כוח יוניפי"ל בדרום לבנון, סמוך לגבול עם ישראל. צילום: רויטרס
כוח יוניפי"ל בדרום לבנון, סמוך לגבול עם . צילום: רויטרס

 

מועצת הביטחון של האו"ם חידשה את המנדט השני של כוח השלום יוניפי"ל בדרום לבנון, שמעתה יהיה רחב יותר וישים דגש על התחמשות . אם עד עתה יוניפי"ל "העלים עין" מהפרות בנוגע להחלטה 1701 (הפסקת האש בין ישראל לחיזבאללה במלחמת לבנון השנייה), מעתה יתקל ארגון הטרור בפיקוח מוקפד יותר שיכלול כניסה של כוח השלום של האו"ם לכפרים בדרום לבנון בהם מרכז את פעילותו, והעברת דיווחים שוטפים ורחבים יותר מבעבר על המתרחש שם.

המהלך קודם ע"י שגריר ישראל באו"ם דני דנון, שזכה לתמיכה ודחיפה רבה מצידה של שגרירת ארה"ב , שהפעילה לחץ על מועצת הביטחון. הצרפתים שהתנגדו תחילה למהלך, נכנעו ללחץ שהפעילו האמריקאים, ורוסיה, אחרי פגישת רה"מ נתניהו עם הנשיא פוטין, לא מתנגדת למהלך.

השגריר דנון מסר: "מדובר בהישג מדיני משמעותי שיוכל לשנות את המצב בדרום לבנון ולחשוף את מפעל הטרור שהקים חיזבאללה בגבול עם ישראל. ההחלטה מחייבת את יוניפי"ל לפקוח את העיניים ומאלצת אותו לפעול נגד ההתעצמות של חיזבאללה בשטח. נמשיך במאבק נגד חיזבאללה בזירה המדינית ונוודא שיוניפי"ל מבצע את תפקידו בשטח".

שגריר ישראל באו"ם דני דנון ושגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי בוועידת אייפא"ק. צילום: דוברות השגריר
שגריר ישראל באו"ם דני דנון ושגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי. צילום: דוברות השגריר

 

"אני מודה לארה"ב על ההובלה הנחושה וההגנה על האינטרסים הביטחוניים של ישראל ולצרפת על ניהול תהליך המשא ומתן על ההחלטה. מזכ"ל האו"ם וחברות מועצת הביטחון קיבלו החלטה נכונה וחשובה שמשרתת את עיקרון היסוד החשוב של האו"ם: מאבק בטרור ושמירה על היציבות והשקט", הוסיף השגריר הישראלי באו"ם.

במהלך סיור בגזרה הצפונית במסגרת ביקורה של שגרירת ארה"ב לאו"ם, ניקי היילי בחודש יוני, התעמת סגן הרמטכ"ל, האלוף אביב כוכבי, עם מפקד יוניפי"ל, מייקל ברי. השניים התווכחו מול השגרירה האמריקאית כששאלה האם דרוש שינוי בהתנהלות בגזרה אל מול בדרום לבנון. יוניפי"ל הוא כוח האו"ם הזמני בלבנון, המהווה כוח צבאי לשמירת שלום מטעם הארגון, אשר מוצב בדרום לבנון.

"צבא לבנון לא נותן לך לעבוד בשטח הבנוי, כדי לתת לחיזבאללה לעבוד בחופשיות", אמר האלוף כוכבי בניסיון להסביר למפקד יוניפי"ל כי צבא לבנון מסייע לחיזבאללה ופועל נגד ישראל. אולם זה, מצידו, טען כי "הגזרה רגועה, המצב טוב ואין צורך בשינוי".

"אני מצטער ידידי, אנחנו חושבים לגמרי אחרת, יוניפי"ל לא נכנס לכפרים ולערים", הטיח כוכבי במפקד הכוח ברי. כוכבי אף פנה להיילי וציין כי "שינוי בהנחיות ובאמצעים ליוניפי"ל יאפשרו באמת להתעמת עם חיזבאללה שמפר ברגל גסה את ההחלטות האו"ם". לאחר הסיור, ציינה היילי בפני בכיר ישראלי: "טוב שנחשפתי לוויכוח ולאמת שהצגתם" והוסיפה כי "זה ישפיע על המהלכים באו"ם".

חיילים אירים בשירות יוניפי"ל. צילום: צבא אירלנד
חיילים אירים בשירות יוניפי"ל. צילום: צבא אירלנד
ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.