לאחר קבלת הפנים הרשמית במשרד ראש הממשלה, הגיע סגן נשיא ארצות הברית לכנסת ישראל ומיד ינאם במסגרת ישיבה מיוחדת של הכנסת.

"מטרתכם – מטרתנו, מאבקכם – מאבקנו", הכריז סגן נשיא ארה"ב, מייק פנס ארה"ב בנאומו בישיבה החגיגית שנערכת לכבודו כעת במליאה הכנסת. עם תחילת דבריו, התפרעו חברי הכנסת הערביים והוצאו מהמליאה. בתגובה, אמר פנס: "עניו וצנוע, אני עומד בפניכם היום בדמוקרטיה החיונית הזאת".

פנס בנאומו במליאת הכנסת. צילום: שגרירות ארה"ב בישראל
"שהחיינו". פנס בנאומו במליאת הכנסת. צילום: שגרירות ארה"ב בישראל

 

לדבריו, "הקשר של העם היהודי לירושלים הוא בן מעל ל-2000 שנה, כאשר אברהם אבינו הגיע להר המוריה. אפילו כשגירשו אתכם, תמיד האמנתם שתחזרו לארצכם". על ההכרזה של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ המכירה בירושלים כבירת ישראל, בירך הסגן בעברית: "שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה". בהמשך הכריז פנס כי "בשבועות הקרובים הממשל שלנו יכין את התוכנית להעביר את השגרירות לירושלים והיא תיפתח לפני סוף השנה הבאה".

פנס המשיך ואמר כי הנשיא והוא קוראים להסכם שלום עם הפלסטינים, באם שני הצדדים יסכימו לכך, אך הבטיח כי "כל הסכם שלום צריך להבטיח שישראל תוכל להגן על עצמה בעצמה". לדבריו, "אני עומד פה בעיר ששמה ירושלים, המובן שלה זה שלום אני עומד פה ויודע ששלום הוא אפשרי כי ההיסטוריה מראה שישראל עשתה את המאמצים לעשות שלום בעבר. ביומיים האחרונים הייתי במצרים וירדן, שתי מדינות שלישראל יש איתן שלום. דיברתי עם המנהיגים האמיצים שהביאו לשלום.

"ארה"ב וישראל עמדו תמיד יחד להתמודד מול הרשע של הטרור. המנהיגים הערביים הסכימו לדרישות הנשיא להילחם בטרור. אנחנו נתמוך במנהיגים שילמדו את אנשיהם לאהוב, כדי שכל הדתות יוכלו לפרוח. אנחנו עובדים ביחד, ישראל וארה"ב, כדי להביס את הטרור האיסלאמי הרדיקלי ואת איראן.

הח"כים הערבים מתפרעים במהלך נאום סגן הנשיא פנס. צילום: דוברות הכנסת
הח"כים הערבים מתפרעים במהלך נאום . צילום: דוברות הכנסת

 

"נשים מגבלות על איראן בתחילת החודש, בהוראת טראמפ. אם ההסכם הזה לא יתוקן ארה"ב לא תהיה שותפה לו יותר. ארה"ב לא תרשה שלאיראן תהיה יכולת גרעינית. הממשל שלנו הכפיל ושילש את הסנקציות על איראן.

"אנחנו הידידים שלכם. יבוא היום ותהיו חופשיים מהאיום של איראן". בשלב זה פנס פנה סגן הנשיא לעם האיראני ואמר: "אנחנו אומרים לאנשים הטובים באיראן – כשתשתחררו, הידידות בינינו לבינכם תפרח שוב.

"יש לכם הרבה שורשים פה, כמו העץ שגדל וגדל, והיום – המדינה היהודית וכולם עדים לזה. האמונה שבנתה את ירושלים. הנס של ישראל הוא השראה לכל העולם. ארה"ב גאה לעמוד עם ישראל ואנשיה כבני ברית. אנחנו נתפלל לשלום ירושלים ונעבוד ונקווה לעתיד טוב יותר לכולם, לכל מי שקורא למדינה הזאת כבית שלו. הם ישבו פה איש תחת גפנו ותחת תאנתו ואין איש מחריד. שאלוהים ימשיך לברך את ארה"ב של אמריקה", חתם.

