No Tag To Print

איש הדת השיעי הבחרייני עיסא קאסם

בעקבות חתימת הסכם השלום: הסתה שיעית נגד בחריין

חכמי דת: "עומדים לצד הפלסטינים"

גובר הלחץ מצד גורמי האסלאם הקיצוני וחוגים שיעיים על בחריין:
בהודעה שפרסמו היום 143 חכמי דת בבחריין, הנמנים על האוכלוסייה השיעית בעיקר, הם מגנים את הסכם השלום עם ישראל ומדגישים את עמידתם לצד הפלסטינים. "עקרונותינו הדתיים פוסלים את נרמול היחסים עם הישות הציונית ואנו עומדים
לצידם של הפלסטינים וקובעים, כי ירושלים היא אדמה אסלאמית, שאין לוותר עליה או לייהד אותה", אמרו אנשי הדת הבחריינים.

שיח' חוסיין דיהי, סגן מזכיר מפלגת "אל ופאק", הבחריינית השיעית, שהוצאה מחוץ לחוק ב-2016, אומר ממקום מושבו בביירות, כי לאחר כישלון תכנית המאה הפך נרמול היחסים בין ישראל לערבים לאמצעי אלטרנטיבי לפתרון הסכסוך הישראלי פלסטיני וכי מדינות ערביות מאמינות, כי באמצעות כך יוכלו להתקרב לארצות הברית".

החוגים השיעים באזור מסיתים באחרונה את תושבי האמירויות ובחריין ופוגעים בלגיטימציה של השלטונות, תוך תמיכה באיראן. שיח' דיהי אומר, כי "העמים הערביים דוחים את התפיסה הזו של השלטון ויעמדו נגד כל המשטרים שהפכו לכלי שרת בידי ארצות הברית במאבקה באיראן".

ח"כ תמר זנברג. פלאש 90
נשיא איראן חסן רוחאני. צילום: רויטרס

דיהי מוסיף ואומר, כי "ארצות הברית יוצרת מציאות מדומה של עוינות במפרץ כדי לבזוז את מדינות ערב תוך שהציונים משמשים זרוע הביצוע של האמריקאים וכי ישראל מקדמת הסכמי בושה שנועדו לבודד את הפלסטינים".
במאמר, שהופיע הבוקר בערוץ "אל מנאר", המזוהה עם חיזבאללה, כותב זולפיקאר ד'אהר, כי "בחריין מיהרה להצטרף להסכמי הבושה כדי לא להשאיר את איחוד האמירויות לבדה" ומוסיף, כי "העמים הערביים לא יסכימו לתשלום המס הזה לממשל האמריקאי".

דגל בחריין. קרדיט: ללא

גם עבד אל ע'אני ח'נג'ר, דובר מפלגת החופש והדמוקרטיה בבחריין ("חאק") אומר הבוקר, כי יש להודות ששליטי בחריין הם בובות בידי ארצות הברית וישראל ולפיכך בחרו בעמדות בגידה בזמן ששלטונם מתבסס ושורד רק בזכות אמצעי הדיכוי".

הסכמי השלום

ח'נג'ר כותב, כי תושבי בחריין דוחים את הסכמי השלום, יוסיפו לתמוך בפלסטינים ולא ינטשו אותם ומדגיש, כי "השלטון הבחרייני הוא בחזקת מיעוט שאיננו מייצג את רצון העם בבחריין". חנג'ר קורא לבחריין "לחדול מלהיות מעבדת הניסיונות בידיי סעודיה שמבקשת לבדוק את הנרמול עם הציונים ובמקום זאת להפוך למקום שבו יישבר חלום הנורמליזציה".
בבחריין שיעור האוכלוסייה השיעית עולה על 60% ומספר אגודות ועמותות שיעיות פרו איראניות פעלו בשטחה. בבחריין פועלות "חוסייניאת", מרכזי דת שיעים (ע"ש האמאם חוסיין) כמרכזי השפעה ומהם שפועלים בזיקה לאיראן.
בשנים האחרונות הייתה בחריין נתונה למספר ניסיונות שיעים לזעזע את יציבות המשטר,
שנתמך בידי סעודיה. גם עם פרוץ מהומות "האביב הערבי" התקוממה האוכלוסייה השיעית בבחריין והאצבע המאשימה הופנתה כלפי איראן. הסעודים נחלצו לסייע לבחריין בדיכוי המהומות.
לאיראן, שתבעה חזקה על האי הבחרייני בשנת 1968, טרם עצמאותה של בחריין, מערכת יחסים מתוחה ועוינת עם בחריין, שהסכימה לארח את הצי האמריקאי ואף נקטה עמדות פוליטיות בעד הסעודים כאשר אלו עמדו בקונפליקט מול איראן. עוד כעסו האיראנים על גירושו של איש הדת השיעי, מנהיג מפלגת "אל ופאק", עיסא קאסם, מתחומי בחריין. בחריין, כזכור, אירחה גם את הוועידה הכלכלית שיזמה ארה"ב, כצעד להשקת "תכנית המאה".

אין אחדות
אילוסטרציה חגיגות יום "אלקודס" (ירושלים) באיראן

בשנת 2018 חשפו הבחריינים התארגנות מטעם משמרות המהפכה האיראנים ושנה קודם לכן פוצץ קו צינור נפט ראשי בבחריין. עוד קודם לכן גורשו לפעילים לבנונים מהמדינה בחשד לקשר עם חיזבאללה.
בימים האחרונים קורא קאסם לתושבי בחריין להתנגד להסכם השלום ובחסות קריאתו נערכו הפגנות ליליות במדינה. פובליציסט בחרייני קבע אמש כי "ישראל מכובדת יותר מהמשטרים באיראן, בתורכיה ובקטאר ומכל האחים המוסלמים ותנועות האסלאם הפוליטי".
כעת, גם הח'ותים הפרו איראנים מתימן מאיימים על בחריין באחרונה, בעקבות חתימת הסכם השלום ונוכח האפשרות שיביא ל"נוכחות ישראלית במפרץ", כדבריהם.
ובאמירויות, האגודה האמירתית למאבק בנרמול עם הציונים, שקמה באחרונה באיחוד ע"י כמה עשרות אנשי דת, פוסלת את זכותו של השלטון לכונן יחסים עם ישראל, בניגוד "לרצון העם".