ליאור חורב, יועץ התקשורת של המשטרה. צילום: פלאש 90
, יועץ התקשורת של המשטרה. צילום: פלאש 90

היועץ האסטרטגי למשטרה, ליאור חורב, הסיר עצמו מרשימת היועצים מטעם חברת “” המעניקה שירותים למשטרת ישראל. בשבוע שעבר פנה חורב אל ראש חטיבת אוכלוסיה ותקשורת במשטרה אשר אישר את בקשתו והודה לו על תרומתו הרבה למשטרת ישראל במגוון הנושאים בהם עסק.

נגד תפקודו של חורב, שייעץ בעבר לדמויות פוליטיות ובהן רה”מ לשעבר ושר האוצר במסגרת התמודדות מפלגת “” בבחירות, נמתחה רבה. חלק מהביקורת נעוץ בהתנגחויות הפוליטיות בחשבון הטוויטר של היועץ נגד פוליטיקאים ובהם רה”מ .

“כנגד משטרת ישראל והעומד בראשה מתנהלת מערכה יזומה, מתוכננת וחסרת תקדים במטרה להחליש את המשטרה מלמלא את ייעודה”, טען חורב במכתבו. “למערכה הזו שותפים גורמים, חלקם בעלי זיקה ישירה לעבודת המשטרה, המופעלים על ידי בעלי עניין במטרה לפגוע בארגון תוך יצירת דה לגיטימציה העולה כדי שיבוש עבודת המשטרה”.

“לצערי, בתוך המערכה הזו נעשה שימוש גם בתפקידי כיועץ לארגון ככלי לניגוח המשטרה והעומד בראשה. החלטתנו שלא להגיב נבעה מתוך אחריות לארגון. אבל, המוטיבציות למתקפה הזו אינן הדאגה מפני אופן השימוש בחופש הביטוי והבעת העמדה. זוהי מערכה מתוכננת לתלפיות, רצופה ונמשכת. ידענו לזהות אותה, לתחם את העומדים מאחוריה בגלוי ובסמוי”, הוסיף היועץ.

כחלק מהמערכה שנוהלה כנגד המשרד, הופץ ביודעין, פעם אחר פעם, מידע כוזב הנוגע להתקשרותנו עם משטרת ישראל. גם הניסיון ‘לגייס’ את מבקר המשרד לביטחון פנים למערכה היזומה כנגד המשרד לא צלח. למרות הניסיון למנוע מחברי ועדת הפנים של הכנסת את מלוא המידע הנוגע לאופן זכיית החברה במכרז למתן שירותים בעבור משטרת ישראל, נקבע במפורש על ידי מבקר משרד לביטחון פנים, לאחר שהשלים דו”ח ביקורת מעמיק אותו ביצע בהנחיית , והיועץ המשפטי למשרד, כי לא נפל דופי בהתקשרות בין המשטרה לחברה וכי זו התבצעה ‘ללא רבב'”, ציין חורב.

“אלה ימים מורכבים מאוד. פסיפס האינטרסים, המניעים הגלויים והגלויים פחות, סופם להתברר”, כתב חורב. “מתוך הערכה רבה מאוד לארגון, לסגל הקצונה הבכיר במשטרה, לכל הגורמים עמם עבדתי בארגון, לחטיבת אוכלוסייה ותקשורת ומעל לכל למפכ”ל המשטרה – החלטתי להסיר את שמי מרשימת יועצי המשרד המעניקים שירותי ייעוץ למשטרה. עמיתי בגולדפינגר תקשורת ואסטרטגיה, ימשיכו לפעול במקצועיות ובחריצות על מנת להמשיך ולהעניק למשטרה את השירות הטוב ביותר, כפי שניתן עד כה. תודה מקרב לב על האמון הרב”.

יו”ר ועדת הפנים, ח”כ דודי אמסלם, אמר בתגובה לפרישת חורב: “מלכתחילה, ליאור חורב לא היה צריך להיות מועסק על ידי משטרת ישראל, בשל מעורבותו הפוליטית והתנהגותו הבוטה כלפי פוליטיקאים ונבחרי ציבור, שזה לכשעצמו חסר תקדים במשטר דמוקרטי. מדובר בשכיר חרב המייצג כל מי המרבה במחיר. אני שמח שהמערכת הבינה בסופו של דבר,  כי היא טעתה וסיימה את ההתקשרות עימו”.

