4:30 21/11/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > בצה״ל מבהירים: בעימות הבא חיזבאללה יוכרע
צילום: דובר צה"ל

בצה״ל מבהירים: בעימות הבא חיזבאללה יוכרע

עם סיומו של תרגיל הענק "אור הדגן", בצה״ל מגדירים מחדש את המושג ניצחון ועוברים - בשונה משנים עברו - מהרתעה להכרעה

צה״ל סיים הלילה את אחד התרגילים הגדולים בתולדותיו, ולאחריו בטוחים במטכ״ל: אם יפתח עימות בגזרת הצפון – ינחל חיזבאללה ניצחון מוחץ, ברור, מהיר וכואב. הניצחון הבא יגרום לנסראללה להרים דגל לבן, ולרוץ לעולם לדרוש הפסקת אש ארוכת טווח.

תרגיל הגיס הצפוני. צילום: דובר צה"ל
תרגיל הגיס הצפוני. צילום: דובר צה"ל

בשונה משנים עברו, בצה״ל מגדירים מחדש את המושג ניצחון, ועוברים מהרתעה להכרעה. מפקדי התרגיל חוזרים אל לשכותיהם ביום שאחרי, ועל הקיר הגדרה ברורה למילה הכרעה: "מימוש המשימה, הגעה לקצה החץ, הריגת האויב, מניעת הישגים והשגת היעד המבצעי".

מעתה ילך כל אחד ואחד מהם לישון בלילה עם ההבנה שאם אתה לא מוכן לעימות בשעה הקרובה, אזי עלייך לחזור לשטח האימונים. לצה״ל היום תמונת המטרות הגדולה ביותר בהיסטוריה, ויכולת אש שאין לאף צבא במזרח התיכון. בפעם הראשונה התמרון הופך לפתרון ולא לבעיה, וכעת נותר למצוא את הנוסחה לשמור על הלגיטימציה כדי להכריע את חיזבאללה, ולגרום לעולם לספק מרחב עבודה ותמרון טוב יותר לדרג המדיני.

תיעוד הפיצוצים מהמתקן הסורי שהותקף. צילום: טוויטר
תקיפת מתקן כימי בסוריה שיוחסה לישראל. צילום: טוויטר

הרמטכ״ל שחרר את מפקדי התרגיל עם הבנה ברורה שבזמן אמת הם ישיגו את המשימה שהוגדרה להם בלוח הזמנים שהוקצה להם. מנגד צריך לזכור שהעתיד חשוב לא פחות מההווה, ולצה״ל אתגר עצום למנוע מחיזבאללה ואיראן להתחמש בנשק מדויק שיכול לפגוע אסטרטגית במדינת ישראל.

מתי תיפתח הרעה מצפון?

לצד זה אומרים גורמים ביטחוניים כי אין איום קיומי על מדינת ישראל מגבול הצפון. בצה״ל רואים את השינוי שעובר חיזבאללה בארבע השנים האחרונות ומבינים שגם בצד השני עשו ארגון מחדש. צה״ל רואה מעבר למשקפת איך חיזבאללה הצליח להניע 3000-4000 לוחמים לעבר אויב בסוריה, זאת להבדיל מהיכולות שהפגין ב- 2006, אז הניע 30 מחבלים למטרת חטיפה.

לוחמי צה"ל מתחבקים לאחר היציאה משטח לבנון, במהלך מלחמת לבנון השנייה. צילום: רויטרס
לוחמי צה"ל מתחבקים לאחר היציאה משטח לבנון, במהלך מלחמת לבנון השנייה. צילום: רויטרס

כיום חיזבאללה מוציא לפועל התקפות כמו צבאות בעולם, מצד אחד – מדובר באתגר, מצד שני – קל יותר להכריע אויב צבאי מאשר ארגון טרור. השאלה הגדולה שכולם נושאים אליה עיניים היא – מתי תיפתח הרעה מצפון? התשובה היא – כנראה בכל רגע נתון.

חיזבאללה שקוע עמוק בכאוס הסורי, ומצליח לקצור הישגים טובים מאוד, זאת כשאיראן ממשיכה להשקיע כמעט 800 מיליון שקל מדי שנה בארגון, ולא זונחת את רעיון השמדת ישראל. מנגד מדובר בארגון עם 23 אלף לוחמים שאיבד בשנים האחרונות 2,000 בסוריה ועוד 8,000 פצועים, וסובל מבעיה מוראלית קשה. הלוחמים שלו עייפים ולא מבינים את השייכות של משימתם.

סוריה מתחילה להחזיר לאט לאט את המדינה שנכבשה

הגיזרה הסורית הפכה לאחרונה לתמונה מרתקת. אם לפני שלוש שנים דברו על מדינה שנפלה בשבי ארגוני טרור, היום התמונה אט אט מתהפכת, סוריה חוזרת לאחוז במעוזים שאיבדה, וארגוני הטרור מתפוררים.

פוטין. צילום: רויטרס
נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. צילום: רויטרס

מהמפות בפיקוד הצפון ניבטת תמונתו של המהלך הרוסי המהלך הרוסי מרשים מאוד ובשנתיים האחרונות מנוהל שם קרב למופת, שהביא לתוצאות ששינו דרמטית את תמונת המצב. הרוסים הצליחו להושיב סביב שולחן אחד את כל גורמי הקואליציה ופרסו כוחות בחכמה רבה.

ההערכות הן כי יקח זמן לסוריה לחזור להיות מדינה עצמאית עם שליטה מלאה, אולם המפות חוזרות לצבעי הדגל הסורי ונראה כי עקשנות מפקדיו של פוטין משתלמת. גם הסורים וגם הרוסים רואים את ישראל משקיפה מהצד ולעיתים פועלת. הערכות הן כי רוב הפעולות הישראליות בסוריה ובלבנון אינן נראות אולם צה״ל שינה דרמטית את הרתעתו בזכות המב״מ (המלחמה שבין המלחמות).

לצד הפרסומים הבודדים מבוצעות תקיפות רבות בסוריה

המב״מ היום מורכב ממאמצים רבים, גלויים, וחסויים עם המון מודיעין ורצון להוביל אופרציה של טיפול במטרות. מדי פעם מגיעה לכותרות תקיפה כזו או אחרת, אולם לצד הפרסומים הבודדים מבוצעות תקיפות רבות ופעולות נוספות, מתוך הבנה שלכל פצצה שנופלת בצד השני יש השפעה משלה. אם פעם אמרו שצה״ל נמצא או במלחמה או בהכנה למלחמה, המב״מ משנה את האמירה הזו, ומשנה באופן דרמטי את יחסי הכוחות במזרח התיכון לטובת ישראל. הקשר עם הרוסים קיים, הוא טוב, נפגשים אחת למספר שבועות פעם בקריה ופעם במוסקבה, ובין הצבאות יש קו חם 24/7.

לאן ילך המזרח התיכון בשנים הבאות? אף אחד לא באמת יודע להעריך. בצה"ל אומרים שסקירת המודיעין של הבוקר לא דומה לסקירה של הצהרים, וכך בגלגל מאתגר ובלתי נגמר צה"ל ממשיך לשמור על הרתעה, הרחקת העימות, אימונים והתעצמות – לא בהכרח לפי הסדר.

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

ןםלפ

"המשטרה היא משרתת נרצעת של התקשורת הישראלית"

המשטרה תחל בבדיקה על הפצת תמונות הנשיא ריבלין עם כאפייה ברשתות החברתיות בעקבות סירובו לחנון את אזריה. מה חושבים על כך הפטריוטים? צפו