אלאור אזריה בכניסה לבית הדין הצבאי בקריה, בשבוע שעבר. צילום: נועם אמיר

בביטוח הלאומי ביטלו בעקבות פניית ערוץ 20 חוב של 2,600 שקל שהושת על החייל הלוחם אלאור אזריה, מאז שחרורו מהשירות הצבאי.  גורם בביטוח הלאומי הגיב היום לפניית הערוץ בסוגייה ואישר כי אכן ישנה דרישת תשלום כזו, והתנהל שיח מול האב צ'ארלי  – אולם החוב יבוטל. לדבריו, אישור על שחרורו התקבל מצה"ל ביום ה-8 באוגוסט ומכיוון שמדובר במערכת אוטומטית וממחושבת, הצטבר "החוב".

משפחת אזריה לא מצליחה להתאושש מכל המכות שנוחתות עליה מאז חג הפורים לפני שנתיים, אז ירה הבן הלוחם אלאור אזריה במחבל מנוטרל בתל רומידה בחברון.

אחרי שוועדת השחרורים דחתה את בקשתו של אזריה לקצר מחצית מעונשו – נחתה על המשפחה מכה חדשה. הביטוח הלאומי דרש מאלאור סכום של כ-2,600 שקל, כ-330 שקלים על כל חודש מאז השתחרר מצה"ל.

צ'רלי אזריה, במהלך המשפט בשנה שעברה. צילום:פלאש 90

משפחת אזריה ניסתה במשך כמה ימים להסביר לפקידי הביטוח הלאומי שהבן נמצא בתנאי מאסר כבר כמעט שנתיים, הן במאסר פתוח בבסיס סגור והן בכלא 4, וצפוי להשתחרר רק עוד חודשיים.

אולם הם סיפרו כי בביטוח הלאומי משום מה לא שמעו על הפרשה. "אני מדבר עם הביטוח הלאומי ושואל 'אתם לא יודעים מי זה אלאור אזריה?' – הם עונים לי לא, לא מכירים", סיפר לנו האב צ׳רלי.

"לא מפסיקים להתיש אותנו ולהתעלל בנו", אומר אזריה. "מה הם עוד רוצים מאיתנו?" הוא שואל בכאב.

החוק קובע כי המדינה מחויבת לשלם את דמי הביטוח הלאומי עבור אסיר שמרצה עונש של למעלה משנה. אסירים שמרצים עונשים קצרים משנה, משלמים את הסכום בעצמם. במקרה הזה אזריה אמנם לא מרצה מאסר בבית הכלא למעלה משנה, אך היה נתון היה במעצר סגור החל מהימים הראשונים של הפרשה.

מהביטוח הלאומי נמסר בתגובה: "ביום 8.8.2017 קיבלנו עדכון אוטומטי מצה"ל כי אלאור אזריה השתחרר משירות צבאי בתאריך 20.7.2017. בהתאם לכך עודכנו הקבצים בביטוח הלאומי. לאחר שנשלח מכתב לכתובתו, הודיע האב שאלאור עדיין במסגרת צבאית, ובחודש פברואר שלחנו לו מכתב שאלאור לא חייב בתשלום כלשהו לביטוח הלאומי. היום שוחחנו שוב עם מר צ'ארלי אזריה ושלחנו לו במייל את המכתב שנשלח אליו בדואר על כך שלאלאור אין חוב".מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20