ארדן: “חורב פוגע באמון הציבור במשטרה”

“כשהמפכ”ל אלשיך נכנס לתפקידו, הוא קיבל שתי החלטות חשובות: שלא יהיו יותר הדלפות מהחקירות ולא יהיו יותר המלצות של המשטרה”, נמסר בחודש שעבר מלשכת נתניהו. “מאז שהיועץ הפוליטי ליאור חורב מונה ליועץ חיצוני של המשטרה בעלות של מיליונים על חשבון משלם המיסים וללא מכרז, ההדלפות הלא חוקיות הפכו לצונמי, וההחלטה להימנע מהמלצות נעלמה כלא הייתה. הציבור כבר מזמן הבין שיש כאן מסע ציד תקשורתי שקוף נגד ראש הממשלה נתניהו. כפי שקרה תמיד בעבר גם הפעם כל הטענות נגד ראש הממשלה יתבררו כמופרכות, ולכן לא יהיה כלום”.

חוות דעת של היועץ המשפטי של המשרד לביטחון הפנים, עו”ד יואל הדר, קבעה כי חורב הפר את תנאי החוזה שלו כשתקף פוליטיקאים בטוויטר. בעקבות כך, תקף השר לביטחון הפנים ולנושאים אסטרטגיים, , את העסקתו חורב כיועץ למשטרה. 

השר ךביטחון פנים גלעד ארדן. צילום: יונתן סינדל, פלאש90
השר ךביטחון פנים גלעד ארדן. צילום: יונתן סינדל, פלאש90

“זה לא שאלה על ליאור חורב וזה לא שאלה על העמדות שלו”, הבהיר ארדן. “לליאור חורב יש חופש ביטוי וחופש מחשבה כמו לכל אזרח אחר במדינת ישראל- לא יותר ולא פחות. השאלה המרכזית שצריכה להישאל פה היא מה המשטרה צריכה לעשות כדי לשמור על אמון הציבור בה ובחקירות שלה?”.

“משטרת ישראל חוקרת, וטוב שכך, נבחרי ציבור, אישי ציבור ושחיתות ציבור, אבל היא גם צריכה לשמור כל הזמן שהציבור ירגיש שהחקירות הללו אובייקטיביות שלא מושפעות מגורמים חיצוניים”.

עוד הוסיף ארדן כי “כמי שמגבה את המשטרה ואכפת לי מהסמכויות שלה ומאמון הציבור בה-הבעתי את דעתי ואחזור על כך: שכל יועץ מימין ומשמאל שיש לו פעילות פוליטית או אמירות פוליטיות במקביל לכך שהוא מועסק במשטרה-זה דבר שפוגע ומערער את אמון הציבור במשטרת ישראל”.

קודם לכן התקיים דיון סוער בוועדת הפנים של הכנסת תחת הכותרת: “השתלחות יועץ התקשורת של המפכ”ל ודוברת המשטרה ביו”ר הוועדה ובחברי כנסת”. בדיון מתח ביקורת חריפה יו”ר הוועדה ח”כ דוד אמסלם על יועץ המפכ”ל ליאור חורב. אמסלם טען כי הוא מושא למתקפות בטוויטר מצדו של חורב ואף הציג בפני הנוכחים כמה מהם.

בין היתר, טען אמסלם כי כי חורב כינה אותו “דודי דו”. “מבחינתי – חורב לא צריך להיות דקה אחת נוספת בתפקיד. זאת בושה למשטרת ישראל”, אמר.  בסיכום הדיון הוחלט כי היועץ המשפטי לממשלה יגיש לוועדה את חוות דעתו בנוגע להעסקת חורב כיועץ למשטרה.

מטעם חברת ‘גולדפינגר תקשורת’ נמסר: “הסיבות שהביאו את ליאור חורב להסיר את שמו מרשימת היועצים של ‘גולדפינגר תקשורת’ המטפלת במשטרת ישראל, פורטו בהרחבה במכתב ששלח לגורמים הרלוונטים במשטרה.
הייעוץ שמעניקה ‘גולדפינגר תקשורת’ ניתן ע״י יועצים רבים ובנושאים מגוונים, והוא ימשיך להינתן ע״י טל גולדפינגר וצוות היועצים שמלווה את משטרת ישראל בשנתיים האחרונות”.

לירן לוי

לירן לוי

כתב לענייני משטרה ומשפט, ערוץ 20
לירן לוי

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.