ניסוי בטיל החץ, 2007. צילום ארכיון: צחי בן עמי, פלאש 90
ניסוי בטיל החץ, 2007. צילום ארכיון: צחי בן עמי, פלאש 90

חודש לאחר שניסוי של מערכת החץ הופסק בגלל שיקולי בטיחות הבוקר שוב הופסק ניסוי. משרד הביטחון הודיע הבוקר כי ״במסגרת תוכנית הניסויים במערכת ההגנה הרב-שכבתית, תוכנן הבוקר ביצוע ניסוי פיתוח לבחינת שיפורים עתידיים במערכת "חץ 3". עקב בעיה בהעברת הנתונים במערך הניסוי הקרקעי, טיל המיירט לא שוגר ולפיכך מהנדסי הניסוי הכריזו עליו כעל No Test״.

ראש מנהלת חומה במשרד הביטחון, משה פתאל מסר הבוקר כי לאירוע זה אין השפעה על מערכת הנשק המבצעית "חץ 2", המופעלת מזה שנים על ידי מערך ההגנה האווירית בחיל האוויר ועל מערכת "חץ 3" שנמסרה לחיל האוויר בינואר 2017. המערכת מפותחת במשותף על ידי ישראל וארצות הברית, בניסוי השתתפו נציגיMDA האמריקני והתעשיות המעורבות בפיתוח מערכת הנשק.

עוד הבהירו במשרד הביטחון כי לא מדובר בעיכוב אלא בהתמודדות עם תוכנית מורכבת שתקלות מהסוג הזה נלקחות בחשבון בלוח הזמנים של מערך ניסויים שלם.  בנוסף על פי נוהל ביטול ניסוי הטיל ששוגר לצורך יירוט השמיד את עצמו ולא גרם כל נזק.

מערכת חץ 3. צילום: דו"צ
מערכת חץ 3. צילום: דו"צ

כזכור, בתחילת דצמבר הופסק ניסוי במערכת 'חץ 3', שאמור לדמות יירוט טילים בליסטיים מחוץ לאטמוספרה, לאחר שהמטרה ששוגרה לא עמדה ביעדי הבטיחות. מהנדסי הייצור הכריזו על ניסוי כושל והחליטו לבטלו באופן מיידי. "הבנו שאי אפשר ליירט את המטרה באופן בטיחותי", הסביר ראש מנהלת 'חומה', משה פתאל.

"זה נוהל שגרתי כשהמטרה לא פועלת באופן רצוי. מערכת הנשק לא הופעלה בכלל. הפעלנו נוהל ביטול ניסוי ואנחנו מנסים לבדוק מה קרה בדיוק", הוסיף בועז לוי, סמנכ"ל התעשייה האווירית. פתאל הוסיף להסביר ואמר כי "הייתה אפשרות מראש שנשדר מטרה ונבין שלא ניתן ליירט אותה באופן בטוח. יש ליירוט כזה השלכות של רסיסים". הניסוי בוצע בידיעה מלאה של האמריקאים והם עודכנו בכל השלבים, כולל הפסקת הניסוי.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא