הישג משמעותי של חה”כ שלמה קרעי ושר הכלכלה אלי כהן מהליכוד: בהמשך להצעת החוק של חה”כ ד”ר שלמה קרעי ביוזמה משותפת עם שר הכלכלה אלי כהן, בנושא דחיית תשלומי הלוואות למשקי בית ולעסקים קטנים, התגבש המתווה הבא, בשיתוף עם נגיד בנק ישראל:

1. תשלומי משכנתאות יידחו ללא כל התנייה עד שישה חודשים לכל מבקש. ייפרסו על פני יתרת התשלומים.
2. תשלומי אשראי צרכני עם יתרה של עד 100 אלף ש”ח יידחו ללא כל התנייה עד שלושה חודשים לכל מבקש. יידחו לתום תקופת ההלוואה.
3. תשלומי אשראי עסקי (עד מחזור של 25 מיליון) יידחו עד 6 חודשים ללווים שפרעו בשנה האחרונה עד המשבר את ההלוואות כסדרן ושלא קיימת לגביהם אינדיקציה חריגה לחדלות פירעון. יידחו לתום תקופת ההלוואה.
4. לא ייגבו כל עמלות לדחיות אלו.
5. הריבית על תקופת הדחייה לא תעלה על הריבית הנקובה על ההלוואה.

בשיחה שקיימו השניים הבוקר עם בנק ישראל, סוכם להקפיא את הליכי החקיקה בהצעת החוק בהתאם למתווה שגובש. זאת, תוך הבטחה של בנק ישראל לעשות כל מאמץ לקדם את שיפור המתווה בשתי נקודות נוספות:
1. הריבית על תקופת הדחייה תוגבל ותהיה נמוכה מהריבית הנקובה על ההלוואה, תוך הצעה לשימוש בתזרים שנתן בנק ישראל לבנקים בריבית 0.1% קבועה לא צמודה.
2. דחיית תשלומי אשראי עסקי של לווים שהיו תקינים קודם המשבר לא תהיה נתונה לשיקול דעת הבנק, בדומה להסדר של משכנתאות ואשראי צרכני.

שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן. צילום: פלאש 90

שר הכלכלה והתעשייה וח”כ אלי כהן וח”כ ד״ר שלמה קרעי מהליכוד, “מברכים את בנק ישראל על מתווה הסיוע למשקי הבית ולעסקים על רקע משבר נגיף הקורונה, זאת בהמשך לשיחה שנערכה עם נגיד בנק ישראל ולהצעת החוק שקודמה על ידם. יחד עם זאת, דורשים השר כהן וח”כ קרעי שדחיית ההלוואות לעסקים לתקופה של 3 חודשים לפחות, תהיה ללא שיקול דעת, וכן הקטנת תשלום הריבית בגין תקופת הדחיה בהמשך לתזרים שניתן מבנק ישראל”.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.