זה היה שבוע לא פשוט עבור ראש הממשלה נתניהו. בזמן שגבאי ולפיד מתחממים על הקווים לקראת הבחירות שיגיעו מתישהו, נתניהו נאלץ להתמודד עם שאלות החוקרים, אך חמור מכך: עם הבייס הפוליטי שלו, במספר זירות שונות.

בעל כורחו, הוא נכנס לקרב עם החרדים ועם הרפורמים במקביל; יום אחרי שיצא על '' של האולפנים, דתיית המחמד שלו מפילה אותו לקרשים; ומי בכלל זוכר את המשבר עם בגין וביטן שבוודאי לא הוסיף לו נקודות?

המשבר הקודם פגע בליכוד בסקרים. ביקור ראש הממשלה ושר התחבורה ברכבת ישראל. ארכיון. פלאש 90
המשבר הקודם פגע בליכוד בסקרים. ביקור ראש הממשלה ושר התחבורה ברכבת ישראל. ארכיון. פלאש 90

במשבר הרכבות הקודם, הליכוד צנח בסקרים עד 22 מנדטים. אחרי שגם שר התחבורה ישראל כ"ץ היה משוכנע שהרוחות נרגעו וכי הצליחו לגבש מתווה לביצוע עבודות ברכבת, האדמו"ר מגור דרך את הנשק ואיום ההתפטרות של שר הבריאות ליצמן יצא לדרך. זו הייתה כהונה קצרה, אך היסטורית. ליצמן היה חבר הממשלה החסידי הראשון, וגם זה בעל כורחו.

בשיח הפוליטי הקוטבי של היום, ביטול עבודות הרכבת לטובת השבת ייצרו שני דברים לא רצויים לנתניהו: פקקי ענק בתחבורה הציבורית וזינוק בכמות המנדטים של יש עתיד. אין זמן לדון בכך שמפלגה חרדית לוקחת חלק מהשיח הציבורי בישראל ומנסה להשפיע עליו. רבים שמחים לראות חייל חרדי במדים, או לסקור את הצמיחה בכמות החרדים העובדים במשק, אך כמה מאיתנו באמת רוצים לראות אותם משתתפים בשיח הפוליטי?

גם למשמעות התפטרותו של ליצמן אי אפשר להתייחס. הפקקים הפכו חשובים יותר ממערכת הבריאות. איני בקיא בכל רזי מערך הרפואה בישראל, אך מטבעם של משרדי ממשלה שהעומד בראשם מתחלף לעבור שינויים תכופים בתכנון וביישום. יש שר אחד כיום שנמצא בתפקיד מאז החל נתניהו לכהן בפעם השנייה במשרדו, והיציבות גלויה לעיני כל. ישראל כ"ץ. נכון, הוא לא מפריט את ישראל, אך סלילת הכבישים מבוצעת על ידו כבר שנים. היוזמה, התכנון והביצוע כולם קרו אצלו. מה יעלה בגורל הרפורמות שיזמו בתקופתו? לא ברור. התחנה הבאה היא אולי הבחירות, אבל המסילה עליה דוהרת הרכבת הפוליטית הולכת ומתרחקת משיח ענייני.

עם מי הקשר חשוב יותר, החרדים או יהדות התפוצות?

מי שעוד עוררה על נתניהו מחול שדים היא סגניתו במשרד החוץ, . מסופר שחודשים ספורים אחרי מסיבת העיתונאים החגיגית בה הודיעו נתניהו וחוטובלי, אז פאנליסטית וחוקרת באקדמיה, על הצטרפותה לליכוד, השניים הגיעו לעימות בשל הקפאת הבנייה עליה הכריז ראש הממשלה. נתניהו זימן אותה לפגישת נזיפה. את זוכרת מי הביא אותך, שאל. אתה זוכר למה הבאת אותי? השיבה.

חוטובלי בראיון ל-i24

מאז ועד היום חוטובלי ניצבת כאחד הסמנים הימניים בליכוד. ב-2013 שטחה בפני קוראי NRG את משנתה בנוגע לעתידם של יהודה ושומרון, כאשר צידדה בתכנית סיפוח מלא של כל השטח, אך גם של כל התושבים. חודשים בודדים לאחר שמונתה לסגנית שר החוץ, הפרה את הקו שהגדיר נתניהו בנוגע להר הבית ואמרה לערוץ הכנסת כי היא חולמת לראות את דגל ישראל בהר הבית. הפיצוץ האחרון הגיע כאמור השבוע.

