בעקבות הפרסום בערוץ 20: יצחק הרצוג התנער הבוקר מדבריו של דוברו, עופר ניומן, שקרא למתנחלים, דניאלה וייס והרב משה לוינגר ז"ל "רוצחים, מטורפים ופסיכים". בפוסט שהעלה בעמוד הפייסבוק שלו כתב הרצוג: "אני בעד חופש ביטוי, אני גם מוכן לשלם את המחיר על אמירות שהן לא חלק מהמיינסטרים, ואני מעודד את עובדיי לומר דברים שלא בהכרח תואמים את דעותיי. לא מתאים לי לעבוד עם יסמנים או עם בובות".

הרצוג, שגיבה את עוזרו, תיקן את עוזרו וקבע כי הפוסט שפרסם "הוא ביקורתי מאוד, בוטה מאוד ושגוי מאוד כי הוא מייצר הכללה שאיני מוכן לקבל ומשתמש בדימויים שאסור לנו בשום פנים ואופן להשתמש בהם".

לדברי הרצוג, המתנחלים "לעולם היו ויהיו אחים שלנו וחלק ממשפחתנו המורחבת".

הרצוג מתנער מדוברו. צילום מסך
הרצוג מתנער מדוברו. צילום מסך

יו"ר האופוזיציה סיפר כי שוחח עם עוזרו וביקר אותו על "השימוש בהכללות ובדימויים פסולים שכאלה, וכי ניומן חרג מהתנהגות קבילה בין בני אדם".

ניומן עצמו העלה פוסט דומה בעמוד שלו וכתב כי חזר לביתו בסערת רגשות לאחר שצפה בסרט "המתנחלים". "יש לי ביקורת גדולה על מנהיגות המתנחלים, אבל השפה, הטון והתיאורים היו מוגזמים ומיותרים לגמרי".

הדובר של המחנה הציוני השווה עצמו לראש הממשלה בנימין נתניהו ולמגישת חדשות 10 אושרת קוטלר וכתב כי "כולנו בני אדם. כולנו טועים. זו היתה טעות שלי.לפני שבוע ראש הממשלה טעה וחזר בו מהדברים שאמר, אמש עשתה זאת מגישת טלויזיה בכירה, והיום אני".

"יש דרך לבטא ביקורת גם כשהרגשות מציפים, והדרך שבה הם בוטאו היתה שגויה. המתנחלים הם חלק מהעם שלי, לא שונא אותם ולא מתקרב לזה", סיכם ניומן.

אתמול כתב ניומן בין השאר כי המתנחלים "לקחו באלימות את התקוות שלנו. רמסו ברגליים גסות את המוסר היהודי. את הציונות שבנתה את התקומה שלנו כאן. בנו בתים על חשבון הדם של החברים שלנו. בנו בריכות על חשבון הדם של הילדים שנירצחים. בנו בתי קברות כי לא אכפת להם שאחרים נקברים".

כמו כן האשים אותם בפיגועים ובגל הטרור וטען כי "האנשים שמחריבים לנו את העתיד… עשו בהמון כוח ונחישות את הזוועה, את ההתעללות הבוטה בסיכוי שלנו לא למות כאן".

התבטאות שנויה במחלוקת נוספת מהשמאל, אמש בחדשות 10 מגישת המגזין לסיכום חדשות השבוע אושרת קוטלר אמרה בסיום שידור כתבה בתוכניתה כי הוא "יודע לשיר, יודע לערוך, יודע לביים ואין ספק שמדובר במתנחל שפוי. יש גם כאלה מתברר, אפילו ביצהר".

מאוחר יותר התנצלה המגישה בעמוד הפייסבוק של התוכנית, ואמרה: "בתום הכתבה החלטתי להמשיך ולפרגן לעזרי וטובי שגם שר יפה בעיניי – וציינתי שטוב לדעת שיש מתנחלים ׳שפויים׳ במרכאות, אפילו בהתנחלות כמו יצהר. כוונתי הייתה כמובן למתינות שמגלה טובי, ורבים נוספים כמוהו, ואני מצרה על כך שהניסוח הספונטני לא היה מוצלח ולא תאם את כוונתי". קוטלר הוסיפה כי היא מתנצלת אם לא הובנה כהלכה. "אני בהחלט לא חושבת שציבור המתנחלים הוא ציבור לא שפוי, נ ק ו ד ה".

בתוכניתנו הפטריוטים, דנו הערב הפאנליסטים בהתבטאויות אומללות אלו, פותחת את הדיון ענבל גבריאלי "אין לי בעיה אם זה מה שהם חושבים, שיאמרו את זה, זו זכותם. כמובן שארצה שמהצד השני יהיה את הזכות גם לומר כאלו דברים, אף אחד לא צועק עכשיו שהוא מסית והיא מסיתה נגד המתנחלים, כי אנחנו לא כאלה" אראל משחיל הערה על כך "אנחנו כן צועקים קצת, קצת מתבכיינים" והיא ממשיכה "למה יש לי בעיה עם ההתנצלות?" שואלת ענבל גבריאלי

"תודה יריב" אומרת היא ליריב אופנהיימר "אתם באמת חושבים כך, שהמתנחלים הם בלתי שפויים, רובם ככולם, והם הצרה הכי גדולה של מדינת ישראל, הסכר ביננו לבין השלום" מסיימת גבריאלי. יריב אופנהיימר עונה לגבריאלי "מה שאותי דיכא בסיפור הזה זה הזמן הקצר בין האמירה להתנצלות. אני לא מכיר שום מגזר שמצליח להלך אימים כמו המגזר של המתנחלים" אומר אופניהיימר.

אראל פונה אליו ואומר "אדון עופר נויימן הוא במקור מקיבוץ עין השופט שיושב על כפרים ערבים כמו חרניה שגורשו משם" ארי שמאי לא נשאר חייב "יכול להיות שכל האמירות הללו נכונות, הרי בסוף זה דימויים, בנית וילה על דמם של ילדים, מה זה אומר? שכבשנו והרגנו ובנינו וילות. הבעיה שלי שמי אומר את זה? הדובר של מפלגת העבודה! שהיא בנתה את ההתנחלויות!" אומר שמאי "מ-48 עד 67 המפא"יניקים עשו מלחמות ושרו על שלום. ב77 הם ירדו מהשלטון ואז הם הקימו את תנועת שלום עכשיו, והנה יריב, החמוד" אומר ארי שמאי בהתרגשות גדולה.

גם עירית לינור מוסיפה לדיון באמירה "הייתי מרגישה הרבה יותר טוב עם הימין אלמלא הבכיינות הזו כמו ילדה בת 3 עם קוקיות" "אמרו עלינו… לא נעלבתם באמת." מפקפקת לינור "מפת התקשורת השתנתה מאוד בשנים האחרונות והפייסבוק הוא תחרות מאוד עזה של כל מסר רשמי של כל ערוץ כלשהו" ומסיימת באמירה "יש פה קטע של התעלבות, שזה לא עלבון אוטנטי, אלא לעשות קולות של נעלב עד שאתם מקבלים את ההתנצלויות שהם רק טקס, זה עניין פורמאלי, קשקוש."

הפטריוטים

הפטריוטים