אתר '' מפרסם שמותיהם של שדם הרוגים רבים על ידיהם תחת הגדרה לפיה, "לא ידוע אם השתתפו בלחימה בגדה במערבית". כך חשף היום ב'ידיעות אחרונות' איתמר אייכנר. בין היתר דיווח אייכנר כי דוגמת מאזן פתחי שאחראי לפיגוע בנווה שאנן בתל אביב שם נרצחו 23 בני אדם ולואי ג'יהאד פתחאללה א-סעדי שביצע התאבדות ב-2005 בטיילת בתל אביב בו נהרגו 5 בני אדם ופיגוע ליד בנתניה בו נהרגו 5 אנשים הוגדרו באתר 'בצלם' כ:"פלסטיני שנהרג בידי הישראליים ולא ידוע אם השתתף בלחימה בגדה המערבית".
 כוחות צה"ל הורסים את ביתו של המחבל אבו סביח מהפיגוע בגבעת התחמושת 
כתבתו של אייכנר מדווחת על הדרך בה מגדיר 'בצלם' מחבלים שביצעו פיגועים רצחניים בעשור הקודם. אך גם לפני כשבועיים פרסם אתר ארגון השמאל את רשימת 101 הפלסטינים שנהרגו מידי כוחות הביטחון הישראלים במהלך שנת 2016. לטענת הארגון תחקירים שביצע, מעידים על מדיניות פתיחה באש שאפשרה "מדיניות של ירי על מנת להרוג" ו"מדיניות של יד קלה על ההדק במהלך הפגנות או אירועי יידוי אבנים". בדיקת 'ערוץ 20' את רשימת הפלסטינים שנורו ללא הצדקה מגלה כי לפחות שניים מבין המצוינים ברשימה השתתפו בפעילות שסיכנה את לוחמי צה"ל.

אחמד אל-חרובי, הוגדר על ידי 'בצלם' כ"בן 19 שלא סיכן איש". עם זאת לפי דובר צה"ל אל-חרובי יידה למעשה מטען לעבר חיילים בחודש דצמבר האחרון במהלך פעילות להריסת בית משפחת המחבל מסבאח אבו סביח שירה למוות באוקטובר בלבנה מליחי בת ה-60 ובלוחם היס"מ יוסי קירמה בן ה- 30, בפיגוע בגבעת התחמושת. בנוסף לחרובי, לפי 'בצלם' גם חאלד בחר  בן ה-15 "נורה בגבו על ידי חייל שהרג אותו ללא הצדקה". אלא שלפי דובר צה"ל, בחר יידה אבנים לעבר חיילים שהיו בסיור בכביש 60, ופצע אחד מהם באורח קל.

אחמד חרובי יידה מטען על חיילי צה"ל ונורה
אחמד חרובי
חאלד בחר, יידה אבנים לעבר חיילי צה"ל ונורה
חאלד בחר, יידה אבנים לעבר חיילי צה"ל ונורה

בתוך כך דיווחו ב'בצלם' לפני שבועיים כי בחודש מרץ פשטו חיילי צה"ל על שני ב'טול כרם', 'אבן ח'לדון' ו'א-נהדה' ובמהלכן "גרמו נזקים חמורים לציוד והסבו לבעלים הפסדים כספיים כבדים". לפי 'בצלם' הנזק לבתי הספוס הוערך בשווי של 400 אלף ש"ח. באתר נכתב כי "פעילות הצבא במקרים אלו היא ביטוי נוסף למידה שבה ה"שליטה" הפלסטינית ריקה מתוכן וכפופה לחלוטין להחלטות ישראליות", וכי "פעמים רבות, כמו במקרה הנוכחי, גורמים כוחות הביטחון נזקים כבדים לעסקים או מותירים מאחוריהם חורבן בבתי מגורים, ללא שום הצדקה". עם זאת מדובר צה"ל נמסר הפשיט על בית הדפוס 'אבן חלדון' נעשתה, "לאור מידע מודיעיני שעל פיו בית הדפוס הוציא לאור חומרי הסתה".

קורבנות המחבל. יוסף קירמה ולבנה מליחי הי"ד
קורבנות הפיגוע בגבעת התחמושת. יוסף קירמה ולבנה מליחי הי"ד

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.