הפלסטינים והירדנים הפיצו לקראת הדיון וההצבעה בוועידת המורשת העולמית של אונסק"ו בשבוע הבא הצעת החלטה מרוככת ביחס לזו שאומצה בשנה שעברה, ללא אזכור של אל-אקצא וחראם אל-שאריף וגם לא של בוראק פלאזה. בנוסף לדיון על האתרים בירושלים, תדון הוועידה בהצעה לפיה מערת המכפלה תוכר כאתר מורשת עולמי – ישראל פועלת במאמצים קדחתניים למנוע השגת רוב הנדרש להכרה.

הר הבית, בחודש שעבר. צילום: פלאש 90
הר הבית, בחודש שעבר. צילום: פלאש 90

ועידת המורשת העולמית של אונסק"ו תפתח ביום ראשון הקרוב בקרקוב שבפולין, הנסיגות והריכוכים שמבצעים הפלסטינים ושותפיהם נובעים מהלחץ הגובר עליהם מסיבוב לסיבוב וממעבר מתמיד של מדינות שונות מתמיכה בהם לתמיכה בישראל והתנגדות להצעות. נוסח ההחלטה שונה ורוכך ביחס להחלטה שאומצה בשנה שעברה, ומתבסס על הנוסח שאומץ בהצבעה האחרונה בוועד המנהל של אונסק"ו.

בנוסף לדיון על האתרים בירושלים, תדון הוועידה בהצעה לפיה מערת המכפלה תוכר כאתר מורשת עולמי. על ההצעה, שהגישו מדינות ערב, יצביעו 21 נציגי המדינות החברות בוועידה. בימים אלו פועלת ישראל במאמץ קדחתני לגייס גוש חוסם שימנע את השגת הרוב הנדרש לרישום האתר. בנוסף הגישו מדינות ערב ברגע האחרון, הצעה לפיה ישראל אינה הריבון בירושלים. להצעה זו נדרש רוב רגיל בוועדה, להבדיל מהצבעה על אתר מורשת שבו נדרש רוב של שני שלישים. סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי וסמנכ"ל ארגונים בינלאומיים במשרד החוץ ייפגשו לתדרוך עם 12 שגרירים שמדינותיהן חברות באונסק"ו כדי לבקש מהם להתנגד בהצבעה על מנת להפיל את ההצעה הפלסטינית.

שגריר ישראל באונסק"ו, כרמל שאמה הכהן. צילום: קובי גדעון, פלאש 90
שגריר ישראל באונסק"ו, כרמל שאמה הכהן. צילום: קובי גדעון, פלאש 90

הכרזה על מערת המכפלה כאתר מורשת עולמי אם תתקבל תקבע תודעה בינלאומית לפיה מערת המכפלה היא אתר פלסטיני, ובהקשר הרחב עלולה להשפיע על שאלת הריבונות והזכות ההיסטורית על שאר המקומות לגביהם טוענים הפלסטינים.על ישראל יוטלו מגבלות בכל הנוגע לבנייה, שימור ופיתוח של האתר ושטח מסויים שמסביבו.

סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי קיימה הבוקר (ב') תדרוך לשגרירים הזרים בנושא במהל התדרוך אמרה חוטובלי: "בשנים האחרונות הפלשתינים מצאו שיטת עבודה לנצל את הארגונים הבינלאומיים כדי להכחיש את ההיסטוריה. כל אתר יהודי עבר איסלאמיזציה וזה מגיע לאבסורד במקומות שהם סמל של המורשת היהודית כמו ירושלים וחברון."

סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי בתדרוך לשגרירים הזרים בנושא הצבעה בוועדת המורשת של אונסק"ו המגדירה את מערת המכפלה בחברון כאתר מורשת. ללא קרדיט
סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי בתדרוך היום

שגריר ישראל לאונסק"ו, כרמל שאמה-הכהן אמר בתגובה לידיעה: "השינויים והריכוכים בטקסט אינם מאהבת ישראל או משינוי כיוון בגישה של הפלסטינים ושותפיהם, אלא הלחץ הגובר עליהם ותוצאות ההצבעות האחרונות שמבחינתם הן אסון וכבר מעוררות קולות של לחץ ומצוקה בקרב ההנהגה הפלסטינית".

"לכולם ברור שהקרב האמיתי הפעם הוא על חברון", הדגיש השגריר.  בשונה מירושלים, בעניין חברון מדובר בהצעת החלטה המנסה ליצור מציאות חדשה של מקום שהוא אחד מיסודות מורשת העם היהודי, ובלב הסכסוך כיום לאתר מורשת פלסטיני, שמעבר לסמליות שבכך יהווה במה נוספת להחלטות נגד ישראל בעתיד, בדומה לירושלים, בצורת תלונות ובקשות פוליטיות ושקריות לגבי שימור האתר, השימוש בו והריבונות עליו".

"המטרה הראשית שלנו כרגע היא מניעת קונצנזוס על ההחלטה בעניין ירושלים ומניעת רישום חברון", הבהיר שאמה-הכהן, "בין אם הפלסטינים יאלצו למשוך את הבקשה כתוצאה מלחץ דיפלומטי בינ"ל שניצור עליהם ובין אם ננצח אותם בפעם הראשונה בהיסטוריה בהצבעה באונסק"ו."

 

דנה סומברג

דנה סומברג

מגישת תכנית האקטואליה "לפני כולם" בערוץ 20


:עוד באותו נושא