הקונסול התורכי בירושלים זומן אחר הצהריים לראש הטקס במשרד החוץ, והתבקש לחזור לארצו להתייעצויות לזמן מה.

קודם לכן, תקף ‏נשיא רג’יפ טאיפ את ראש הממשלה בעקבות הרג המחבלים ברצועת : “הוא ראש ממשלה של מדינת אפרטהייד שכבשה אנשים חסרי הגנה במשך יותר במשך יותר מ-60 שנה והפרה את החלטות האו”ם”. ארדואן המשיך להשתלח ואמר כי “לנתניהו יש דם פלסטיני על ידיו והוא לא יכול לכסות על פשעיו בכך שהוא תוקף את טורקיה. רוצה שיעור באנושיות?שיקרא את עשרת הדיברות”.

מוקדם יותר זומן שגריר בטורקיה, , למשרד החוץ באנקרה, והתבקש לעזוב את המדינה עד להודעה חדשה בעקבות האירועים בעזה. אתמול, החזירה טורקיה את שגריריה מארה”ב וישראל להתייעצות בעקבות פתיחת השגרירות האמריקאית בירושלים והעימותים בגבול הרצועה. ‏סוכנות הידיעות AP מדווחת כי גם בלגיה קראה לשגריר לשיחת נזיפה ודורשת חקירה על האירועים בעזה.

נשיא טורקיה רג’יפ טאיפ ארדואן. צילום: רויטרס

 

רג’יפ טייפ ארדואן הכריז על שלושה ימי אבל לאות הזדהות עם העזתים בהם ישראל מבצעת “רצח עם” וטען כי “ישראל הוכיחה שהיא מדינת ”.

היום תקף ראש הממשלה בנימין נתניהו את דבריו של ארדואן ואמר כי הוא “מבין היטב בטרור וטבח”. “אני מציע לו לא להטיף לנו מוסר”, אמר נתניהו.

באירועים האלימים בעזה השתתפו אתמול עשרות אלפי מתפרעים שמחו על העברת השגרירות האמריקנית לירושלים. במהלך התמודדות עם ניסיונות החבלה והטרור חיסל צה”ל כמה עשרות מחבלים.

בפעם הקודמת שטורקיה גירשה שגריר ישראלי, בספטמבר 2011 בשל אירועי המרמרה, ישראל התקפלה ונאלצה בסוף לחתום על הסכם פיוס ולשלם 20 מיליון דולר פיצויים למשפחות ההרוגים הטורקים. רק באוקטובר 2016, אחרי חמש שנים ללא שגריר, מונה הנציג הנוכחי איתן נאה שגורש היום.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.