מתוך "לפני כולם", א'-ה' ב-21:00

ענקית התרופות 'טבע' הציגה היום (ה') תוצאות חלשות בעקבות מחיקה בסך 6.1 מיליארד דולר בעקבות תחרות בשוק התרופות הגנרי בארה"ב. ההדרדרות החלה עם רכישת חברת אלרגן לפני כשנתיים ב-40 מיליארד דולר. במקביל צונחת המנייה ב-16% בוול סטריט וב-14% בבורסה בת"א.

המחקיה הובילה להפסד נקי של 6 מיליאד דולר ברבעון השני לשנה לעומת רווח של 188 ברבעון המקביל בשנה שעברה. הרווחה למניה ירד ל-4.3-4.5 דולרים.

חברת טבע. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
חברת טבע. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"אנו צפויים לסגור 6 מפעלים במהלך 2017 ו-9 מפעלים בשנת 2018", אמר מנכ"ל טבע, פרופ' יצחק פטרבורג, למשקיעים. "נכניס כ-2 מיליארד דולר בתוך חודשים ספורים ממכירת נכסים". לדבריו, "הצרכנים משיגים מחירים טובים יותר בשל התחרות בשוק הגנרי, ספגנו פגיעה קשה בעסקי הגנריקה בארה"ב, אם תאושר גרסה גנרית לקופקסון הרווח הנקי למניה יירד ב-20-25 סנט".

על פיטורי 350 העובדים הישראלים בשבוע שעבר אמר פטרבורג כי "זו החלטה לא קלה אבל אנחנו מאמינים שזה חשוב בראש ובראשונה בשביל להמשיך להעסיק בישראל". 2,000 עובדים נוספים עומדים בפני פיטורים. בנוסף, מתוכנן קיצוץ בן 5,000 משרות במסגרת המיזוג עם חברת אקטביס.

למרות שלא עמדה בתחזיות, טבע הציגה הכנסות לא רעות בגובה 5.7 מיליארד דולר ברבעון השני. עליה של 13% מהשנה שעברה בזכות השלמת רכישת אקטביס. "תוצאות הרבעון השני היו נמוכות מכפי שצפינו כתוצאה מהביצועים של עסקי הגנריקה שלנו בארה"ב וההתדרדרות המתמשכת בונצואלה. גורמים אלו הובילו אותנו גם להפחית את תחזיותינו ליתרת השנה. כולנו בטבע מבינים את התסכול והאכזבה של בעלי המניות שלנו לאור תוצאות אלו", הסביר פטרבורג.

"בעסק הגנרי שלנו בארה"ב חווינו האצה בשחיקת המחירים וירידה בנפח המכירות בעיקר כתוצאה מריכוזיות גוברת של לקוחותינו, התגברות התחרות כתוצאה ממספר גדל והולך של אישורי תרופות גנריות על ידי ה-US FDA וכמה השקות מוצרים חדשים אשר נדחו או הושפעו מתחרות רבה יותר", הוסיף.
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20