סוכנות הידיעות “פארס” מדווחת כי הבוקר (ה’) נחתו בקטאר מספר מטוסי “בואינג 747” ששלחה כשהם מלאים במשלוחי מזון. משרד המסחר האיראני אישר מוקדם יותר לסוכנות “נייט” כי שארצו שלחה מזון לקטאר.

“מטוסי מטען איראני מסוג בואינג 747 עזבו היום את טהרן לכיוון ” סיפר גורם איראני לתקשורת המקומית, וציין כי “מדובר במשלוח המזון הראשון שאיראן שולחת לדוחא שמגיע בעקבות ההודעה של מדינות המפרץ כי הן מנתקות את הקשרים עם ופותחות נגדה בחרם”.

הסיוע ששלחו האיראנים לקטאר. צילום: תקשורת ערבית
הסיוע ששלחו האיראנים לקטאר. צילום: תקשורת ערבית

 

גורם נוסף צוטט ב”רויטרס” כשאמר אתמול (ד’) כי בעקבות החרם של , בכוונת הקטארים לפנות לאיראן ולטורקיה כדי לבקש שיעבירו לדוחא משלוחי מזון ומים.

כזכור, לפני שלושה ימים, הוציאו מספר ממדינות ערב הודעות רשמיות לפיהן הן מנתקות את היחסים הדיפלומטיים עם קטאר, בשל תמיכתה בארגוני טרור קיצוניים, בהם דאעש, אל-קאעידה וחמאס. ההודעו הגיעו שבועיים לאחר פגישת נשיא ארה”ב דונלד עם מנהיגי מדינות ערב בסעודיה.

גם שיחת חיזוק היחסים בין קטאר לאיראן היוותה את הגורם למהלך. “אנו מאמינים כי אין מכשול בדרך להעמקת היחסים בין איראן לקטאר”, הכריז אמיר קטאר, שייח’ תמים בן חמד אל ת’אני, בפני נשיא איראן חסן רוחאני בשיחת טלפון שיזם בחודש מרץ האחרון. רוחאני השיב מצידו, “עלינו לנצל את המיטב כדי לקדם את היחסים”. אמיר קטאר אמנם הכחיש את השיחות הללו וטען כי ההצהרות השקריות, לכאורה, הללו פורסמו על ידי האקרים באתר של סוכנות הידיעות קטארית. אך הודה כי הוא אכן סבור שאין “שום חכמה לעידוד העוינות כלפי איראן”. כך או כך, המדינות המדוברות תפסו זאת כהתקרבות של קטאר לאיראן.

סלמאן מלך סעודיה. צילום: רויטרס
פתחו בחרם על קטאר. סלמאן מלך סעודיה. צילום: רויטרס

 

סעודיה ובחריין היו הראשונות לצאת בהכרזה. בכירים בסעודיה הסבירו את המהלך בזכותה של המדינה להגן על עצמה מפני טרור והקצנה. עוד הוסיפו בסעודיה כי כלל הקשרים הדיפלומטיים ינותקו והודיעו כי על אזרחי המדינה לעזוב את קטאר בתוך 14 יום. כניסת אזרחים סעודים לקטאר נאסרה ולהיפך. “סעודיה מאיצה בכל המדינות הידידותיות והחברות המסחריות לעשות כמוה”, נכתב בהודעה רשמית של המדינה. ואכן מיד לאחר מכן הצטרפו להכרזה גם מצרים ואיחוד האמירויות. בחריין סגרה את המרחב האווירי לטיסות קאטריות וכן נאסר על קטאר להיכנס למים הטריטוריאליים של בחריין. בבחריין מאשימים את קטאר בניסיון להפיל את השלטון הלגיטימי.

על פי הודעת סוכנות הידיעות המצרית הרשמית, המדינה החליטה לבטל את כלל היחסים עם קטאר בשל תמיכתה בטרור, בין השאר גם בארגון ‘האחים המוסלמים’ המצרי ו”על מנת לשמור על ביטחון המדינה”. מצרים אף הודיעה על סגירת המרחבים הימיים והאוויריים בפני כלי תחבורה קטאריים.

איחוד האמירויות טענה בהכרזתה כי סיבת הניתוק היא אחריותה של קטאר ל”ערעור הביטחון באזור”. הדיפלומטיים הקטארים נדרשו לעזוב את האיחוד בתוך 48 שעות. מאוחר יותר הצטרפו תימן, לוב והאיים המולדוביים למהלך והודיעו גם הן על ניתוק הקשרים עם הממלכה הקטארית. בנוסף, המדינות הכריזו על הוצאת הממלכה מהקואליציה נגד החות’ים המורדים בתימן.

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.