חוטובלי הסבירה ל-i24 כיצד היא רואה את היחסים בין יהדות ישראל ובין הרגישים ממילא והשתמשה בביטוי הלא נכון. יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט מיהר לנצל את ההזדמנות לעקוץ את חוטובלי, שבמערכות בחירות משמשת כמגנט לקולות הציונות הדתית וההתיישבות, ונפגש עם חיילת שעלתה מארצות הברית והעלה לרשתות החברתיות. הוא לא הזכיר את חוטובלי, אך המסר היה ברור: הוא אינו מנותק כמוה מיהדות התפוצות, או יותר נכון, מיהדות ארצות הברית.

נתניהו, שבדיון בין אורתודוקסים ורפורמים או קונסרבטיביים הולך לאיבוד, נזעק. את משבר מתווה הוא עוד לא הצליח לפתור, כעת נוספה גם בת טיפוחיו ומפלגתו. בטווח הופצו שמועות על ניסיון פוטש בתוך הליכוד, כששמה איכשהו השתרבב אליהן. במקום שהשרים ינצלו את הכהונה לקדם את ענייני משרדיהם ואת הממשלה, מאשימים מקורבים לרה"מ, הם מחכים לראות מה יעלה בגורל חקירותיו. את האנרגיות שהם מנצלים לתרחישים הפוליטיים הספקולטוריים, מציעים שם, שינתבו לטובת שדרוג פעילות הממשלה.

מדתיית המחמד לימני המחמד

מי שהופתע השבוע להיות קורבן לתגובות המתלהמות מבית היוצר של אוריך (דובר ראש הממשלה) ונתניהו הוא . העצני, למי שלא מכיר, פובליציסט ב"מעריב", הוא בנו של אליקים העצני, ח"כ לשעבר, ממקימי מועצת יש"ע וממייסדי היישוב היהודי בחברון. הוא אחיו של בועז, מדריך סיורים ברחבי השומרון וחבר מרכז הליכוד והוא דודה של שרה, יו"ר ארגון הימין 'ישראל שלי'. במאמרו, קרא העצני לימין להחליף את נתניהו, ובעקבות כך הוזמן לאולפני "החדשות".

העצני. הקורבן החדש של מתקפות נתניהו. צילום: ערוץ 20
העצני. הקורבן החדש של מתקפות נתניהו. צילום: ערוץ 20

מלשכת נתניהו יצאה ההודעה הבאה: "העצני לא מייצג את המחנה הלאומי ודבריו עומדים בסתירה מוחלטת לתמיכה העצומה לה זוכה ראש הממשלה בקרב הציבור בכלל ובקרב הציבור הימני בפרט. יש מי שמסרבים ללמוד מטעויות העבר ומסייעים לשמאל בניסיונו להפיל את שלטון הימין ולהביא לוויתורים ונסיגות".

מצד אחד, אין מה להתפלא על תוקפנות כזו מלשכת נתניהו. הרי הלשון החריפה תקפה בעבר גם את אנשי השמאל ואת התקשורת, מאהוד ברק ועד אילנה דיין. זו הפעם הראשונה שמשתמשים שם בלשון כה חריפה נגד איש ימין.

התגובה החריפה כלפי הפובליציסט שהעז לתקוף את ראש הממשלה מימין, מצביעה על שני דברים: אחד, שנתניהו לא מוכן להתגונן עוד מול הימין על שמו הטוב. אם בעבר הסתפק בהצהרות לפיהן הוא ראש הממשלה הטוב ביותר שיכול להיות להתיישבות, אז כיום הוא מוכן לתקוף את מי שיגיד אחרת. למרבה הצער, נדרש לובי כבד, לפעמים גם של משפחות שכולות, כדי לגרום לו להעמיד מאחורי המילים היפות גם מעשים.

הקריאה של העצני לכל הפחות ראויה לדיון רציני בשורות הימין. האם זו הממשלה שציפה המחנה הלאומי לראות אחר קרוב לעשר שנות שלטון? מסופקני. אם העצני טועה, התגובה הנכונה אינה לתקוף אותו אישית ולעשות לו דה-לגיטימציה, אלא להסביר, למה נתניהו ראוי לאמון הציבור שהוא משוכנע שהוא זוכה בו.:עוד באותו נושא