ג'ולי בישופ. צילום: רויטרס

אוסטרליה החליטה לבטל את המימון לרשות הפלסטינית, זאת מחשש שהכסף שמועבר לרשות מועבר למחבלים ולמשפחותיהם. כך הודיעה היום (ב') שרת החוץ ג'ולי בישופ, בידיעה שפורסמה בג'רוזלם פוסט.

"כתבתי לרשות ב-29 במאי להמציא הוכחות לכך שהסיוע האוסטרלי לא משומש כסיוע לאסירים פלסטינים שביצעו עבירות אלימות על רקע פוליטי", אמרה בישופ בהצהרתה. "אני בטוחה כי המימון האוסטרלי שהועבר באמצעות הבנק העולמי נוצל לצרכיים הדרושים. עם זאת, אני חושש כי במתן כספים עבור היבט זה של פעילות הרשות יש הזדמנות להשתמש בתקציב שלה לפעילויות שאוסטרליה לעולם לא תתמוך בהן".

בישופ אמרה כי כל סיוע שיסופק "לאלו שהורשעו בעבירות אלימות הוא עלבון לערכים אוסטרלים, ומותח את הקרקע מתחת לתהליך משמעותי לשלום בין ישראל והפלסטינים".

בישופ הדגיש כי מדינתה נותרה מחויבת לתמוך ב"פלסטינים שזקוקים לשירותים בסיסים, כולל טיפול בריאותי, מזון, מים, תברואה משופרת ומקלט". כתוצאה מהחלטה זאת, האוסטרלים יעבירו את תקציבם לקרן הסיוע ההומניטרי לשטחים הפלסטיניים, שיספקו צרכים אלו. כ-75% מהתקציב צפוי להיות מועבר לעזה, הוסיפה.

רה"מ נתניהו ושרת החוץ בישופ באוסטרליה. צילום: חיים צח, לע"מ
רה"מ נתניהו ושרת החוץ בישופ באוסטרליה. צילום: חיים צח, לע"מ

 

ההחלטה משמעותית, לאור העובדה שבתקציב 2018-2019 הקציבה הממשלה האוסטרלית כ-43 מיליון דולרים אוסטרלים עבור הפלסטינים. חלק מהכסף ישומש כמימון לארגונים שפועלים ברשות, חלק לרשות באמצעות הבנק העולמי וחלק לאונר"א. סכום זה הוא כאחוז מקציב הסיוע הבינ"ל שמספקת אוסטרליה.

אקוניס: "כל כסף שמועבר לפלסטינים מועבר לתמיכה בטרור"

שר המדע אופיר אקוניס בירך על החלטת ממשלת אוסטרליה להפסיק את הסיוע לפלשתינים משום שהוא מיועד לטרור. ״כספי הסיוע של מדינות העולם וגופים בינ״ל הפכו מזמן לכסף לטרור״, אמר אקוניס. ״כעת, כל כסף שמועבר כ״סיוע״ לפלשתינים אינו משמש לצרכים אזרחיים ולקידום שלום, אלא מועבר לתמיכה בטרור. לכן, טוב יעשו עוד מדינות בעולם אם יפסיקו את הסיוע לטרור הפלשתיני, כפי שעשתה אוסטרליה״.

אקוניס. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

חוק הקיזוז צפוי לעבור בקרוב בכנסת

צעד זה מגיע כשלושה חודשים לאחר שהקונגרס האמריקני אישר את חוק "טיילור פורס", במסגרתו ארצות הברית הפסיקה כל סיוע לרשות הפלסטינית, כיוון שזאת מעבירה כספים למשפחות מחבלים.

חוק קיזוז משכורות מחבלים, המקבילה הישראלית של חוק "טיילור פורס" אושר באחרונה בוועדת חוץ וביטחון של הכנסת וצפוי להיות מאושר בקרוב בכנסת, במסגרתו ישראל תקזז 1.2 מיליארד ש"ח מכספי המסים המועברים לרשות.:עוד באותו נושא