מחיאות כפיים סוערות במליאה. צילום: שגרירות ארה"ב בישראל
מחיאות כפיים סוערות במליאה. צילום: שגרירות ארה"ב בישראל

 

ראש הממשלה נאם גם הוא לפני פנס ופתח במספר מילים באנגלית: "ידידי הטוב מייק, מתאים הוא שאתה סגן הנשיא האמריקאי הראשון שידבר במליאת הכנסת בירושלים כי לא היה עוד סגן נשיא עם מחויבות גדולה כמוך למדינה עם בישראל. כמושל נלחמת על החוק המחמיר נגד ה-BDS וכסגן הנשיא עמדת כתף אל כתף לצד הנשיא לחזק את הברית עם ישראל".

לאחר מכן המשיך בעברית: "אתה מדבר בשם ממשל אמריקני שהוא הראשון בממשלות העולם שהכיר בירושלים כבירת ישראל. ההכרה ההיסטורית הזו תזכה למקומה הראוי בין ההחלטות הבין-לאומיות המכוננות בתולדות הציונות – הצהרת בלפור שתמכה בזכותו של העם היהודי לבית לאומי בארצנו, ההחלטה של כ"ט בנובמבר 1947, השלישית כשהנשיא טרומן היה הראשון בין מנהיגי העולם להכיר בישראל וההחלטה הרביעית- התקבלה בחודש שעבר ב-6 בדצמבר 2017 שהנשיא טראמפ הפך לראשון בין מנהיגי העולם המכיר בירושלים כבירתנו הריבונית. במעמד זה ניצבת לצדו של הנשיא טראמפ במלוא מובן המילה, תמכת בהחלטתו בהתלהבות ואמונה גדולה".

נתניהו בנאומו במליאה. צילום: שגרירות ארה"ב בישראל
נתניהו בנאומו במליאה. צילום: שגרירות ארה"ב בישראל

 

"ישראל היא דמוקרטיה תוססת, שלא כפרלמנטים אחרים במזה"ת, כאן אנשים חופשיים באמת להביע דעתם והם עושים זאת במרץ ובלהט אבל אני יכול לומר שבסוגיית ההכרה בירושלים כבירתנו אני מאמין שאני מדבר כמעט בשם כולנו קואליציה ואופוזיציה כשאני מוקיר תודה עמוקה של אזרחי ישראל לנשיא ולך על החלטה היסטורית שעולם לא תישכח.

"ההחלטה היא נקודת ציון בולטת במערכת היחסים הקרובה בין מדינתנו. פרקי הידידות הללו החלו להיכתב הרבה לפני הקמת ישראל ולפני הקמתה של ארה"ב, הם נכתבו על ידי ראשוני המהגרים לעולם החדש, על ידי אנשי דת בולטים שקראו לשיבת עמנו לארץ המובטחת, על-ידי הנשיא השני אדאמס, ועל ידי הנשיא הדגול לינקולן, על-ידי גדול סופרי ארה"ב במאה ה-19 מרק טווין שביקר כאן לפני 150 שנה ודיבר על השיממון בהיעדר היהודים, ועל-ידי ציונים אמריקאים כמו המשוררת אמה לזרוס והשופט לואי ברנדייס. כל זה מבהיר למה אהדת העם האמריקאי למדינתנו הייתה כה עמוקה מימי הקמתה. מימי הנשיא טרומן ועד הנשיא טראמפ הברית בין ארה"ב וישראל הולכת ומתהדקת. אנחנו חולקים ערכים דמוקרטים נעלים של חופש, חירות וקדמה. אנחנו מאמינים בעתידן של חברות חופשיות ויצרניות. יש בינינו שותפות אסטרטגית עמוקה בנושאי ביטחון ושלום. אנחנו קשורים במורשת משותפת שיסודה בתנ"ך שנכתב כאן בארץ הקודש. אין זה מקרה שבארה"ב יש 11 ערים הנקראות ירושלים. ירושלים ביוטה, ירושלים בוורמונט, ירושלים במישיגן, כולם קיבלו השראה מהעיר הזוהרת על ההר ירושלים. יש לנו עבר משותף, עתיד משותף וגורל משותף. הברית הקרובה בינינו איתנה מתמיד. הקשרים הביטחוניים והכלכליים מעולם לא היו חזקים יותר. שיתוף הפעולה המודיעיני בהרבה תחומים מעולם לא היה פורה יותר והתמיכה הדיפלומטית מעולם לא הייתה חד משמעית יותר.

"בשם העם בישראל, אני מבקש להודות לנשיא טראמפ, לך ולשגרירה היילי על התמיכה הבלתי מסויגת בישראל באו"ם. מול השקרים והזדון אתם מתייצבים מאחורי ישראל ומאחורי האמת. בשם כולנו, תודה לכם".

