בדו”ח חדש של ארגון השמאל הקיצוני “” נקבע כי פעילותו מול מערכת אכיפת החוק הצבאית “לא הביאה לעשיית צדק עם הנפגעים הפלשתינים”.

בעקבות כך, הודיע הארגון היום כי לא יעביר תיעוד של הפרת זכויות אדם אל . בהודעה, המוזרה במקצת, התלונן הארגון על כי לא מוסמכת לחקור את ממשלת ישראל, שר הבטחון וכותבי הפקודות של צה”ל. זאת על אף שאין צבא בעולם המכיל גוף שמטרתו לחקור את מעצבי המדיניות הציבורית האחראים, במשטר דמוקרטי, על הצבא.

בשל אי רצונו של הארגון לסייע למערכת לייצר מראית עין של עשיית צדק, החליט בצלם שלא להמשיך ולפנות עוד אל מערכת אכיפת החוק הצבאית”, נכתב בהודעה, “זאת, גם כאשר קיים חשד שחיילים פעלו בניגוד לחוק, ולמרות ההבנה שבפני הנפגעים הפלשתינים לא עומדת כיום כל דרך אחרת להגיש תלונה נגד אלה שפגעו בהם“.

לפי נתוני הארגון, המפורסמים בדו”ח תחת הכותרת “עלה התאנה לכיבוש”, פנה בצלם לפרקליטות בדרישה לחקור 739 מקרים מאז שנת 2000. בכ–75 אחוז מהמקרים נפתחו חקירות (557 תלונות), אך רק ב-25 מהמקרים עליהם דיווח בצלם הוגשו כתבי אישום נגד החיילים המעורבים.

מדובר צה”ל נמסר: “התמונה המוצגת בדו״ח מגמתית ואינה משקפת את המציאות. בשנים האחרונות מספר ועדות ממלכתיות בדקו לעומק את מערכת אכיפת החוק בצה״ל וקבעו כי מנגנוני הבדיקה והחקירה בצה״ל מתיישבים עם כללי המשפט הבינלאומי”.

עוד נמסר כי “צה״ל מקפיד לבדוק ולחקור כל פנייה שמגיעה אליו, לרבות מארגון ‘בצלם’, וימשיך לפעול בשקיפות במטרה להגיע לחקר האמת“.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.