No Tag To Print

יו"ר מועצת שומרון יוסי דגן.  צילום: הדס פרוש. פלאש 90
יו"ר הרשות אבו-מאזן. צילום: פלאש 90

בעקבות השפל המדיני: אבו מאזן מחזק את הקשר עם טורקיה

• משלחת של הפת"ח בראשות ג'בריל רג'וב בטורקיה • האפשרות שקטאר תזרים כספים לרשות הנחתה את אבו מאזן שהורה שלא לתקוף את קטאר, ועוד

 

האם נמצא הפתרון להידרדרות ביחסים עם מדינות ערב המתונות? טורקיה הופכת לשחקן מרכזי בזירה הפלסטינית.

בזמן שמדינות ערב המתונות מפנות עורף לאבו מאזן, הוא מוצא מקלט מדיני בציר טורקיה – קטאר. באחרונה דנה מערכת הביטחון בישראל בשתי מגמות שמתרחבות ברשות הפלסטינית באחרונה: האחת היא האפשרות של קריסת הרשות הפלסטינית כגורם שלטוני והשנייה היא ההתקרבות בין הרשות הפלסטינית לטורקיה ובין הפת"ח לחמא"ס.

כעת, בזמן שהמדינות הערביות המתונות מפנות עורף לאבו מאזן ובזמן שהוא מסוכסך עם הליגה הערבית ואיננו יכול לעצור את הסחף המדיני המתבטא בנרמול היחסים בין מדינות ערביות לישראל, מוצא אבו מאזן מקלט בטורקיה, אף שהיא הפטרונית הגדולה של האחים המוסלמים ומהווה גב מדיני וכלכלי גם לחמא"ס וכך גם בקטאר.

אתמול הגיעה לטורקיה משלחת של פת"ח בראשות ג'בריל רג'וב ורוחי פתוח. המשלחת תיפגש בטורקיה עם איסמעיל הניה, מנהיג חמא"ס ועם סגנו, צאלח עארורי. זו תהיה פגישת המשך למסיבת העיתונאים המתוקשרת שנערכה באחרונה בין רג'וב לעארורי.

רג'וב יצא לאיסטנבול בשליחותו של אבו מאזן ומוטלת עליו משימה כבדה ביותר, לשאת ולתת עם תנאיה של חמא"ס לאחדות. מקורות ערביים מציינים, כי חמא"ס תובעת כעת מהרשות הפלסטינית ומאש"פ שורה של "נתחים שלטוניים" ותביעות, שספק אם יוכל אבו מאזן לקבל אותם.

רג'וב. צילום יונתן סינדל פלאש 90

חמא"ס דורשת ייצוג בדמות שליש מחברי המועצה הלאומית הפלסטינית (המל"פ) וצד צמצום משמעותי בתפקידי הוועד הפועל והוועדה המרכזית באש"פ. כמו כן דורשת חמא"ס ייצוג הולם בסגל החוץ הפלסטיני ואף שורת תפקידים בתוך הרשות הפלסטינית עצמה על אלו נדרש רג'וב מטעמו של אבו מאזן לשאת ולתת מול חמא"ס.

אתמול גם שוחח אבו מאזן עם נשיא טורקיה, ארדואן, ועדכן אותו בעניין מאמצי הפיוס בין פת"ח לחמא"ס וכן בהתפתחויות המדיניות האחרונות ואף בלחצים המוטלים על הרשות הפלסטינית מצידה של ארצות הברית.

אבו מאזן הודה לארדואן על תמיכתו בעניין הפלסטיני ואף על מגעיו מול קוסובו סרביה שמתכוונות לפתוח שגרירויות בירושלים.

גורם פלסטיני אומר לערוץ 20, כי הדבר העיקרי בשיחת אבו מאזן – ארדואן היה בקשתו של אבו מאזן לשלוח משקיפים טורקים לשטחי הרשות הפלסטינית, נוכח האפשרות של בחירות לפרלמנט הפלסטיני.

שגריר ארה"ב דיוויד פרידמן בפתיחת כנס ירושלים. צילום: הלל מאיר TPS
אבו מאזן באו"ם, ארכיון. צילום: רויטרס

כזכור, לפני שנה ניסה אבו מאזן להביא לבחירות לפרלמנט הפלסטיני שפוזר על ידו, כדי לפגוע בחמא"ס, אולם בהדרגה נגרר על ידי חמא"ס ואף הסכים לקיים בחירות גם לנשיאות הפלסטינית. גורמים בפת"ח ובמודיעין הפלסטיני הזהירו את אבו מאזן מפני כישלון הפת"ח ובסופו של דבר לא פרסם אבו מאזן את צו הבחירות, תוך שהוא מתרץ את הדבר בסירובה של ישראל לאפשר פתיחת קלפיות במזרח ירושלים.

כעת בוחנים ברשות הפלסטינית אפשרות של השתתפות תושבי מזרח ירושלים בבחירות באמצעות הצבעה אלקטרונית ואף באמצעות אפליקציה מיוחדת.

באחרונה התקשר אבו מאזן לארדואן גם כדי לברך אותו על פתיחת מסגד איה סופיה וכן על מציאת שדות הגז הטבעי בחופי הים השחור. בכירי פת"ח אף דרשו מארדואן להוביל את המאמת נגד תופעת נרמול היחסים והסיפוח הישראלי, לפני מספר חודשים.

גורם בפת"ח אומר לערוץ 20, "אבו מאזן מאשר כעת לטורקיה לקבל לידיה את תיק הפיוס בין הפת"ח לחמא"ס ובכך הוא מתריס בפני מצרים וסעודיה, שבמשך שנים ארוכות פעלו בעניין זה", עוד הוא אומר כי "היחסים הקרובים והגלויים בין אבו מאזן לבין הטורקים מעוררים כעס רב מאוד במצרים בסעודיה וברוב המדינות המתונות".