טראמפ והיילי. צילום: רויטרס
"תמיכה בלתי מסוייגת באו"ם". טראמפ והיילי. צילום: רויטרס

 

בהתייחסו לאיראן ולתהליך השלום אמר: "שתי המדינות שלנו מתמודדות יחד מול האיום החמור שנשקף לעולם החופשי ובעיניי לעולם כולו ממשטר הקנאות באיראן ומשלוחות הטרור שלו. אנו נבלום את איראן ולא ניתן לה להתחמש במשק גרעיני. זו המדיניות שלנו ושלכם. אנחנו חותרים יחד להשיג שלום אמת, שלום בר קיימא עם כל שכננו כולל הפלסטינים והשלום מתחיל בהכרה של זכותו של העם היהודי למדינת לאום כאן הארץ ישראל. ישראל תמיד הייתה מחויבת לשלום אמת ואני נכון לשתף פעולה עם הנשיא טראמפ כדי להשיגו".

את דבריו סיים באומרו כי "בעוד כמה חודשים נחגוג 70 שנה למדינת היהודים אותה הפכנו לגן פורח של דמוקרטיה, שגשג וקדמה. אנחנו שומרים על חופש דת לכולם. אני יודע שגורל הקהילות הנוצריות במזה"ת חשוב לך. הקהילה הנוצרית פורחת בישראל ובמזה"ת- רק בישראל. אנחנו מהדקים את קשרינו עם מדינות רבות בעולם כפי שבא לביטוי בביקורי בהודו אבל אין לא יהיה תחליף לברית המיוחדת עם ארה"ב ולא יהיה תחליף לארה"ב כגורם הבין-לאומי המוביל בחיפוש אחר שלום. הברית בינינו עמוקה ובלתי ניתנת לניתוק כי היא טבועה ויצוקה עמוק בלבבות עמנו. לאמריקה אין ידידה גדולה מישראל ולישראל אין ידידה גדולה מאמריקה. ביקורך הוא הזדמנות לומר לך ולמדינתך מעומק הלב מילה אחת מעומק הלב – תודה! תודה על הסיוע הביטחוני הנדיב שעוזר לנו להגן על עצמנו בכוחות עצמנו, על התמיכה הכלכלית בשנים שהיינו זקוקים לה שסייעה להפוך את כלכלת ישראל לחופשית ועצמאית שהיא המנוע להפיכת ישראל למעצמה טכנולוגית עולמית, תודה על תרומתכם להעצמת כוחנו שהוא התנאי לקיומנו ולהשגת שלום עם שכנינו.

"אנו מקווים שהנשיא ואתה תעצימו את ארה"ב צבאית וכלכלית כדי שאמריקה תמשיך להיות הכוח החזק בעולם לדורות הבאים. אמריקה חזקה משמעותה ישראל חזקה וכשאמריקה וישראל עומדות יחד, כוחות החירות, הקדמה והשלום ישגשגו".

ראש הממשלה חתם את נאומו בברכת "שאלוהים יברך אותך ואת משפחתך, את אמריקה ואת ישראל. ברוך בואך לציון, ברוך בואך לירושלים".

לפניו נאם יו"ר הכנסת, ח"כ יולי (יואל) אדלשטיין שפתח בברכת תודה לנשיא ארה"ב טראמפ על הכרזתו כי ירושלים הינה בירת מדינת ישראל. "אנחנו בונים היום את ירושלים המודרנית יותר מכל מדינה אחרת בעולם, ארצות-הברית היא שותפה נאמנה בפרויקט ההיסטורי הזה", ואיחל לעם האמריקאי להמשיך להיות מגדלור למדינות העולם החופשי.

פנס ואדלשטיין. צילום: שגרירות ארה"ב בישראל
פנס ואדלשטיין. צילום: שגרירות ארה"ב בישראל

 

בהמשך נאומו התייחס אדלשטיין לדבריו החמורים של אבו-מאזן על הנשיא האמריקאי באומרו כי: "את הביטוי 'יחרב ביתך' לא תשמע בבית הזה כאן תשמע את ברכת: 'בנה ביתך!' אנו מאחלים לך ולעם האמריקאי, שתבנו את ביתכם לתלפיות, ותמשיכו להיות מגדלור לעולם החופשי". כמו כן התייחס ח"כ אדלשטיין לאיומי המנהרות שאירעו לאחרונה ואמר, "לשואפים להחריב את ביתנו נאמר: כי ידה האחת של ישראל תמשיך להרוס מנהרות תופת, וידה השנייה תמשיך לבנות בתים, ליישב ולפתח את הארץ, כולל יהודה ושומרון".

