קוריאה הצפונית ערכה בצהריים (ש') מפגן צבאי בעיר הבירה פיונגיאנג והציגה מגוון אמצעי לחימה שעיקרם הוא מגוון הרקטות והטילים שברשותה. המפגן נערך על רקע הדיווחים כי בכוונת משטרו של השליט קים ג'ונג און לבצע ניסוי גרעיני חדש. מה שגרר דיווחים על כוונת ארצות הברית לסכל ניסוי שכזה באמצעות "מתקפת מנע" שתבוצע לפניו על ידי חיל הים האמריקאי.

המפגן הצבאי היום בצפון קוריאה. צילום: CNN

במסגרת המפגן, הזהירה הדיקטטורה הקומוניסטית את האמריקאים כי "יש לסיים את ההיסטריה הצבאית של טראמפ שהגיעה לשלב מסוכן" ואיימו כי "ההתנהגות הבעייתית והאגרסיבית של טראמפ באמצעות ציוציו דוחפת את העולם על סף מלחמה גרעינית". סגן שר החוץ הצפון-קוריאני, האן סונג ריול, הבהיר כי מדינתו תמשיך לפתח את תכניות הגרעין שלה ותבצע ניסויים מתי שרק תרצה. באשר לאיומי התקיפה מצד ארה"ב, אמר סונג ריול כי "אם הם יבחרו בכך, נלך למלחמה".

מצעד הראווה נערך לרגל יום הולדתו ה-105 של אבי האומה הצפון-קוריאנית, קים איל סונג, ולראשונה הוצגו בו טילים בליסטיים מסוג Pukkuksong-2 SLBM המשוגרים מצוללות.

מפגן הראווה היום בצפון קוריאה. צילום: רויטרס
מפגן הראווה הצבאי היום בצפון קוריאה. צילום: רויטרס

 

את הניסוי הגרעיני מתכננת צפון קוריאה כמפגן כוח ועוצמה מול הנשיא האמריקני טראמפ, שכבר הצהיר כי "כל האפשרויות על השולחן" בכל הנוגע לבלימת ההתחמשות הגרעינית של צפון קוריאה. צילומי לוויין מלמדים כי בצפון קוריאה אכן מתכוננים לניסוי טילים נוסף: "צילומי האתר הגרעיני בפונגי-רי מ-12 באפריל מעידים על פעילות מתמשכת בפורטל הצפוני, פעילות חדשה באזור המנהלות וכן התרכזות של אנשי צוות סביב מרכז הפיקוד. בחצרות האזור המנהלתי הראשית, ישנן 11 יחידות ציוד או אספקה" דברי גוף הפיקוד, כפי שפורסמו ב"וואלה!".

סימן נוסף לרצינותה של הדיקטטורה הוא הקריאה של המנהיג קים ג'ונג און לכ-25% מתושבי פיאנגיאנג לפנות את הבירה באופן מיידי, כך לפי הפרסום בעיתון הרוסי "פראבדה". בתקשורת הדרום קוריאנית פורסם כי תושבים שהתבקשו לפנות את העיר מעריכים כי און מתכנן לפעול אחרי חודשים של הכנות. עיתונאים זרים במדינה התבקשו להתכונן ל"אירוע גדול" שיתרחש מחר, כך מדווח ה"דיילי סטאר". בינתיים התקשורת המקומית ממשיכה להזהיר כי מלחמה גרעינית עלולה לפרוץ בכל רגע בגלל המתח השורר בחצי האי הקוריאני.

הדיקטטור הצפון קוריאני קים ג'ונג און מנופף לקהל הבוקר. צילום: רויטרס
הדיקטטור הצפון קוריאני קים ג'ונג און מנופף לקהל ביום חמישי האחרון. צילום: רויטרס

 

בתחילת השבוע צייץ הנשיא טרמפ: "צפון קוריאה מחפשת צרות. אם סין תחליט לעזור, זה יהיה נהדר ואם לא – אנחנו נפתור את בעיה בלעדיהם". בהמשך השבוע החליט הממשל האמריקאי לשלוח כוחות של נושאות מטוסים וספינות נוספות אל עבר מערב האוקיינוס השקט, במה שהתפרש בצפון קוריאה כהפגנת כוח מצד ארה"ב, מה שגרם לה להגביר את האיומים שתצא בהתקפה גרעינית. בכירים בממשל בארה"ב טוענים כי מדובר בניסוי גרעיני שיכול להתקיים אף השבוע. על פי דיווחים בתקשורת בארה"ב, התקיפה האמריקנית תתקיים בנשק קונבנציונלי שעשוי לכלול טילים ופצצות, מתקפת סייבר ומבצעים מיוחדים על הקרקע.

סין מזהירה את אזרחיה: מלחמה עם צפון קוריאה עלולה לפרוץ בכל רגע

גורמי ממשל רשמיים בסין התייחסו אתמול (ו') למתיחות הגדולה סביב צפון קוריאה ואמרו כי "עימות צבאי עלול לפרוץ באזור בכל רגע". הגורמים הוסיפו כי מדובר ב"עימות בלתי נמנע שלא יהיו לו מנצחים". בנוסף, האתר "Business Insider" דיווח ביום חמישי האחרון כי סין שלחה 150 אלף חיילים לאיזור קו הגבול עם צפון קוריאה, כצעד של הכנה לקראת מלחמה.

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20