20 שנות קריירה פוליטית הגיעו היום לסיומן. נפרדת מהכנסת בקול ענות חלושה, מרוטת נוצות, לא רלוונטית ולא רצוייה באף מפלגה. וזה לא שהיא לא ניסתה. היא פנתה ללפיד, שדחה אותה, ולגנץ שחשב שהיא שמאלנית מדיי, חשבה על חיבור עם אהוד ברק ודן מרידור אבל גם הם התנערו וכך היא מצאה את עצמה הומלסית בחיים הפוליטיים, חודשיים אחרי שאבי גבאי השפיל אותה מול המצלמות ובמו ידיו ופיו פלט אותה מהכנסת ומהציבוריות הישראלית.

לבני יכולה להביט בגאווה על הקריירה שלה. היא החלה כחברת כנסת בליכוד, פרשה ל"קדימה" והביאה אתה הישג עצום של 28 מנדטים ,אחרי שהפסידה את ראשות המפלגה לשאול מופז היא פרשה גם מהמפלגה הזאת והקימה את "" שזכתה לשישה מנדטים בבחירות לכנסת ה 19, אז כיהנה גם כשרת המשפטים. אחר כך חברה למפלגת העבודה ושם למעשה נרשמה התחנה האחרונה של הזיקית הפוליטית.

לבני אישה ישרה, חדה, אינטילגנטית וחריפה שגדלה בבית של לוחמי אצ"ל ובנערותה אפילו הפגינה נגד ארה"ב שדרשה מישראל לסגת מסיני. היא שירתה במוסד, ולא סתם כשהתמודדה בפרימריז של הליכוד הסלוגן שלה היה: ציפי לבני – שם שהוא מוסד.

יש לה זכויות רבות בפוליטיקה הישראלית, והיא סללה דרך לנשים רבות אבל בעשור האחרון היא עשתה טעות אחר טעות. בהתנהלות הפוליטית, בהליך קבלת ההחלטות, ביחסי אנוש שאף פעם לא היו הצד החזק שלה ובקריאת המפה הפוליטית. בזמן שהציבור נוהר ימינה היא בחרה לסטות שמאלה, וגם שם לא הצליחה להחזיק מעמד באף מסגרת.

האג'נדה המדינית שהיא מנסה לקדם לא נמצאת בכלל בסדר היום הציבורי ערב הבחירות באפריל הקרוב ולכן המפלגה שלה אפילו לא התקרבה לאחוז החסימה. היא באמת רצה לשרוד, אבל גם וגם לומדים מטעויות של אחרים ואמרו לה יפה תודה, אבל לא. איננו נזקקים לשירותיך. גם הציבור, כולל אילו שמוגדרים "מחנה השלום", הפנו לה עורף.

ייאמר לזכותה של לבני שהיא ידעה הפעם להגיד יפה תודה ולרדת מהבמה הציבורית. היא לא השאירה כאן חותם גדול, אין הרבה שיצפו הערב בכתבות הפרידה ממנה ויזילו דמעה, אבל לבני הייתה פוליטיקאית ראוייה, שבאה לחיים הציבוריים ממקום של עשייה ורצון לעשות את המדינה הזאת טובה יותר. אבל הדרך שלה הייתה רצופה בטעויות, בזיגזגים, בהתנהלות בינאישית שגוייה ולכן מי שהייתה עד לפני רגע מועמדת לראשות הממשלה, נפרדת מאתנו בפנים מושפלות וביגון רב. אני משוכנע שבמכון לביטחון לאומי ישמחו לקלוט אותה כחוקרת בכירה.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.