בעניין הסכסוך הישראלי פלסטיני אמר אדלשטיין כי "השקר הראשון אומר שפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני הוא המפתח להשגת השלום במזרח התיכון – הצליח לעוור מנהיגים מכל העולם מלראות את האויב האמיתי של היציבות והשגשוג האזוריים שהוא המשטר האיסלאמי הקיצוני באיראן.

מליאת הכנסת במהלך הנאום. צילום: שגרירות ארה"ב בישראל
מליאת הכנסת במהלך הנאום. צילום: שגרירות ארה"ב בישראל

 

"השקר השני הוא שבסכסוך הישראלי-פלסטיני יש קביעות: לא משנה בכלל מה הסיטואציה, יש צד חלש – שתמיד צודק, וצד חזק – שתמיד אשם. מי שמשלם עשרות-מיליוני שקלים לרוצחים מתועבים, שנתפסו ונכלאו הוא אחראי להמשך העימות! מי שחופר מנהרות תופת מתחת לאדמה, במטרה להרוג, לחטוף ולפצוע – הוא מחרחר המלחמה! מי שמעוות באופן עקבי את ההיסטוריה, כמו שעשה אבו-מאזן, עבאס, רק בשבוע שעבר, מי שמסית כמדיניות ומשקר כתפיסת עולם – הוא סרבן השלום!".

בסיום נאומו אמר ח"כ אדלשטיין כי מדינת ישראל לא אמרה נואש מלהשיג שלום עם שכנותיה. "השלום יצמח אם נדע לבנות גשרים יציבים, עליהם נוכל להעביר קרונות עמוסים בשיתוף-פעולה וברצון טוב". אדלשטיין העניק לסגן הנשיא פנס מוצרים אשר יוצרו באזורי התעשייה ביהודה, שומרון ובקעת הירדן, בנוכחות ראשי רשויות מיהודה, שומרון ובקעת הירדן, ביניהם יו"ר מועצת יש"ע חננאל דורני וראש דסק חו"ל של מועצת יש"ע עודד רביבי.

הרצוג לפנס: "הסכם שלום אינו באופק, דרושה התקדמות נועזת"

גם יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג נאם במליאה. הרצוג בירך בנאומו על ההכרה האמריקאית בירושלים כבירת ישראל ואמר: "עשרות בשנים חיכינו לכך. החלטת הנשיא דונלד טראמפ להכיר בירושלים כבירת ישראל היא מבורכת ומרגשת ועושה צדק לישראל, לעם היהודי ולירושלים. אנו מודים לנשיא טראמפ על יושרתו ואומץ ליבו במימוש הבטחתו זו".

הרצוג בנאומו במליאה. צילום: שגרירות ארה"ב בישראל
הרצוג בנאומו במליאה. צילום: שגרירות ארה"ב בישראל

 

הרצוג התמקד בדבריו בחידוש ההליך המדיני והחתירה לשלום: "הנשיא התייחס פעמים רבות לחשיבות השלום בינינו לבין שכנינו הפלסטינים. בהודעתו על ירושלים הוא הדגיש כי אין בדבריו כדי לקבוע את היקף גבולות הריבונות הישראלית בירושלים, שכן אלו יקבעו בסופו של יום בהסכם הקבע בין הישראלים לפלסטינים. לצערי הסכם כזה אינו באופק והוא עוד חזון רחוק".

ראש הממשלה בנימין נתניהו וסגן הנשיא מייק פנס. צילום: אלכס קולומויסקי
ראש הממשלה בנימין נתניהו וסגן הנשיא מייק פנס. צילום: אלכס קולומויסקי

 

פנס ורעייתו התקבלו ברחבת וייל על ידי יו"ר הכנסת יולי יואל אדלשטיין ולאחר שהניח זר על הגלעד לזכר חללי מערכות ישראל, התקבל בתרועת חצוצרות ובמשמר כבוד בטרקלין שאגאל שם חתם על ספר האורחים. לביקורו של סגן הנשיא הצטרפה פמלייה של עשרות אורחים מהבית הלבן, מארה"ב ומשגרירות ארה"ב בישראל.

סגן הנשיא הניח זר על הגלעד לזכר חללי מערכות ישראל שברחבה ולאחר מכן נכנס למשכן, שם התקבל בטרקלין שאגאל בתרועת חצוצרות ובמשמר כבוד של 16 אנשי משמר הכנסת. לאחר שחתם על ספר האורחים של הכנסת, הצטלמו יו"ר הכנסת, סגן הנשיא ורעיותיהם בטרקלין שאגאל.

