דף הבית > אקטואליה וחדשות > בעקבות נאום טראמפ: מועצת הביטחון תתכנס לדיון חירום

בעקבות נאום טראמפ: מועצת הביטחון תתכנס לדיון חירום

התגובות בעולם סוערות אחרי נאום טראמפ. מזכ"ל האו"ם: "ירושלים בירת ישראל ופלסטין" ; רה"מ בריטניה: "לא מסכימים עם טראמפ" ; הקנצלרית מרקל: "לא תומכים"

מועצת הביטחון של האו"ם. צילום: פלאש 90
מועצת הביטחון של האו"ם. צילום: פלאש 90

 

התגובות בעולם סוערות בעקבות נאום ירושלים של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ שהכריז על הכרה בירושלים כבירת ישראל ועל התנעת תהליך העברת השגרירות האמריקאית בישראל מתל אביב לירושלים.

מועצת הביטחון של האו"ם צפויה לכנס ישיבה דחופה וזאת בעקבות בקשה של המדינות בריטניה, צרפת, איטליה, שבדיה, בוליביה, מצרים, סנגל ואורוגוואי שקראו לקיום ישיבת החירום "לאור הודעתו של נשיא ארה"ב על מעמדה של ירושלים".

עוד לפני כן התייחס מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש למהלך של הנשיא האמריקני: "עוד מיומי הראשון כמזכיר הכללי של האו"ם התבטאתי נגד צעדים חד צדדיים שעלולים לסכן את הסיכוי להסכם שלום בין הישראלים לפלסטינים. ירושלים היא סוגיית הסדר קבע שיש לפתור באמצעות משא ומתן ישיר בין שני הצדדים על בסיס החלטות מועצת הביטחון והחלטות העצרת הרלוונטיות, תוך התחשבות בדאגות הלגיטימיות של הצד הפלסטיני והצד הישראלי".

מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש בביקורו בישראל. צילום: פלאש 90
מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש. צילום: פלאש 90

 

"אני מבין את הקשר העמוק שיש לירושלים בלבם של כל כך הרבה אנשים. זה היה כך במשך מאות שנים וזה תמיד ישאר כך. ברגע זה של חרדה גדולה אני רוצה להבהיר: אין חלופה לפתרון שתי המדינות. אין תוכנית ב'. המטרות של שני העמים יושגו רק על ידי מימוש חזון שתי המדינות החיות זו לצד זו בשלום, בביטחון ובהכרה הדדית, עם ירושלים כבירת ישראל ופלסטין, וכל סוגיות הסדר הקבע שיפתרו דרך קבע באמצעות משא ומתן. מתוקף תפקידי כמזכיר האו"ם, אעשה כל שביכולתי כדי לסייע למנהיגים הישראלים והפלסטינים לחזור למשא ומתן משמעותי ולהגשים את החזון של שלום בר-קיימא לשני הצדדים", כך גוטרש.

מיי: "מתנגדים להחלטת טראמפ להעביר השגרירות לירושלים"

ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי פרסמה הודעה ובה הביעה את מחאתה להכרה האמריקנית בירושלים כבירת ישראל. "אנחנו לא מסכימים עם החלטת ארה״ב להעביר את שגרירותה לירושלים ולהכיר בה כבירת ישראל. אנו סבורים שההחלטה אינה עוזרת לקידום השלום" אמרה מיי, שהדגישה: "שגרירות בריטניה תישאר בתל אביב". עוד לפני נאום ירושלים של טראמפ, צוטטה מיי בסוכנות הידיעות רויטרס, כשהיא אומרת כי "ירושלים צריכה להיות מחולקת בין מדינת ישראל למדינה הפלסטינית".

הנחיות חדשות. ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי. צילום: רויטרס
ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי. צילום: רויטרס

 

גם בגרמניה לא שבעי רצון מהמהלך של טראמפ. ב"וואלה" פורסם כי קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל טענה כי ההכרזה של הנשיא האמריקני עושה נזק לתהליך המדיני. "הממשל בברלין אינו תומך בעמדה זו משום שמעמדה של ירושלים צריך להיקבע במסגרת פתרון שתי המדינות", אמרה כשהיא מבהירה את העמדה הגרמנית.

זעם גם בטורקיה: בעקבות הכרזת טראמפ, הודיע יועצו הבכיר של הנשיא הטורקי רג'יפ טאיפ ארדואן כי בכוונת טורקיה לנתק את הקשרים הדיפלומטיים שלה עם ישראל. עוד לפני נאום טראמפ איים ארדואן כי שינוי מעמדה של ירושלים יוביל לביטול הסכם הפיוס בין המדינות.

צ'כיה: "מכירים בירושלים המערבית כבירת ישראל"

שעות אחדות אחרי נאום טראמפ, משרד החוץ הצ'כי הוציא הודעה בה הצהיר כי צ'כיה מכירה בירושלים המערבית כבירת ישראל. הצ'כים הודיעו כי עמדתם הרשמית לא השתנתה וכי הם תומכים בפתרון שתי המדינות, כאשר מזרח ירושלים תהיה בירת המדינה הפלסטינית. הודעה ברוח דומה הגיעה בתחילת השנה גם מרוסיה.

הצ'כים הוסיפו כי העברה של השגרירות שלהם מותנית בתוצאות של מו"מ ישיר שיתקיים בין ישראל לפלסטינים. נציין כי מוקדם יותר השנה, הצביע הפרלמנט הצ'כי על הכרה בירושלים לפי גבולות 67' כבירתה של מדינת ישראל.

נשיא טורקיה רג'יפ טאיפ ארדואן. צילום: רויטרס
נשיא טורקיה רג'יפ טאיפ ארדואן. צילום: רויטרס

ישראל תנסה לנצל את המומנטום

בינתיים בירושלים הביעו שביעות רצון מהמהלך ההיסטורי של הנשיא טראמפ, ומתכוונים לנצל זאת כדי להוביל מדינות נוספות בעולם, המיודדות עם ישראל, לקבל החלטה דומה. ב-"ynet" פורסם כי דיפלומטים ישראלים החלו בזהירות בבחינת השטח בקרב מספר מדינות, כמו הפיליפינים, ומספר מדינות נוצריות באפריקה. יש לציין כי מדובר בגישושים בלבד כדי לא להתקל בתשובה שלילית. עם זאת, נראה כי באותן מדינות ימתינו להתפתחויות ולהשלכות של המהלך האמריקאי. ראש הממשלה נתניהו אמר הערב לאחר נאומו של טראמפ כי הוא קורא למדינות נוספות ללכת בעקבות האמריקאים, להכיר בירושלים כבירת ישראל ולהעביר את שגרירותיהן אליה.

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך תוכן, ערוץ 20.
ניר מועלם

אולי יעניין אותך גם

זנדברג: "מאחלת לממשלה לנפוח את נשמתה"

סיעת מרצ הגישה הצעת חוק לפיזור הכנסת. ההצעה תעלה לדיון במליאה ביום רביעי. יו"ר מרצ: "במקום ללכת למושב שכולו ח"כים קיצוניים עם הצעות הזויות בואו נחזיר את המנדט לציבור"