ארגון "בצלם" מאשים את צה"ל ב"ענישה קולקטיבית של כ-40,000 פלסטינים בעקבות הפיגוע בהתנחלות הר אדר". בהודעה שהוציא היום (ה') ארגון השמאל הקיצוני לתקשורת נטען כי הסיורים שביצע הצבא בכפרים מהם יצאו המחבל וסייעניו, "גררו יידוי אבנים ע"י התושבים".

כזכור, ביום שלישי האחרון ביצע המחבל נמר מחמוד אחמד גמל מבית סוריכ פיגוע ירי בעמדת הבידוק בכניסה להר אדר ורצח את שוטר מג"ב סולומון גברייה הי"ד ואת המאבטחים יוסף עותמאן ואור אריש הי"ד. רבש"ץ היישוב, עמית שטיינהרט, נפצע בפיגוע באורח קשה. בעקבות כך, ביצע צה"ל מעצרים בכפר ממנו יצא המחבל שהיה בעל היתר עבודה ביו"ש ובכפרים הסמוכים ועצר בין השאר את שני אחיו. בנוסף בוטלו היתרי התעסוקה לבני משפחת המחבל.

המחבל נמר מחמוד אחמד גמל שביצע את הפיגוע בהר הדר
המחבל נמר מחמוד אחמד גמל שביצע את הפיגוע בהר אדר

ב"בצלם" הצרו על כך שהצבא החל "בנקיטת צעדים נגד תושבי תשעה כפרים באזור בית סוריכ שבצפון מערב ירושלים, שבהם גרים כ-40 אלף תושבים. בין השאר, חיילים נכנסו לכפרים – כולל לבתי תושבים, כאשר בחלק מהמקרים הם פגעו ברכוש בבית – עצרו עשרות תושבים, והטילו הגבלות תנועה".

"בבית סוריכ, הצבא סגר את כל הכניסות והיציאות של הכפר. חיילים השתלטו על גגות של שבעה בתים בכפר לאחר שפינו מהם את הדיירים, ונכנסו לבתים רבים נוספים וביצעו בהם חיפושים – בחלקם תוך זריעת הרס. כמו כן חיילים ערכו בכפר סיורים שגררו יידוי אבנים על ידי התושבים. בתגובה, ירו חיילים ירי חי, ירי כדורי מתכת מצופים גומי ורימוני גז. אירועים אלה הביאו לביטול הלימודים בבתי ספר בימים אלה. בנוסף, ניתנו חמישה צווי הריסה ו-15 צווי הפסקת עבודה – כולם בתואנה של "בניה בלתי חוקית", ובנוסף החרימו החיילים כשלושים מכוניות", טענו בארגון הקיצוני.

תיעוד מפעילות כוחותינו, הלילה. צילום: דובר צה"ל
תיעוד מפעילות כוחותינו, הלילה. צילום: דובר צה"ל
תיעוד מפעילות כוחותינו, הלילה. צילום: דובר צה"ל
תיעוד מפעילות כוחותינו, הלילה. צילום: דובר צה"ל

על פעילות צה"ל בכפר בידו בו מתגוררים שני אחיו של המחבל החשודים בסיוע, טענו ב"בצלם" באופן עמום כי נערכו "עימותים שכללו יידוי אבנים ובתגובה ירי של כדורי מתכת מצופים גומי וכן רימוני הלם וגז, וגם שם בוטלו הלימודים כתוצאה מכך. חיילים תפסו גגות של שמונה מבנים בכפר לאחר שפינו מהם את הדיירים. כמו כן הוחרמו בו 25 כלי רכב".

עוד התלוננו בארגון על הצבת מחסומים שפגעו במעבר חופשי של פלסטינים במקום ועל חקירת ומעצר בני משפחת המחבל, ביטול אישורי העבודה שלהם ומדידת בית המחבל כהכנה להריסת המבנה. "לשיבוש כה קיצוני של שגרת חייהם של עשרות אלפי תושבים שלא עשו דבר, ולא נחשדו בדבר, אין – ולא יכולה להיות – כל הצדקה. אלה הם צעדים אלימים, המבוססים כולם על ניצול כוחו וסמכותו של הצבא להתעמר באוכלוסייה האזרחית ככל העולה על רוחו, בלי שאיש יידרש לתת על כך את הדין", טענו בארגון.

מעצר אחי המחבל מהפיגוע בהר אדר
מעצר אחי המחבל מהפיגוע בהר אדר
הפשיטה על בית המחבל, צילום: דו"צ
הפשיטה על בית המחבל, צילום: דו"צבת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20