פנס חותם בספר האורחים. צילום: יצחק הררי ונועם ריבקין פנטון, דוברות הכנסת
פנס חותם בספר האורחים. צילום: יצחק הררי ונועם ריבקין פנטון, דוברות הכנסת

 

אולם מליאת הכנסת והיציעים היו מלאים מפה לפה בכ-800 אורחים. באירוע בכנסת נכחו גם ראובן (רובי) ריבלין, נשיאת בימ"ש העליון השופטת אסתר חיות וסגל א' של המדינה.

פנס מניח זר. צילום: יצחק הררי ונועם ריבקין פנטון, דוברות הכנסת
פנס מניח זר. צילום: יצחק הררי ונועם ריבקין פנטון, דוברות הכנסת

 

יושב-ראש הכנסת יולי יואל אדלשטיין אמר עם הגעתו של פנס: "ביקורו של סגן נשיא ארה"ב מייקל פנס בכנסת הוא לא פחות מאירוע היסטורי ובתזמון בעל משמעות עצומה לישראל ולמזרח התיכון. זהו נאום שנאזין לו קשב רב, ואנחנו בכנסת, נעשה הכול על מנת לארח את סגן הנשיא פנס באופן הראוי והמרשים ביותר".

ראש הממשלה נתניהו וסגן הנשיא פנס בקבלת הפנים במשרד ראש הממשלה. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
ראש הממשלה נתניהו וסגן הנשיא פנס בקבלת הפנים במשרד ראש הממשלה. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

 

בשעה 20:00 ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו הגב' שרה נתניהו יארחו לארוחת ערב את סגן נשיא ארצות הברית מייק פנס ורעייתו הגב' קארן פנס במעון ראש הממשלה. שיבושי תנועה צפויים היום בירושלים בלבד. מהמשטרה נמסר כי לקראת השעה 10:00 בבוקר (משוער) ולאורך כל היום, צפויים להיסגר לתנועה לסירוגין ובהדרגה הצירים הבאים: פלומר, זבוטינסקי, הנשיא, האר"י, עזה, ניות, הרצוג, שניאור זלמן, בורלא, שד' המוזיאונים, צומת המנהלה, וייז, צומת השעון – הכנסת, בלפור. רחוב דוד המלך יוותר סגור לתנועה עד לסיום הביקור.

הבוקר קיבל ראש הממשלה בנימין נתניהו את סגן נשיא ארצות הברית, מייק פנס, בטקס משמר כבוד במשרד ראש הממשלה בירושלים. בתום הטקס התקיימה פגישה בארבע עיניים ולאחר מכן התקיימה פגישה מורחבת של ראש הממשלה עם סגן הנשיא והפמליות. סגן הנשיא פנס אמר לנתניהו כי זהו "כבוד גדול לבקר בירושלים בירת ישראל". ראש הממשלה נתניהו בפתח הפגישה: "אדוני סגן הנשיא, הייתה לי הזכות במשך השנים לעמוד כאן ולקבל את פניהם של מאות מנהיגים ולקבל את פניהם בבירת ישראל, ירושלים. זאת הפעם הראשונה שאני כאן ובה שנינו יכולים לומר את שלוש המילים הללו – בירת ישראל, ירושלים.

מייק פנס נוחת בארץ. צילום: תומר נויברג, פלאש 90
מייק פנס נוחת בארץ. צילום: תומר נויברג, פלאש 90

 

"אני רוצה להודות לנשיא טראמפ ולך על ההצהרה ההיסטורית הזאת שאני יודע שתמכת בה ודגלת בה. אני מצפה לדון איתך, כפי שהתחלנו, כיצד להמשיך ולחזק את הברית המופלאה בינינו. היא מעולם לא הייתה חזקה יותר, וכיצד לקדם את השלום והביטחון באזורנו, שהוא יעדנו המשותף. אני מקבל את פניך, ידיד יקר, בירושלים. ברוך הבא", סיכם נתניהו.

פלסטינים שורפים את תמונת פנס אתמול בבית לחם. צילום: ויסאם השלמון, פלאש 90
פלסטינים שורפים את תמונת פנס אתמול בבית לחם. צילום: ויסאם השלמון, פלאש 90
ראש הממשלה נתניהו וסגן הנשיא פנס. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
ראש הממשלה נתניהו וסגן הנשיא פנס. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

 

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.