הצעדים הננקטים בממשל טראמפ על מנת לשמור על מעמדם כמתווך באזורנו: "אני לא אתייחס לפרטים מתוך ישיבת הקבינט אך ארגיע ואומר ששום ויתורים לא נעשו , ההפך מאז שטראמפ מונה לנשיא יש תנופת בניה יותר גדולה ביו"ש בהשוואה לעידן אובמה. אנחנו מתואמים עם האמריקאים על מדיניות ברורה איפה ניתן לבנות ואיפה ניתן להרחיב. נכון, מידי פעם האמריקאים, כדי לשמור על מעמדם כמתווך, מנסים גם להראות התקדמות ובצדק באיכות החיים של הפלסטינים ואנחנו בעד צעדים כאלו ובלבד שלא שוברים עקרונות משמעותיים"

בסיום הראיון התייחס השר ארדן למחאת המתיישבים על הרס הישובים והרס נתיב האבות: "אנחנו , גם אם דבר כזה נורא יקרה – יש דרכים לפצות ויש דרכים במקום זה לבנות הרבה יותר יחידות דיור"

ארדן חדש
השר ארדן בביקור בבקעת הירדן. צילום: מירי צחי

כאמור, המשרד לנושאים אסטרטגיים והסברה בראשות שהגיע לסיור בבקעת הירדן, הקצה כ-7 מיליון ש"ח לשנתיים הקרובות לפרויקט משותף עם המועצה האזורית בקעת הירדן על מנת לחשוף תוצרת חקלאית מבקעת הירדן בכנסים מרכזיים ברחבי העולם. בנוסף יממן המשרד משלחות של משפיענים לאזור בכדי שיוכלו להתרשם מהתוצרת החקלאית ומשיתוף הפעולה המקומי בפיתוח תוצרת חקלאית בין ישראלים לפלשתינים מתוך האמונה כי הפעילות הכלכלית בבקעה וביהודה ושומרון מהווה מפתח ליצירת קשר כלכלי ביון העמים ולחיזוק הדו קיום בין ישראלים לפלסטינים, מגבירה את הסיכוי להגיע לשלום.

בטקס הרמת כוסית לראש השנה שהתקיים בבקעת הירדן יחד עם ראשי מועצת יש"ע אמר השר ארדן כי משרדו מנסה לסייע לחקלאים שנפגעים מיוזמות סימון מוצרים ומהחרמת תוצרת כלכלית מהבקעה וזאת לאור העובדה כי יישובי בקעת הירדן וחקלאי הבקעה נמצאים במוקד מאמצי החרם על התוצרת החקלאית ונפגעים ממסע ההכפשות שמנוהל נגדם.

השר ארדן בביקור בבקעת הירדן. צילום: מירי צחי
השר ארדן בביקור בבקעת הירדן. צילום: מירי צחי

דוד אלחייני ראש מועצה אזורית בקעת הירדן ויו"ר פורום ההתיישבות למאבק בחרם: "התוצרת שלנו מוחרמת בחלק מהמדינות באירופה ובאמריקה, והנזק לחקלאים הוא גדול. אנו שמחים על שינוי המגמה בממשלה והסיוע שניתן על ידי השר ארדן. יחד גיבשנו תוכנית פעולה כוללת תקציב של משרד לעיניינים אסטרטגים וסוף סוף רואים פעילות אקטיבית לטובת החקלאים ונפגעי סימון המוצרים. שיסייע סוף סוף למאבק ויקדם את החקלאות ביהודה ושומרון. כחקלאים בבקעה בפרט וביהודה ושומרון בכלל, אנו רואים אור בקצה המנהרה.

יו"ר מועצת יש"ע וראש מועצה אזורית מטה בנימין אבי רואה: "ביהודה, שומרון ובקעת הירדן ישנם כיום 14 אזורי תעשייה שמעסיקים קרוב ל-20 אלף מתושבי הרשות הפלסטינית. יש כאלה שזה לא מעניין אותם, הם פועלים להחרים כי הם חפצים באי-קיומה של מדינת ישראל.
החקלאות והתעשייה, בוודאי ביהודה, שומרון ובקעת הירדן היא לתועלת כל האוכלוסייה באזור. מבקעת הירדן אנו רוצים להוציא היום את הבשורה, בחתימה על ההסכם בשילוב ידיים כי זו אינה משימה של בקעת הירדן או תושבי יהודה ושומרון בלבד אלא של כל תושבי ישראל."

 

 

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.