No Tag To Print

שקדים פלסטיני בחסות פעילים בינלאומיים ורבנים למען זכויות אדם
נשיא איראן חסן רוחאני. צילום: REUTERS/Abdullah Dhiaa Al-Deen

"בעקבות התקיפות איראן תרצה לבצע הסלמה"

כל הפרטים המסתוריים מאחורי התקיפות באיראן. ד"ר יוסי מנשרוף חוקר איראן בראיון לערוץ 20

בשבועות האחרונים אנו עדים לשורה של פיצוצים מסתוריים באיראן. הפיצוצים התרחשו במפעלים ובבסיסים צבאיים שונים, כלי התקשורת באיראן לא מנדבים הרבה מידע על אירועים אלו.

בראיון בלעדי לערוץ 20 ד"ר יוסי מנשרוף, חוקר איראן ואסלאם פוליטי שיעי במכון ירושלים לאסטרטגיה ולביטחון (JISS), ובמרכז עזרי לחקר איראן והמפרץ הפרסי באוניברסיטת חיפה, מסביר מדוע כמות כזו של פיצוצים התרחשו דווקא עכשיו? האם זה קשור לישראל? והאם איראן תגיב? ומוסר לנו פרטים המשלימים את התמונה המלאה.

"איראן נמצאת במשבר הגדול בתולדותיה" כך אומר ד"ר מנשרוף ובשביל להבין את האירועים צריך להכיר את רוח התקופה שבה אנחנו נמצאים ואת השתלשלות האירועים.
ב- 8 למאי 2018 פרש נשיא ארה"ב דונאלד טראמפ מהסכם הגרעין שקבע ממשל אובמה. במסגרת ההסכם איראן נשארת כל הזמן במרחק של שנה מפריצת דרך לפיתוח נשק גרעיני, נשארת עם תשתיות ומתקני גרעין, וכי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) תבצע פיקוח ותהיה בעלת גישה קבועה למתקני הגרעין לוודא שמירה על ההסכם. ללא ההסכם איראן יכולה להיות במרחק של שלושה חודשים לפיתוח נשק גרעיני, מדינות האיחוד האירופי היו שותפות להסכם והסנקציות הכלכליות של האמריקאים על איראן הוסרו. יש לציין כי מדינת ישראל התנגדה להסכם מתוך מחשבה שאי אפשר לסמוך על איראן שתעצור את הפיתוח, ותסכים לפיקוח אמיתי על כלל פרויקט הגרעין.

 

ד"ר יוסי מנשרוף

 

מאז פרישתו של טראמפ מההסכם, הוחזרו הסנקציות האמריקאיות נגד איראן, בנוסף משבר הקורונה אשר פקד 25 מיליון איראנים, כל אלו הכו באיראן ודרדרו אותה למשבר הכלכלי החמור בתולדותיה כך מסביר ד"ר מנשרוף.
בשאלה האם כל הפיצוצים היו קשורים לגרעין אמר מנשרוף כי: "הפיצוץ בנתנז ובבסיס הטילים של משמרות המהפכה סמוך לטהרן, בוודאות הייתה פעולת חבלה מכוונת של מעצמה אשר פגעה בתכנית הגרעין האיראנית. בין אם מדובר בארה"ב או ישראל.
שאר הפיצוצים היו תוצאה של ניהול לקוי ותקלות מקריות". ארדשיר מוטהרי חבר בפרלמנט האיראני דיווח שהפיצוץ בנטנז היה מכטב"ם, ראש מערך ההגנה הפאסיבית של איראן רולאם כסא ג'לאלי אמר כי לא מדובר במתקפת סייבר מדיווחים אלו ניתן להבין שמדובר בפעילות חבלנית בחתימה נמוכה, ויכולות המתאימות למעצמה מסודרת, כך אומר ד"ר יוסי מנשרוף.

בחודש שעבר קרה אירוע אשר פתח צוהר לפגיעה בתכנית האיראנית. ארגון סבא"א לראשונה מאשים את איראן כי לא נותנת לפקחיו גישה למתקני הגרעין – נתון המעלה חשש כי איראן מתקרבת לפיתוח נשק גרעיני. האירוע הזה מצטרף לעובדה כי בחודש נובמבר הולכות להתקיים בחירות בארה"ב ובמידה והדמוקרטיים יבחרו, אמריקה תחזור להסכם הגרעין עם איראן, ופעילות התקפית נגד תכנית הגרעין של איראן לא תתקבל בהבנה בזירה הבינ"ל ואף בממשל האמריקאי. הארגון אשר עומד מאחורי התקיפות לקח בחשבון את האשמות של ארגון סבא"א, חלון הזמנים האמריקאי, המשבר הכלכלי, וכל אלה גרמו לחלון הזדמנויות מיוחד לבצע תקיפות אלה.

" בשאלה האם תיהיה תגובה איראנית נגד ישראל, אמר מנשרוף כי "איראן תרצה להגיע להסלמה מבוקרת". איראן תרצה וצריכה להגיב בכדי להיראות חזקה ולשמור על ההרתעה, אבל היא לא רוצה מלחמה. לפיכך על פי הערכות הללו, צפויה תגובה מבוקרת של התקפת סייבר על מתקנים אסטרטגיים או פגיע באינטרסים ישראליים בעולם כמו שגרירויות, אישיות, מתקנים. ניסיונות כאלה כבר קרו בעבר על ידי איראן ולרוב סוכלו בידי הביון הישראלי.