ההתקרבות של אבו מאזן לציר טורקיה – קטאר נובעת גם אפשרות שקטאר תעניק הלוואה בסך 500 מיליון דולר לרשות הפלסטינית לאחר שבקשותיה של הרשות מהליגה הערבית ומהמדינות המתונות לקבל "רשת ביטחון כלכלית" בסך 100 מיליון דולר בחודש, נענו עד כה בשלילה.

האפשרות שקטאר תסכים להזרים כספים לקופת האוצר הפלסטינית היא גם שהנחתה את אבו מאזן שהורה שלא לתקוף את קטאר שפועלת להקמת שלטון של חמא"ס ברצועה. גם ההצהרה המשותפת לקטארים ולאמריקאים, שבין השאר קובעת, כי הפתרון לסכסוך הישראלי פלסטיני יתבסס על חזונו של נשיא ארצות הברית, לא הביאה לתגובה פלסטינית רשמית.

"אין לאבו מאזן קלפים נוספים לשחק בהם", אומר לנו גורם בפת"ח. "ולכן כעת הוא פונה לטורקיה ומהמר על הבחירות, הכל כדי לנסות ולזכות בלגיטימציה מחודשת או בעורף מדיני משמעותי נוכח שורת הכישלונות שמלווה את הפלסטינים בשנים האחרונות".

גורמים ברשות ובפת"ח אינם רואים בעין יפה את ההתקרבות לחמא"ס ואת היחסים הפורחים בין אבו מאזן לטורקיה. בין השאר הם מביעים חשש, שהרשות תוקע על ידי הקהילייה הבינלאומית וארצות הברית כישות תומכת טרור וכחלק מהציר הטורקי, המהווה משענת לאחים המוסלמים ברחבי העולם.

"פנייתו של אבו מאזן לטורקיה והנכונות בפת"ח לדון עם החמא"ס בתנאי הפיוס הם הודאה ברורה בכישלונה של הפת"ח", אומר גורם ברמאללה לערוץ 20.

שר החוץ הבריטי בוריס ג'ונסון. צילום: רויטרס
נשיא טורקיה ארדואן. צילום: רויטרס

לצד ההתקרבות האפשרית בין הפת"ח לחמא"ס, מגמה שמדאיגה מאוד את מערכת הביטחון בישראל הרי שגם מאבקי הכוח בתוך הפת"ח הולכים ומחריפים ובעיקר בין מחנהו של אבו מאזן לבין הסיעה היריבה שתחת מחמד דחלאן. גם מכך מודאגת ישראל.

מקורות בפת"ח מדווחים לערוץ 20, כי בסוף השבוע האחרון אירעו תקריות אלימות בין אנשי דחלאן בכפר א-ראם, שמצפון לירושלים לבין אנשי הפת"ח במחנה קלנדיה הסמוך, הנאמנים לראש המודיעין הפלסטיני, מקורבו של אבו מאזן, הקולונל מאג'ד פרג'.

אנשי פרג', כל על פי מקורות, הכשילו את אנשי דחלאן שהיו צפויים לניצחון בבחירות מקומיות והביאו לניצחונם של שאדי מטור, ועווד סלאימה, הנחשבים לאנשיו של פרג'. אנשי מאג'ד פרג' מאשימים את דחלאן כי הוא מפזר סכומי עתק במזרח ירושלים בניסיון לפצל את תנועת פת"ח.

סלאימה צולם באחרונה בסרטון שבו הוא קורא קריאות בגנותו של מחמד דחלאן ומכנה אותו "בוגד" בשירות ישראל. מולו ניצב אחד מנאמניו של דחלאן, אחמד סוב לבן, והעימותים בין השניים כבר מעוררים תסיסה בין החמולות היריבות בכפרים מצפון לירושלים. גורם בפת"ח מעריך, כי פעילי שטח צפויים להגיב גם תוך שימוש בנשק חם.

היריבות בין אבו מאזן לדחלאן הביאה בימים האחרונים לשורה של מעצרים מקרב אנשי דחלאן וזאת בעקבות פרסום שגוי אודות ראיון עם שגריר ארצות הברית בישראל, דויד פרידמן, פרסום שממנו עלה כאילו תומך פרידמן בצורך להחליף את אבו מאזן בדחלאן. בין העצורים גם סלים אבו ספיה, אחראי מטעם הרשות על מעברי הגבול בעבר והית'ם חלבי, חבר במועצה המהפכנית של פת"ח.

קודם לכן נעצרו גם ד"ר פיראס חלבי, מעתאז אבו תיון וחבר בוועדה המארגנת במחנה עסכר, כולם אנשי דחלאן וכן פעיל ממזרח ירושלים, תוך שאחרים הוזהרו טלפונית שלא לפעול באופן פומבי בתקופה הקרובה.

נודע, כי הרשות פועלת כעת למנוע גם את פעילותו של דר' סרי נסיבה, נשיא אוניברסיטת "אל קודס", איש האצולה הירושלמית, המזוהה עם מחנה מחמד דחלאן ומגורם ברמאללה נמסר ל ערוץ 20, כי הרשות בוחנת אמצעים משפטיים לשלילת תעודת הזהות של דחלאן ועד כה היא נתקלת בקשיים משפטיים בהיעדר "חוק אזרחות" פלסטיני. משפטנים ברשות הונחו לבדוק באם ניתן לשלול את תושבותו של דחלאן על פי חוקי המנדט הבריטי.

It is not Android